Start Arrow Finanse i prawoArrow Kim jest inwestor zastępczy?

Kim jest inwestor zastępczy?

W 2009 roku Polacy budują głównie domy jednorodzinne. Do końca lipca rozpoczęto w budowę ponad 55 tys. domów i niespełna 21 tys. mieszkań deweloperskich. Wygląda na to, że podźwignięcie rynku budowlanego zawdzięczać będziemy przede wszystkim  inwestorom indywidualnym. Kim oni są?

inwestor_zastepczyZdaniem Marcina Stefańskiego, menadżera projektu w spółce ES Polska budującej domy jednorodzinne, inwestor który decyduje się na budowę domu w 2009 jest przede wszystkim osobą dobrze zorientowaną w rynku budowlanym.

To inwestor który kalkuluje na chłodno, nie daje się ponieść emocjom związanym z kryzysem. Około 60% osób zainteresowanych budową domu z którymi stykam się w pracy zawodowej, orientuje się zarówno w cenach materiałów budowlanych, jak i warunkach kredytów oraz  niezbędnych formalnościach – mówi Stefański. – Wielu dzisiejszych inwestorów to stojący twardo na nogach przedsiębiorcy. Sytuacja na rynku kredytowym sprawiła, że budują się dziś ci, którym nie straszna zdolność kredytowa.

Większość z nich nie weryfikuje budowlanych planów. Jeżeli przewidzieli zastosowanie dobrej jakości materiałów, ze spokojem realizują ten cel.

Materiały budowlane staniały w kryzysie o 5-10%, możliwe jest zatem zdecydowanie lepsze wykończenie domu po tej samej cenie – tłumaczy Stefański. – Tylko raz byłem też świadkiem zawieszenia budowy z powodu zakłócenia płynności w firmie jednego z naszych inwestorów. Zmiany planów wywołane kryzysem należą raczej do wyjątków.

Budujący większą niż niegdyś uwagę przywiązują także do weryfikacji własnej zdolności kredytowej.

Choć w naszej firmie normą jest sprawdzenie zdolności kredytowej klienta zanim jeszcze podpisana zostanie umowa, wielu inwestorów jest przygotowanych także i pod tym względem – zauważa Stefański.

Wizerunek inwestora indywidualnego, jaki wyłania się po III kwartałach 2009 roku, każe spojrzeć na polską „kryzysoodporność” zupełnie inaczej niż w kategoriach cudu nad Wisłą. Czy równie trzeźwego stosunku do rzeczywistości, nie należałoby życzyć deweloperom?

Autor: ES Polska

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Sierpień 27, 2009
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty