Start Arrow WnętrzaArrowPokój dziennyArrow Kino w naszym salonie

Kino w naszym salonie

W czasach „słusznie minionych” niektóre programy telewizyjne pozwalały ludziom uciec od szarej rzeczywistości, mimo iż telewizory były najczęściej czarno–białe.

Sąsiedzi z własnymi krzesłami przychodzili do jedynego szczęściarza na ulicy, który posiadał odbiornik telewizyjny, by choć na chwilę odetchnąć od pracy i problemów. Bliskie stosunki międzyludzkie nawiązywano oglądając „Kabaret Starszych Panów” czy słuchając „Muzyki lekkiej, łatwiej i przyjemnej”.

Dziś w zabieganym świecie, mając tak niewiele czasu na relaks i rozrywkę, stawiamy głównie na wygodę. Nic nie zastąpi randki w kinie, ale jeśli dosyć mamy chrupiącego chipsy widza nad głową, a na wydanie nowości na DVD nie czeka się zbyt długo, decydujemy się na instalację kina domowego we własnym domu czy mieszkaniu. Sam telewizor czy wieża do odsłuchiwania muzyki już nam nie wystarczają. Stawiamy na komfort i jakość, marząc, by przyniosły one relaks całej naszej rodzinie po ciężkim dniu.

Często, szczególnie w mieszkaniach, nie mamy możliwości stworzyć zupełnie oddzielnego pomieszczenia przeznaczonego na salę kinową. Dlatego też decydujemy się na instalację kina domowego w salonie czy pokoju dziennym. Grunt, by nie zatracić funkcji tego pomieszczenia, ale to wymaga dobrego, solidnego planu, wiedzy i doświadczenia w montażu sprzętu audio/video.

salon_gawin.jpg

Zacznijmy od planu

Już na etapie budowy czy urządzania domu czy mieszkania podejmiemy decyzję, czy mamy osobne pomieszczenie na instalację kina domowego, czy musimy je umieścić w pokoju, spełniającym inną funkcję. Jeżeli przeznaczymy na to np. salon, warto już w stanie surowym zaaranżować wnętrze tak, by instalacja była jak najmniej widoczna. Najlepiej jest poprowadzić kable pod parkietem i wzdłuż listew oraz odpowiednio rozmieścić gniazdka zasilające.

Najlepiej jeśli pokój będzie prostokątny, gdyż jest znacznie lepszy akustycznie niż pomieszczenie kwadratowe. Warto także wybrać wysokie pomieszczenie, szczególnie wtedy, gdy zdecydujemy się na wysuwany z sufitu projektor. Musimy także pamiętać, że pokój dzienny charakteryzuje się dużą ilością okien. Dlatego tak ważne jest odpowiednie zaciemnienie pomieszczenia, przez montaż żaluzji czy rolet, a także specjalne oświetlenie.

Oświetlenie

Idealnym rozwiązaniem staje się zaplanowanie w pomieszczeniach reprezentacyjnych scen świetlnych. Instalacja Inteligentnego Domu pozwala na zmienienie klimatu oświetlenie jednym przyciskiem, w zależności od czynności, jakie chcemy wykonywać. I tak, jedząc kolację zapalimy główne światło nad stołem, rezygnując z oświetlenia dekoracyjnego, a oglądając film, zgasimy lampy tak, by nic nam nie przeszkadzało w odbiorze. Warto wiedzieć, że system Inteligentnego Domu pozwala na integracje wszystkich istniejących instalacji w naszym domu, zatem wybranie interesującej nas sceny świetlnej równocześnie włączy czy wyłączy odpowiednią ilość lam, ściemni pomieszczenie, zasłoni rolety i włączy wyższy stopień ogrzewania, by stworzyć domownikowi właściwy komfort do oglądania filmów.

Jeżeli mamy jednak instalację tradycyjną i tu ważne jest właściwe rozplanowanie oświetlenia. Światło nie powinno być jaskrawe i dominujące, ale rozproszone. Pamiętajmy jednak, że nie zawsze w naszym salonie odbywać się będą seanse filmowe, dlatego też ważne jest przygotowanie kilku wariantów oświetlenia. Instalacja tradycyjna wymaga niestety wielu włączników, osobnych ściemniaczy, pilotów do zasłon itp, w przeciwieństwie do instalacji inteligentnej, która oferuje domownikowi wielofunkcyjne przyciski, w różnych kolorach.

Jeżeli całkowite zaciemnienie salonu nie jest możliwe wybierzmy ekran, który potrafi dawać ostry, barwny obraz bez względu na natężenie światła. Sprzęt można skalibrować tak, aby automatycznie dobierał kolor kontrast w zależności od panujących warunków świetlnych.

Meble

Producenci mebli doskonale wiedzą, że rozwój techniki musi iść w parze z wygodą i funkcjonalnością pomieszczeń. Dlatego wzorniczo upodobniają swoje produkty tak, by pasowały do nowoczesnego sprzętu.

W salonie najlepsze będą bryły, które pomieszczą i wyeksponują sprzęt Hi–Fi, zbiory kaset i płyt czy telewizor plazmowy lub projektor, z którego będziemy wyświetlać filmy. Wspaniały efekt dadzą te o nowoczesnym wzornictwie z dodatkiem szkła i aluminium. Warto zastanowić się nad takimi poszczególnymi elementami zestawów meblowych, czyli witryn, słupków, szafek i kredensów – uzupełnione przezroczystym bądź kolorowym szkłem i aluminiowymi aplikacjami tworzą niebanalne układy mebli.

Zwróćmy również uwagę na wypoczynki: kanapy, sofy i szezlongi. Dostępne są w sprzedaży meble, które możemy dostosować do pozycji, w której się znajdujemy. Inaczej siedzimy oglądając film, a inaczej pijąc kawę z przyjaciółmi. Odchylane oparcia, regulowane podnóżki na pewno podniosą nam komfort przebywania w salonie. Pełną relaksu swobodę potęgują dodatki – miękkie poduszki, umożliwiające przyjęcie maksymalnie wygodnej pozycji.

sala_kino2.jpg

Kolor pomieszczenia

Kolorystyka pokoju, w którym zainstalujemy kino domowe, jest bardzo istotną kwestią. Tu również musimy iść na kompromis. Zacznijmy od ciekawych dekoracji, które polecają nam architekci wnętrz. Szablony do odwzorowania na ścianie, bardzo modne ostatnio, raczej powinniśmy zostawić na wykończenie sypialni. Oglądając film czy słuchając muzyki, wzrok nie powinien być przyciągany przez zbędne elementy dekoracyjne. Dlatego w pokojach wielofunkcyjnych, służących nam do oglądania filmów, spotykania się z przyjaciółmi i jedzenia posiłków, powinniśmy postawić na uspokajające pastele, raczej w ciemnych odcieniach. W przypadku wykorzystywania projektora podwieszanego, kolor sufitu powinien być również ciemny, a wszystkie farby stosowane do malowania powinny posiadać matową strukturę.

Jeżeli nie wszyscy domownicy zgodzą się na takie rozwiązanie, pozostaje nam przekonać ich, by chociażby jedna ściana, na której wisi ekran była ciemna, nie odbijająca światła.

Akustyka

Oczywiście pomieszczenie przeznaczone tylko na kino domowe jest przygotowane w sposób szczególny. W wielofunkcyjnym pokoju stworzymy dobre warunki akustyczne stosując kilka trików. Miękkie kanapy, fotele, puszysty dywan pozwolą nam stworzyć optymalne warunki dla dźwięku. Półki z książkami, obrazy pochłaniają i rozpraszają dźwięk.

Dobrym rozwiązaniem jest dobór szczelnie akustycznych drzwi, które zapewnią komfort zarówno widzowi, nie słyszącemu odgłosów np. z kuchni, jak i pozostałym domownikom, którzy niekoniecznie muszą mieć ochotę na film. Jest to jednak sporym utrudnieniem i kolejnym aspektem, który wymaga od nas kompromisu. Modne i wygodne tzw. „openspace’y” nie przewidują drzwi oddzielających salon od jadalni czy kuchni, tworząc w ten sposób większą powierzchnię. Sami musimy zatem zdecydować na czym bardziej nam zależy: przestronności czy komforcie przy korzystaniu ze sprzętu audio–video.

Najważniejsze – rozmieszczenie sprzętu

Kino domowe najczęściej składa się z telewizora, ekranu z projektorem, źródła obrazu i dźwięku, np. odtwarzacz DVD, wielokanałowy wzmacniacz z wbudowanymi dekoderami dźwięku dookólnego oraz z przynajmniej pięciu głośników i subwoofera (głośnik basowy).

W salonie, który nie jest wyłącznie salą kinową, rozwiązaniem dającym najwięcej możliwości jest telewizor CRT, LCD lub plazmowy. Wymaga on mniej miejsca niż projektor i ekran, a całkowite zaciemnienie pomieszczenia nie jest konieczne. Oczywiście im większy i nowocześniejszy jest telewizor, tym większy komfort oglądania filmów, szczególnie z cyfrowego źródła jakim jest DVD. W droższych systemach kina domowego proponuje się telewizor plazmowy o dużych wymiarach i płaskim, mającym zaledwie kilka centymetrów grubości ekranem, łatwym do powieszenia na ścianie jak obraz. Duży format obrazu zapewni nam także projektor wizyjny, ale tu musimy się już liczyć ze znacznie wyższymi kosztami.

salon_kino.jpg

Głośniki to bardzo ważny element zestawu kina domowego. To przecież od nich zależy jakość słuchanej muzyki (jeśli zestaw kina domowego traktujemy jako zestaw Hi–Fi), a także jakość odbioru filmu. Najczęściej stosujemy pięć głośników i jeden subwoofer odpowiedzialny za bas. Pamiętajmy, że jeśli nasze pomieszczenie nie jest imponujących rozmiarów, nie stosujmy dużych kolumn. Producenci zwracają również uwagę na to, by kolumny przednie i głośnik centralny były tej samej klasy, aby uniknąć zmiany charakteru dźwięku podczas przechodzenia dźwięku przez kolejne kolumny.

Rozmieszczenie głośników to podstawa prawidłowego korzystania z systemu kina domowego. Punkt odsłuchowy ustawiamy centralnie względem wszystkich głośników, dlatego kanapę należy umieścić na środku pomieszczenia, na przeciwko telewizora. Dwa głośniki główne (muzyka, efekty specjalne) znajdują się po jego bokach, natomiast głośnik centralny (szept, oddech) powinien być umieszczony jak najbliżej obrazu filmowego – na, pod, lub też za telewizorem w jednej linii z głośnikami głównymi. Dwa głośniki surroundowe (tylne, boczne) umieszczamy na przeciwległych ścianach, najlepiej za naszymi plecami, ok. pół metra nad głową. Subwoofer (potężne impulsy energii dźwiękowej) znajduje się po prawej lub lewej stronie telewizora, w połowie drogi między telewizorem a kanapą, na której siedzimy.

Tak zaadaptowany pokój spełni pokładane w nim oczekiwania. Stanie się miejscem relaksu i rozrywki dla całej rodziny.

fot. Meble Gawin, Kino w Domu

Autor: Marta Hawrylak - DOM.pl

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Plafon Vaio 3 White

  • Promocja

    Lampa wisząca Awena czarna

  • Lampa wisząca TWIST 24W LED

  • Lampa podłogowa Trójnóg Amber Navy Blue

  • Lampa podłogowa Trójnóg Zippo Gray

  • Lampa wisząca Luna Grafitowa

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: wnętrza