Start Arrow Budowa domuArrow Kiedy należy przeprowadzić remont dachu?

Kiedy należy przeprowadzić remont dachu?

Dach stanowi swoistą barierę dla całego domu – chroni przed czynnikami atmosferycznymi. Dlatego jego regularne przeglądy to nie tylko kwestia estetyki, lecz głównie bezpieczeństwa. Remont pokrycia jest nieunikniony, kiedy zaczyna ono przeciekać, a do pomieszczeń mieszkalnych dostaje się woda, mogąca spowodować wiele szkód. Zwykle wymiany dachu dokonuje się w sytuacji, gdy chcemy odświeżyć wizualnie jego wygląd lub zaadoptować strych na poddasze użytkowe.

Jednym z powodów, które determinują konieczność remontu dachu, jest zniszczenie pokrycia. W takim wypadku należy jak najszybciej naprawić połać dachu, aby wyeliminować ryzyko przecieku.

(Wymiana pokrycia i naprawa konstrukcji więźby dachowej to trudne, długotrwałe, a zwłaszcza kosztowne przedsięwzięcie. fot. Braas)

Innym powodem remontu jest jego niska atrakcyjność wizualna. Nawet dachówka po pewnym czasie traci swój pierwotny wygląd i wymaga odświeżenia. Nie unikniemy też remontu, jeśli dach przecieka albo konstrukcję pożerają owady, jeśli sztywne poszycie lub więźbę zaatakował grzyb domowy albo połać ugina się, a konstrukcja pęka.

Wymiana pokrycia dachu

Zobacz:

Jeśli planujemy wymianę całego pokrycia, wówczas (zgodnie z wymogami prawa budowlanego) rzeczoznawca powinien ocenić stan techniczny więźby dachowej, czyli konstrukcji nośnej dachu. Wymieniając pokrycie należy naprawić elementy nośne dachu, które uległy zniszczeniu, zawilgoceniu czy zagrzybieniu.

Podczas prac nad pokryciem, najlepiej i najłatwiej mają właściciele domów pokrytych dachówką. Wynika to z tego, że można je w prosty sposób naprawić, podmieniając jedynie te uszkodzone, bez konieczności wymiany całości.

Dariusz Nowicki z firmy Kanobud z Opola, SUPERDEKARZ:
Zarówno dachówki ceramiczne, jak i cementowe zaliczamy do grupy ciężkich pokryć dachowych, i już na etapie projektowania konstruktor bierze pod uwagę ich ciężar. Dlatego też zamieniając tylko dachówki na inne, nie musimy radzić się architekta ani wzmacniać konstrukcji więźby dachowej, jeśli jest ona w dobrym stanie. Taki kompleksowy remont dachu to również okazja do ocieplania poddasza i zaadoptowania go na cele mieszkalne – przy czym podczas adaptacji poddasza należy pamiętać o uwzględnieniu ciężaru ocieplenia (wełna i okładzina z płyt karton gipsowych)w takim wypadku zalecane są konsultacje z konstruktorem.

Gorzej jest w przypadku dachu pokrytego blachodachówką lub gontem bitumicznym, gdyż nie da się wymienić jedynie jego części, tylko całość. Również kiedy budynek jest kryty płytami eternitowymi, jesteśmy zobligowani do jego usunięcia (obowiązek narzucony przez Unię Europejską dotyczy Polski do roku 2032).

Dariusz Smolis z firmy Monier Braas:
Pamiętajmy, aby powierzyć tę czynność firmie posiadającej odpowiednie uprawnienia, a zdemontowany płyty eternitowe zawierające azbest przekazać do utylizacji.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty