Start Arrow Budowa domuArrow Kiedy opłaca się wybrać dachówki ceramiczne na pokrycie dachu?

Kiedy opłaca się wybrać dachówki ceramiczne na pokrycie dachu?

Dachówki ceramiczne są mrozoodporne, wytrzymałe, a ich trwałość określa się nawet na 100 lat. Doskonale tłumią dźwięki, pozwalają na osiągnięcie bardzo dobrej izolacji cieplnej. Dachy pokryte dachówką są niezwykle estetyczne, ale i dość drogie w budowie, dlatego warto wiedzieć, kiedy układanie dachówek ceramicznych się opłaca.

Na wybór pokrycia dachu wpływa przede wszystkim konstrukcja więźby i możliwości jej obciążenia, kąt nachylenia dachu oraz warunki klimatyczne, w jakich dom będzie budowany. Nie bez znaczenia są również koszty budowy i estetyka, bo dach ma duże znaczenie dla wyglądu budynku.

Kąt nachylenia dachu

Dachówki ceramiczne zalecane są na dachy o kącie nachylenia od 16o, jednak optymalne rozwiązanie to kąt powyżej 30o. Jest to spowodowane głównie tym, że dachówki ceramiczne powinny być widoczne – na dachu spadzistym osiągniemy najlepszy efekt końcowy.

Dachówki ceramiczne nie wymagają pełnego deskowania, wystarczą łaty i kontrłaty. Jednak im mniejszy kąt nachylenia dachu, tym pokrycie musi być bardziej szczelne. Dlatego też w przypadku dachów o małym kącie nachylenia i pod dachówki ceramiczne zaleca się wykonanie szczelnego podkładu ze sztywnego poszycia z desek lub płyt drewnopochodnych, a następnie pokrycie ich papą lub odpowiednią membraną dachową.

Z dachów o małym kącie nachylenia wolniej spływa woda deszczowa. Dlatego też pokrywając mniej strome dachy warto wybrać dachówka z wyraźną, wysoką falą, zapewniająca samoistny spływ wody.

Kształt dachu

Dachówki ceramiczne różnią się między sobą kształtem, wielkością, ciężarem. Wybór odpowiedniego rozwiązania należy dostosować do kształtu dachu. Jest to bardzo istotne zarówno ze względu na prawidłowe dopasowanie dachówki do projektu dachu, jak i na koszty budowy dachu.

Straty materiałów niepotrzebnie zwiększają i tak wysoki już koszt budowy dachu. Dlatego też kształt dachówki dobieramy do stopnia skomplikowania więźby. Dachy wielospadowe, skomplikowane, z lukarnami czy dekoracyjnymi kopułami pokrywa się dachówkami o małym formacie. W tym wypadku po pierwsze nie dochodzi do strat materiału (produktów nie trzeba przycinać), po drugie ułatwia pracę dekarzowi, co wpływa również na koszt robocizny.

Najtańsze w budowie dachy dwuspadowe, bez elementów skomplikowanych: wolego oka, lukarny czy dekoracyjnych kopuł, możemy pokrywać dachówkami wielkoformatowymi, bez ryzyka powstawania odpadów. Prace dekarskie są szybsze i prostsze.

Warunki klimatyczne

Wybór odpowiedniej dachówki należy dostosować również do strefy klimatycznej, w której budujemy dom. Jeśli budynek położony jest blisko lasu lub dużego skupiska drzew, dach będzie szczególnie podatny na porastanie mchem. Warto wtedy pomyśleć o dachówkach angobowanych, ponieważ są one bardziej odporne na to zjawisko, a jeszcze lepiej – wybrać dachówki pokryte glazurą, dostępne w ofercie niektórych producentów. Mech rośnie na nich mniej chętnie niż na porowatych dachówkach naturalnych, ponieważ gładka, glazurowana powierzchnia pozwala na samooczyszczanie się dachówek przy każdych opadach deszczu.

Trwałość dachu może zostać osłabiona także poprzez działanie wiatru. Według normy Eurokod – EN 1991-1-4:2008 Polskę możemy podzielić na trzy strefy obciążenia wiatrem. Według tej normy najbardziej narażone na działanie wiatru są południowe części województwa podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego oraz dolnośląskiego oraz północne części woj. pomorskiego i zachodniopomorskiego.

Projektant opierając się na tej normie oraz na podstawie konkretnych obliczeń dla konkretnego dachu, z konkretną lokalizacją i konkretnym modelem dachówki, znając wytrzymałość klamer wyznaczy potrzebną ich liczbę na metr kwadratowy dachu. Najczęściej zalecane jest klamrowanie co trzeciej dachówki po skosie, o ile warunki klimatyczne oraz specyfika dachu nie wymagają zastosowania większej liczby klamer.

Pomieszczenia na poddaszu

Dachówki ceramiczne są bardzo dobrym rozwiązaniem, jeśli decydujemy się domy z poddaszem mieszkalnym.

Naturalne właściwości dachówek ceramicznych, wzmocnione poprzez odpowiednio grubą warstwę wełny mineralnej, pozwalają na osiągnięcie optymalnej izolacji cieplnej. W lecie pokrycie ceramiczne nagrzewa się wolno, dzięki czemu pomieszczenia położone bezpośrednio pod nimi pozostają chłodne. Jest to szczególnie istotne, jeśli poddasze budynku jest przestrzenią użytkową. Dzięki temu minimalizuje się lub całkowicie eliminuje konieczność włączania klimatyzacji.

Ponadto fakt, że pokrycie ceramiczne jest ciężkie sprawia, że doskonale tłumi uderzające o dach krople deszczu, zapewniając bardzo dobrą izolację akustyczną zarówno poddasza, jak i całego budynku.

Koszty budowy

Koszty budowy dachu zależą przede wszystkim od kształtu więźby – im bardziej skomplikowana, tym droższa. Ale pokrycie dachowe również wpływa na ogólną cenę.

Dachówki ceramiczne są drogie w porównaniu z innymi materiałami na dach, ich cena zaczyna się od ok. 40-50 zł/m2. Co istotne, najdroższe są akcesoria dachowe – dachówki specjalne, które są niezbędne dla prawidłowej budowy dachu.

Obliczając, ile dachówek potrzeba na nasz dach, należy pamiętać, że dachówki układane są na zakładki, zatem ich rozmiar nie odpowiada wielkości pokrycia. Przy szacowaniu zużycia oprócz wspomnianych cech charakterystycznych dachu, również rozstaw łat. I tak dachówka wielkoformatowa o wymiarach 46,4 x 30,4 cm pokryje powierzchnię ok. 39,3 x 26,3 cm.  Do pokrycia 1 m2 dachu potrzebne będzie ok. 9,8 szt. dachówki.

Dachówka o bardziej standardowym, mniejszym formacie, np. ok. 44,4 x 28,2 cm, pokryje ok. 36,6 x 22,2 cm powierzchni dachu, przy zużyciu 12,5 szt. dachówki na 1 m2.

Estetyka dachu

Bez wątpienia dachówki ceramiczne dają niesamowity efekt na dachach spadzistych, wyglądają szlachetnie, elegancko luksusowo.

Dachówki są dostępne w podstawowych kolorach: ceglastym, czerwonym, brązowym, antracytowym i czarnym, mogą być matowe, półmatowe lub z połyskiem. Można oczywiście za odpowiednią dopłatą zamówić dachówki w innych kolorach. Warto pamiętać, że kolor dachu należy dopasować nie tylko do swoich upodobań, ale również do miejsca, w którym budowany jest dom.

Na przykład, jeśli wokół budynku rośnie gęsty ogród, warto na elewacji i dachu wykorzystać kolory ziemi, współgrające z zielenią (np. brązy). Natomiast w przypadku wznoszenia obiektu przy elementach z betonu, elewację warto wykonać w bardziej wyrazistych barwach, aby ożywić przestrzeń.

Następna »

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
10
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Komentarze

Najnowsze komentarze

Aleks Odpowiedz 2019-06-20 19:14:05

@RobertMasok: masz rację ;) ja też mam dachówki Roben i jestem bardzo zadowolony. U mnie na osiedlu widzę, że teraz każdy inwestuje w dachy ceramiczne, także to naprawdę dobra inwestycja.

zosia Odpowiedz 2018-09-26 11:20:51

Najlepiej poradzić się eksperta. Bo ktoś kto się nie zna, może nam źle doradzić. Dlatego ja skorzystałam z porady fachowca w MSM we Wrocławiu. DOradził co kupić i jak to ma wszystko wyglądać.

RobertMasok Odpowiedz 2018-02-23 09:47:24

Zawsze się opłaca;p moim zdaniem nie ma lepszego rodzaju dachówki. Ceramiczne są mega trwałe i dobrze wyglądają. Polecam zainwestwoać w dachówki Roben. Są niezawodne.

Koss Odpowiedz 2017-10-24 21:15:39

ja mam dachówkę ceramiczną marki Roben. Kiedyś byłem na targach budownictwa, bardzo mi się spodobała. Potwierdzam, że jest to trwałe i mocne rozwiązanie. Długo się zastanawiałem, wiadomo, blachodachówka tańsza, choć nie wiele, ale w kwestii trwałości i odporności Roben nie ma w sobie równych.

alek Odpowiedz 2017-03-17 12:28:12

W wyborze dachówki ceramicznej pomogła nam firma Pthu Trans- Mat-Bud.

kubaa Odpowiedz 2017-03-17 12:24:09

Bardzo interesujący artykuł, po przeczytaniu i konsultacji z fachowcami z firmy Pthu Trans- Mat-Bud zdecydowałem się na dachówkę ceramiczną.

Mirek Odpowiedz 2015-05-07 08:52:30

Warto trochę uwagi poświęcić ekipie która będzie kładła dachówkę. Jeśli jest taka możliwość to porozmawiać z innymi inwestorami u których wykonywała pokrycie. Szybki czas realizacji nie gwarantuje jakości. Lepiej żeby trwało to dłużej ale zostało zrobione dobrze.

Tanie pokrycia dachów: dachówki bitumiczne | www.Dom.pl Odpowiedz 2014-06-10 07:42:54

[...] Kiedy opłaca się wybrać dachówki ceramiczne na pokrycie dachu? Dachówki ceramiczne są mrozoodporne, wytrzymałe, a ich trwałość określa się nawet na 100 lat. Doskon...więcej   [...]

Kosz Dachowy - jak go wykonać? | www.Dom.pl Odpowiedz 2013-08-01 11:44:13

[...]    Jak wybrać blachodachówki, by dach przetrwał lata? Kiedy opłaca się wybrać dachówki ceramiczne na pokrycie dachu? Czyszczenie i naprawa rynien po zimie Papa na dach – pokrycie tylko na dachy [...]

Montaż dachówek ceramicznych krok po kroku - zdjęcia | www.Dom.pl Odpowiedz 2013-07-01 13:06:54

[...] Kiedy opłaca się wybrać dachówki ceramiczne na pokrycie dachu? Dachówki ceramiczne są mrozoodporne, wytrzymałe, a ich trwałość... więcej    Czyszczenie i naprawa rynien po zimie Papa na dach – pokrycie tylko na dachy płaskie? Modne domy z poddaszem: czy warto budować lukarny? Kąt nachylenia a pokrycie dachu Izolacja dachów: dlaczego membrana dachowa jest tak ważna? [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu