Start Arrow Finanse i prawoArrowBudowa i prawoArrow Kiedy projekt gotowy może być uznany za projekt budowlany?

Kiedy projekt gotowy może być uznany za projekt budowlany?

Gotowe projekty domów jednorodzinnych to ciekawa alternatywa dla projektów indywidualnych, opracowywanych dla konkretnego inwestora. Ich niewątpliwą zaletą jest niższa cena i czas oczekiwania na projekt – są one zwykle dostępne „od ręki”.

Aby rozpocząć budowę wymarzonego domu, należy przeprowadzić szereg formalności budowlanych, zakończonych uzyskaniem pozwolenia na budowę. Wniosek o pozwolenie na budowę należy złożyć wraz z wymaganymi załącznikami, z których najważniejszym jest projekt budowlany.

Projekt budowlany składa się z rysunków i opisów technicznych tego, jak wyglądać będzie przyszły dom. Przedstawia wpisanie go w istniejącą i planowaną infrastrukturę, określa, w jaki sposób dostarczone będą do niego media.

Kompletny projekt budowlany składa się z projektu architektoniczno-budowlanego, projektu zagospodarowania działki i wszystkich wymaganych opinii czy uzgodnień.

Gotowy projekt jednorodzinny może zostać przedłożony z wnioskiem o pozwolenie na budowę, stanowi on bowiem część architektoniczno-budowlaną projektu budowlanego. Jest to profesjonalna dokumentacja architektoniczna, sporządzona przez uprawnionych architektów. Zanim jednak projekt gotowy będzie można złożyć w urzędzie, trzeba poddać go tzw. adaptacji, by spełniał wymogi określone w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub – w przypadku jego braku – w decyzji o warunkach zabudowy.

Adaptacja projektu ma na celu przystosowanie projektu do warunków gminy, ewentualnie do indywidualnych oczekiwań inwestora. Na tym etapie powstaje także projekt zagospodarowania działki lub terenu, który jest integralną częścią projektu budowlanego.

Za prawidłowe przygotowanie projektu budowlanego odpowiedzialny jest projektant – zgodnie z prawem uczestnik procesu budowlanego. W przypadku gotowych projektów obowiązki i prawa projektanta przejmuje architekt adaptujący i to jego podpis znajdzie się na projekcie budowlanym, składanym z wnioskiem o pozwolenie na budowę.

Aktualizacja 07.2021r.

Warto poczytać na naszym serwisie nt  nowych warunków technicznych WT2021 i poznać nowe wymogi co do zawartości projektu architektoniczno -budowlanego  obowiązujące w 2021 roku.

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


luty 26, 2013
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty