Start Arrow Budowa domuArrow Kiedy konieczna jest izolacja pionowa fundamentów?

Kiedy konieczna jest izolacja pionowa fundamentów?

Domy bez piwnicy wymagają zabezpieczenia fundamentów przed wilgocią i ucieczką ciepła. Zapewni to ułożenie na ścianach fundamentowych izolacji poziomej, a także ocieplenie podłogi na gruncie. Czy w domach niepodpiwniczonych jest jednak wymagana izolacja pionowa ścian fundamentowych?

Projekty domów mają najczęściej podaną zarówno izolację poziomą, jak i pionową, nawet jeśli domy nie są podpiwniczone. Często jednak izolacja pionowa ścian fundamentowych jest rozwiązaniem zbędnym, generującym tylko większe koszty budowy. Podanie jej w projekcie jest jednak uzasadnione – projekty domów poddawane są obowiązkowej adaptacji, na etapie której na życzenie inwestora architekt adaptujący podpiwnicza dom.

(Na etapie adaptacji projektu architekt opracuje izolację fundamentów pod konkretne warunki działki, na której budowany jest dom.)

Dlaczego izolacja pionowa fundamentów w domach niepodpiwniczonych nie jest konieczna?

Izolacja pionowa zwiększa koszty budowy domu, a i tak praktycznie przed niczym nie ochroni ścian fundamentowych w domach bez piwnic. Wilgoć może wnikać do ściany fundamentowej od wewnątrz.

Dużo ważniejsza i często wystarczająca jest izolacja pozioma, która uniemożliwia podsiąkanie kapilarne wody z gruntu do ścian usytuowanych powyżej podłogi na gruncie.

Izolacja pozioma składa się z dwóch warstw papy bitumicznej na lepiku asfaltowych. Dodatkowe zabezpieczenie stanowi izolacja w podłodze, wykonana z papy asfaltowej lub folii polietylenowej. Pionowe ściany fundamentowe dodatkowo izoluje się emulsją asfaltowo-kauczukową, układaną po obu stronach fundamentów.

Kiedy izolacja pionowa domów niepodpiwniczonych jest konieczna?

Są jednak sytuacje, że nawet domy bez piwnic powinny posiadać izolację pionową ścian fundamentowych.

Należy pamiętać, że kontakt z wodą gruntową nie zagraża fundamentom tylko wtedy, kiedy wykonane są z materiałów o niskiej nasiąkliwości i odpornych na mróz. Takim materiałem jest przede wszystkim beton lub kamień.

Jeżeli ściany fundamentowe są jednak wykonane z takich materiałów jak: bloczki betonowe, pustaki zasypowe czy cegły ceramiczne – izolacja pionowa przeciwwilgociowa będzie konieczna.

Inną sytuacją, która wymaga izolacji pionowych, jest budowa domu na terenie, w którym wody gruntowe zawierają substancję korodujące beton.

W obu przypadkach izolację pionową układa się wtedy na całej zewnętrznej powierzchni ścian fundamentowych.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
2
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Komentarze

Najnowsze komentarze

Jarkin551 Odpowiedz 2016-11-10 09:49:37

Dokładnie nie zawsze jest to takie proste i nie wszędzie można je zastosować. My niestety byliśmy zmuszeni do wykonania izolacji pionowej, a że mieszkamy w Łodzi wybór padł na Akma. Przy ich zaprawie Oxydtron nie ma żadnych prac zewnętrznych, wystarczy tylko wykonanie jej wewnątrz i wystarczy jednie: 1. Oczyścić posadzkę oraz ścianę, 2. Wykonać natrysk lub nałożyć odpowiednio dobraną zaprawę i następnie zadbać o pielęgnację.

Gość Dom.pl Odpowiedz 2013-09-23 18:51:26

Wszystko bardzo ładnie - ale na koniec wielka gafa! Jeżeli ściana fundamentowa jest wykonana z betonu, nie trzeba izolacji. W nast zdaniu - jeżeli sciana wykonana jest z bloczków betonowych izolacja jest wymagana. PS. Potrafię czytać ze zrozumieniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Plafon Harmony Black

  • Promocja

    Lampa podłogowa Trójnóg Luna Grafitowa

  • Promocja

    Lampa podłogowa Faro Black

  • Velio Abażur żyrandol 3 pł. czerń + chrom /...

  • TK Lighting Kinkiet Maja GU10 Led Black

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu