Start Arrow Finanse i prawoArrowDziałki i gruntyArrow Kiedy zapłacić podatek od nieruchomości?

Kiedy zapłacić podatek od nieruchomości?

Osoby fizyczne w 4 ratach płacą podatek od nieruchomości. Termin zapłaty pierwszej raty mija 15 marca.

Podatek od nieruchomości płaci się w 4 ratach proporcjonalnych do czasu trwania obowiązku podatkowego: do 15 marca, 15 maja, 15 września i do 15 listopada. Opodatkowaniu podlegają nie tylko budynki lub ich części, ale również budowle i ich części przeznaczone na prowadzenie działalności gospodarczej, a także grunty.

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy?

Podatek zobowiązani są płacić właściciele nieruchomości, użytkownicy wieczyści oraz w niektórych przypadkach posiadacze zależni, np. najmujący od skarbu państwa. W przypadku podatku za grunt sprawa jest prosta – obowiązek podatkowy powstaje z pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło nabycie tytułu prawnego, czyli np. zakup działki.

Kiedy realizowane są projekty domów jednorodzinnych, nieco trudniej może być inwestorowi określić, od kiedy podatek powinien zacząć płacić. Według ustawodawcy obowiązek zapłaty podatku od nieruchomości: budowli lub budynku, lub ich część, powstaje z dniem 1 stycznia roku następującego po roku, w którym budowa została zakończona albo w którym rozpoczęto użytkowanie budowli albo budynku lub ich części przed ich ostatecznym wykończeniem.

Prawo Budowlane mówi, że aby zacząć użytkować nowy dom, należy zgłosić do właściwego urzędu zawiadomienie o zakończeniu budowy. Zawiadomienie to jest więc jednoznaczne z zakończeniem budowy, o którym mówi ustawa o o podatkach i opłatach lokalnych.

Często jednak, jeśli np. budujemy projekty domów z poddaszem użytkowym, nie od razu wykańczamy wszystkie kondygnacje. Rozpoczęcie użytkowania np. tylko parteru nie zwalnia nas z obowiązku podatkowego. Ustawa mówi bowiem o budynku lub budowli lub ich części, zatem poszczególne piętra również podlegają opodatkowaniu.

Jaka jest wysokość podatku od nieruchomości?

Rada gminy określa, w drodze uchwały, wysokość stawek podatku od nieruchomości. Ustawa wprowadza jednak limity, których stawki rocznie nie mogą przekroczyć. Kwotę podatku uzyskuje się mnożąc uchwaloną przez gminę stawkę przez powierzchnię gruntu, budynku lub budowli. Wysokość stawki nie ma związku ani z klasą gruntu, ani ze stanem budynku. Wyższa stawka ustanawiana jest jednak np. pod grunty czy budowle przeznaczone na działalność gospodarczą.

Przypominamy:

Jeżeli w zeszłym roku budowa domu została zakończona, do 15 marca należy zapłacić pierwszą ratę podatku od nieruchomości.

(Kiedy zapłacić podatek od nieruchomości? Obowiązek powstaje już od momentu rozpoczęcia użytkowania części nowego domu)

Autor: Redakcja DOM.pl

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz

Data dodania:


Marzec 10, 2011
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Lampa wisząca ALANYA Gray

  • Kinkiet EMMA PINK

  • Lampa wisząca Galaxy 1643

  • Lampa stojąca VIRGO Grey II

  • Kinkiet ALANYA White

  • Nowoczesny plafon LED z pilotem Melos DL-F37T