Start Arrow Budowa domuArrow Kiedy wykonać podbicie fundamentów?

Kiedy wykonać podbicie fundamentów?

Fundamenty są podstawą naszych domów. Często szykując się do prac remontowych, np. związanych z dociepleniem czy odnowieniem elewacji, okazuje się, że wymagają wzmocnienia.

Podbijanie fundamentów to zadanie dla fachowego wykonawcy i wymagające odpowiedniego nadzoru. Potrzebny będzie projekt konstrukcyjny i zgłoszenie robót. W niektórych przypadkach podbijanie fundamentów może być uznane za przebudowę, wymagającą uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę.

Podbicie polega na zabezpieczeniu ław fundamentowych przed osiadaniem lub przesunięcie. Konstruktor z odpowiednimi uprawnieniami może zlecić wzmocnienie ław, jeśli planowana jest nadbudowa istniejącego budynku, np. dodatkowej kondygnacji lub dobudowa przy boku budynku lub w jego bliskim sąsiedztwie, gdy podstawa fundamentu nowego budynku jest położona poniżej poziomu istniejącego budynku. Wykonuje się podbicie również w przy zmianie przeznaczenia piwnic, co niekiedy wymaga zwiększenia ich wysokości.

Przy prowadzonych remontach może okazać się również, że w trakcie budowy fundamentów pierwotnych popełniono błędy i dlatego wymagane jest ich wzmocnienie. Jeżeli budynek unosi się przez wodę zamarzającą w gruncie i nierównomiernie osiada na wiosnę, po odtajaniu gruntu, oznacza to, że ława fundamentowa została zbyt płytko zagłębiona. Błędem jest również podmywanie budynku przez ściekającą z dachu wodę opadową, co jest najczęściej skutkiem braku orynnowania i występuje w późnych etapach budowy, przed zamontowaniem rynien.

W zależności od rodzaju pierwotnego fundamentu, podbijanie wykonywane jest w różnych technologiach.

Tradycyjne podbicie polega na podziale obwodu ław fundamentowych na metrowe odcinki. W co czwartej części wykonuje się wykopy, które należy zabezpieczyć przed wilgocią i uzupełnić betonem klasy C 12/15 lub zamurować cegłą pełną bądź bloczkami komórkowymi. Nowe elementy powinny zostać zabezpieczone odpowiednią izolacją przeciwwodną i przeciwwilgociową.

Alternatywnym rozwiązaniem są pale o małej średnicy (tzw. mikropale) zbrojone podłużnie, betonowane na placu budowy lub o konstrukcji zespolonej z żelbetowymi elementami nośnymi. Technologia ta jest nie inwazyjna i nie zagraża powstawaniu wstrząsów czy drgań. Jest to jednak metoda bardzo kosztowna, przez co stosowana zazwyczaj tylko w szczególnych warunkach budowy.

Fundamenty na gruntach niespoistych, sypkich wzmacnia się poprzez wtłoczenie w grunt zawiesiny ze specjalnego cementu.

Podbijanie fundamentów jest zabiegiem kosztownym i długotrwałym. Czy warto ponieść taki wydatek? Fundamenty stanowią o bezpieczeństwie i trwałości konstrukcji naszego domu, więc odpowiedź nasuwa się sama.

(Fundamenty przenoszą obciążenia całej konstrukcji, muszą być więc bezpieczne i trwałe)

Autor: Redakcja

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Lampa podłogowa Trójnóg Mineapolis

  • TK Lighting Kinkiet Diamond Black

  • Promocja

    Lampa nocna Minky

  • Lampa Flexi Minky 3pł.

  • Lampa Sufitowa MIA WHITE 3pł.

  • Żyrandol dla dzieci Miętowe Marzenie 5pł.

  • TK Lighting Nowoczesny Plafon Kantoor Gray + gr...

  • TK Lighting Lampa stołowa Pico white

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu