Start Arrow Budowa domuArrow Kiedy inwestować w energooszczędny dom?

Kiedy inwestować w energooszczędny dom?

Dom energooszczędny może stać się standardem. Wymagania unijne w tym zatwierdzona w 2009 roku dyrektywa 2002/91/WE z 16 grudnia 2002 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków skłaniają do zwrócenia się w kierunku innego sposobu myślenia. To już nie tylko kwestia ochrony środowiska wchodzi w grę, ale również oszczędność finansowa.

Możemy do tematu domu podejść na dwa sposoby. Albo zainwestujemy w niego w trakcie budowy i potem nasz portfel będzie odpoczywał, albo wybudujemy go z tanich materiałów i będziemy czekać na to, co się wydarzy. Oczywiście tanie nie zawsze znaczy złe, ale z pewnością siła sukcesu tkwi w racjonalnym myśleniu. A to sugeruje, że należy zainwestować w energooszczędność domu już przy jego budowie po to, aby nie marznąć w zimie i nie martwić się, za co zapłacimy rachunek za ogrzewanie.

(Dom energooszczędny to luksus czy konieczność?)

(Dom energooszczędny to luksus czy konieczność?)

Nie tylko materiały

Dom energooszczędny to nie tylko odpowiednie materiały budowlane. To, czy spełni swoją funkcję uzależnione jest już na etapie wyboru działki budowlanej. Odpowiednie nasłonecznienie z możliwie jak najlepszym usytuowaniem domu na strony świata, aby móc wykorzystać jak najlepiej naturalną energię. Następna kwestia to projekt. Największym problemem w domach energooszczędnych są ucieczki ciepła przez okna, dach czy ściany. Projekt domu energooszczędnego różni się od projektów domów standardowych. Najprościej można go określić jako szczelną bryłę, co nie znaczy, że musi być brzydki.

Ekipa budowlana

I tu może pojawić się główny problem. Budowa domów energooszczędnych nie jest w Polsce standardem. Firm na rynku jest nadal niewiele, a wśród nich tylko kilka naprawdę zna temat.

Dom energooszczędny to nie dom ocieplony, jak wydaje się niektórym firmom – komentuje Robert  Skulimowski z firmy Wellmade. – To cały system od wyboru działki przez odpowiedni projekt po wybór materiałów budowlanych i zastosowanie odpowiedniej warstwy izolacyjnej – dodaje.

Najlepiej przy wyborze wykonawcy zasięgnąć opinii osób, które już w domach energooszczędnych mieszkają. Oni są najlepszym świadectwem dla firmy.

Koszty budowy domu energooszczędnego

I tak budowa domu energooszczędnego wychodzi drożej i nie ma co do tego wątpliwości. Eksploatacja domu energooszczędnego kosztuje mniej i to nawet do 10 razu niż domu budowanego tradycyjnymi metodami. Niestety koszt poniesionej inwestycji zwraca się zazwyczaj najwcześniej po kilkunastu latach. Przy założeniu, że dom buduje się raz na całe życie, warto pomyśleć, czy nie lepiej zainwestować teraz w energooszczędność tym bardziej, że może okazać się, że za kilka lat to co teraz jest wyborem, stanie się wymogiem.

Dodatkowo powinien nas zachęcić fakt, że domy energooszczędne zyskają na wartości, a to może być ważne, gdy zechcemy sprzedać naszą nieruchomość.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty