Start Arrow WykańczanieArrowSufity i ściany wewnętrzneArrow Kiedy i jak malować: kilka wskazówek przed remontem

Kiedy i jak malować: kilka wskazówek przed remontem

Właściwe przygotowane i zagruntowane ściany to połowa sukcesu. Zanim jednak złapiemy za pędzel i pomalujemy mieszkanie pięknymi kolorami, nie zapomnijmy o zasadach dotyczących nakładania farby. Dzięki temu możemy być pewni, że przez długi czas będziemy mogli cieszyć  estetycznym wyglądem wnętrza.

Właściwie przygotowane, zagruntowane ściany to oczywiście podstawa dobrze przeprowadzonego remontu ścian. Zanim jednak przejdziemy do aplikacji farby dekoracyjnej, nie zapominajmy o podstawowych zasadach związanych z malowaniem ścian:

Mariusz Szubert, ekspert marki Malfarb:
Dobór właściwego narzędzia, ocena temperatury i wilgotności czy techniki aplikacyjne to kwestie, o których nierzadko zapominamy podczas malowania. Wbrew pozorom zarówno rodzaj wałka, jak i sposób nakładania farby, mają ogromne znaczenie i w efekcie wpływają na ostateczny wygląd ścian.

Wałek czy pędzel

Uniwersalnym wyborem do malowania dużych i płaskich powierzchni (takich, jak właśnie ściany wewnątrz pomieszczeń) będzie oczywiście wałek. Maluje się nim wygodnie (farba rozkłada się równomiernie) i przede wszystkim szybko. W zależności od długości włosia wyróżniamy trzy rodzaje wałków:

 • krótkie (6 – 10 mm) – do gładkich powierzchni
 • średnie (13 – 15 mm) – do tradycyjnych tynków i tapet strukturalnych
 • długie (19 – 30 mm) – do malowania powierzchni chropowatych

Dodatkowo w przypadku pomieszczeń wysokich dobrym rozwiązaniem okazuje się teleskop do wałka. Mimo to nie powinniśmy jednak zupełnie zapominać o pędzlach:

Mariusz Szubert, ekspert marki Malfarb:
Mały pędzel płaski sprawdzi się doskonale tam, gdzie może być problem z wałkiem czyli m.in. przy narożnikach, we wnękach okiennych i w okolicach gniazdek elektrycznych. Z kolei świetnym rozwiązaniem w przypadku ściany za kaloryferem będzie sięgnięcie po płaski pędzel kątowy.

Dodatkowo przed malowaniem warto zaopatrzyć się w takie akcesoria, jak np. kuweta lub wiadro z kratką do odsączania nadmiaru farby. Natomiast do zabezpieczenia podłogi czy framug drzwi wykorzystajmy odpowiednio folię i taśmę malarską.

Właściwe warunki do malowania

Optymalna temperatura do malowania pomieszczeń mieszcząca się w przedziale od 18 do 25 stopni Celsjusza. Wbrew pozorom najważniejsza jest jednak wilgotność, która powinna oscylować w okolicach 60%. Zbyt niska wilgotność – szczególnie w połączeniu z wysoką temperaturą – skutkuje szybkim schnięciem farby, a w efekcie powstawaniem smug podczas łączenia kolejnych pasów. Powłoka powstała w takich warunkach będzie zdecydowanie mniej atrakcyjna.

Przygotowanie farby

Po otworzeniu pojemnika farbę trzeba dokładnie wymieszać. Malowanie farbą nie wymieszaną – z rozwarstwionymi frakcjami spoiwa, pigmentów i wypełniaczy – spowoduje wyraźne różnice kolorystyczne na ścianie. Przed nałożeniem pierwszej warstwy emulsję możemy także delikatnie rozcieńczyć wodą. Rozcieńczenie jest również wskazane przy malowaniu pędzlem (farba łatwiej się rozlewa na powierzchni ściany). Pamiętać jednak należy, że przy wszelkiego rodzaju modyfikacjach farby powinniśmy szczegółowo trzymać się zaleceń producenta zapisanych na etykiecie. Warstwę finalną nakładaną wałkiem wykonujemy wyłącznie farbą nierozcieńczoną.

Malowanie ścian i sufitów

Malowanie rozpoczynamy od sufitu – najlepiej od części znajdującej tuż przy oknie, prowadząc wałek w stronę pokoju zgodnie z kierunkiem padania światła. Dzięki temu zabiegowi ewentualne smugi nie będą widoczne. Kolor, jakim pomalowaliśmy sufit, możemy przeciągnąć na ścianę, tworząc kilkucentymetrowy pasek (zabieg ten optycznie powiększa pomieszczenie). W tym celu warto za pomocą taśmy malarskiej wyznaczyć równą granicę pomiędzy ścianą i sufitem.

Następnie przechodzimy do malowania samych ścian. Jako pierwsze farbą należy pokryć naroża oraz granicę sufitu wyznaczoną taśmą malarską. Jako kolejne malujemy tzw. miejsca trudno dostępne czyli np. przestrzeń za kaloryferami, okolice gniazdek i żyrandoli, framug, okien oraz listew przypodłogowych (tu właśnie warto sięgnąć po mały pędzel, który umożliwi nam precyzyjną aplikację farby).

Ostatnim etapem jest malowanie dużych powierzchni za pomocą wałka. W tym wypadku pamiętajmy o kilku zasadach. Emulsję na wałek nakładamy obficie i równomiernie (unikajmy malowania „suchym” narzędziem). Samego wałka nie należy dociskać, lecz po prostu lekko prowadzić po ścianie. Pierwszą warstwę farby najlepiej nakładać w jednym kierunku np. góra – dół, a następną w innym np. lewo – prawo. Podczas malowania bardzo istotne jest trzymanie się zasady łączenia „mokrego z mokrym”. Oznacza to, że całą warstwę należy nanieść w jednym cyklu roboczym zanim farba całkowicie wyschnie. Dzięki temu na pomalowanej powierzchni nie pojawią się nieestetyczne smugi.

Po malowaniu

Po ukończeniu prac dobrze jest w miarę szybko sprzątnąć pomieszczenie. Jeśli gdzieś pojawiły się zabrudzenia, zmyjmy je zanim farba wyschnie. Pędzle i wałki przed myciem zamoczmy w wodzie, a następnie dokładnie oczyśćmy z resztek farby. Dzięki temu narzędzia będziemy mogli wykorzystać podczas innych remontów.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Promocja

  Inteligentny system oświetlenia Cube

 • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

 • Mop chenille z kijem teleskopowym 120 cm

 • Kinkiet HILTON SILVER TK Lighting + gratis żar...

 • Lampa wisząca Wire White 3pł.

 • Promocja

  Lampa stołowa mini-trójnóg Kwitnące tulipany

 • Abażur Luna 60

 • Promocja

  Listwa Snow 3pł. spot czarny

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: sufity i ściany wewnętrzne