Start Arrow Budowa domuArrow Kiedy i jak ocieplać?

Kiedy i jak ocieplać?

Ocieplenie ścian zewnętrznych nowoczesnymi materiałami budowlanymi to sposób, aby budynki stały się bardziej energooszczędne. Warto o tym pomyśleć zwłaszcza teraz, bowiem wiosna to idealna pora roku na termomodernizację.

Sezon na…ocieplenia

Prace ociepleniowe najłatwiejsze są oczywiście na etapie budowy domu. W projekcie przewiduje się dwu lub trzywarstwowe ściany zewnętrzne o izolacji ciągłej i eliminację mostków termicznych. Zupełnie inną kwestią jest docieplenie już istniejących obiektów, głównie ze względu trudność samego przedsięwzięcia i jego większe koszty. Jak się jednak okazuje wydatki w przypadku termoizolacji budynków z lata 80 i starszych, mogą szybko się zwrócić. Aby jednak tak było, przed podjęciem prac należy przeprowadzić audyt energetyczny, który pozwoli ustalić kolejność prac, zaplanować wydatki i co najważniejsze da nam odpowiedź na pytanie o oszczędności jakie przyniesie termomodernizacja.

(Odpowiednio przeprowadzona izolacja ścian powoduje, że budynek potrzebuje mniej energii do jego ogrzania.)

Kiedy ocieplać?

Prace ocieplaniowe i dociepleniowe są dziś na tyle upowszechnione, że wykonawcy i inwestorzy często zapominają o podstawowych zasadach obowiązujących podczas prowadzenia tego typu prac.

Poszczególne elementy systemu ociepleń produkowane są w oparciu o zaawansowane chemicznie produkty, wymagające odpowiednich warunków atmosferycznych, aby cały system mógł prawidłowo funkcjonować – mówi Marek Zając z firmy Bolix. – Tak jak przy każdych pracach budowlanych, tak i tutaj liczy się odpowiednia pora roku zapewniająca optymalne warunki do pracy. Ocieplenie należy wykonywać w temperaturze 5-25 stopni Celsjusza, przy bezdeszczowej pogodzie. Silny wiatr oraz mocne nasłonecznienie mają niekorzystny wpływ na układanie i schnięcie zaprawy. W dłuższej perspektywie wpływa to na spadek wytrzymałości konstrukcji. Dlatego najlepszym okresem do wykonywania prac dociepleniowych jest… wiosna.

Jaką metodę wybrać?

Ocieplanie budynku można przeprowadzić jedną z dwóch najpopularniejszych metod: BSO (bezspoinowy system ociepleń zwany też metodą lekką mokrą) i metoda lekka sucha. Metoda BSO polega na przyklejaniu do ścian zewnętrznych warstwy izolacji termicznej (styropian, wełna mineralna) i pokrywaniu jej tynkiem cienkowarstwowym. Ciężar całego ocieplenia wynosi zaledwie 10-30 kg/m². Cechą tej metody jest niemal całkowite wyeliminowanie mostków termicznych, odpowiadających za utratę ciepła z naszych domów.

Ocieplanie metodą lekką – suchą polega na przytwierdzeniu warstwy izolacyjnej do ściany za pomocą gwoździ, wkrętów, plastikowych kołków lub zszywek. Wełna mineralna (można też użyć styropianu) układana jest pomiędzy listwami rusztu konstrukcyjnego, do którego mocowana może być dowolna warstwa elewacyjna.

Dopłata na termomodernizację

Na początku roku rząd zapowiedział możliwość dopłat na prace ociepleniowe wpływające na poprawę jakości energetycznej budynków w tym budynków indywidualnych. Rozważane przez Ministerstwo Środowiska wsparcie finansowe prac termoizolacyjnych ma na celu ograniczenie emisji CO2, czego wymaga od nas dyrektywa Unii Europejskiej. – Jednak termoizolacja to również ograniczenie domowych wydatków – odpowiednio przeprowadzona izolacja ścian powoduje, że budynek potrzebuje mniej energii do jego ogrzania, co bezpośrednio przełoży się na niższe rachunki za paliwo opałowe – dodaje Marek Zając.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
5
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Komentarze

Najnowsze komentarze

rabarbar Odpowiedz 2018-09-09 17:40:42

Najlepszym materiałem do ocieplenia domu jest styropian, ale zawsze należy sprawdzać, czy styropian nie widnieje na czarnej liście GUNB. Kontrole są przeprowadzane na bieżąco i niestety wśród producentów nie spełniających norm jakościowych jest bardzo wielu producentów styropianów.

major Odpowiedz 2018-07-14 21:34:09

Przy izolacji termicznej ważny jest dobry jakościowo materiał (certyfikat ITB) najlepiej w kompletnym systemie i rzetelna, znająca się na rzeczy ekipa wykonawcza

Kuras Odpowiedz 2018-04-08 22:30:46

Jak ocieplać to tylko dobrym styropianem, ale trzeba sprawdzać raporty GUNB, wielu producentów styropianu oszukuje na jakości zwłaszcza teraz gdy termoizolacja stała się jeszcze bardziej powszechna z uwagi na zanieczyszczenie powietrza

Patryk Odpowiedz 2018-03-30 15:08:40

Teraz będzie najlepszy moment na ocieplenie jak tylko temperatura w nocy nie będzie spadać poniżej 5 st C. Ważny jest wybór odpowiednich materiałów pod pod względem jakości i rodzaju ściany. Gwarantem jakości jest rekomendacja ITB

Gość Dom.pl Odpowiedz 2012-04-02 09:57:15

no styropian jest odporny na wodę, ale tak czy inaczej optymalna pora to wiosna, lub wczesna jesień i wart zrobić wcześniejsze rozeznanie, żeby nie kupić jakiegoś bezmarkowego bubla!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Plafon Harmony Black

  • Promocja

    Lampa podłogowa Trójnóg Luna Grafitowa

  • Promocja

    Lampa podłogowa Faro Black

  • Velio Abażur żyrandol 3 pł. czerń + chrom /...

  • TK Lighting Kinkiet Maja GU10 Led Black