Start Arrow WnętrzaArrowKuchniaArrow Klasy energetyczne sprzętu AGD. Co oznaczają kolory na karcie energetycznej?

Klasy energetyczne sprzętu AGD. Co oznaczają kolory na karcie energetycznej?

Kiedy stajemy przed wyborem odpowiedniej lodówki, najczęściej zwracamy uwagę na wymiary oraz jej wygląd. Warto jednak bliżej przyjrzeć się etykietom energetycznym, które znajdują się na każdym sprzęcie AGD. Jeśli nauczymy się je czytać, okaże się, że są bardzo przydatne, ponieważ zawierają istotne informacje o klasie energetycznej i parametrach sprzętu. Dzięki temu z łatwością dokonamy trafnego zakupu urządzenia, którym będziemy cieszyć się przez lata, oszczędzając przy tym na rachunkach za prąd. Eksperci firmy Whirlpool postanowili wyjaśnić, w jaki sposób czytać etykiety, by już nigdy nie były trudnym do rozszyfrowania technicznym opisem.

Czego możemy dowiedzieć się z etykiety energetycznej?

Co oznaczają kolory na karcie energetycznej?

Co oznaczają kolory na karcie energetycznej?

Wszystkie etykiety występujące w tej samej kategorii urządzeń wyglądają tak samo. Dzięki temu konsumenci mogą łatwiej porównać parametry sprzętu – przede wszystkim pojemność użytkową oraz zużycie energii elektrycznej i wody. Znajdziemy na nich najważniejsze dane i cechy urządzenia, informacje o marce oraz modelu produktu, a także intuicyjne strzałki będące prostym objaśnieniem efektywności energetycznej. Etykiety mówią nam również o poziomie emitowanego hałasu, a także wydajności i użyteczności pozostałych funkcji. Dzięki kolorowym strzałkom, każdy z klientów pozna realną efektywność energetyczną sprzętu, a więc ilość zaoszczędzonego prądu. Ale jak prawidłowo czytać etykiety? To proste – odcień głębokiej zieleni świadczy o produkcie o najwyższej energooszczędności, zaś kolor czerwony oznacza sprzęt o najniższej klasie energetycznej. Kupując lodówkę, warto również zwrócić uwagę na wskaźnik EEI, który podpowiada konsumentowi o efektywności zużycia prądu. Składają się na niego następujące czynniki:

  • roczne zużycie energii,
  • pojemność sprzętu,
  • najniższa temperatura komór,
  • dostępne opcje chłodzenia – jak np. NoFrost, która pozwala na utrzymanie optymalnych warunków przechowywania produktów.

Dzięki takiemu oznakowaniu konsument będzie w stanie określić zużycie energii elektrycznej przez dany sprzęt, a także porównać je z innym modelem występującym w podobnej cenie.

Jak oznakowane są poszczególne klasy energetyczne?

Klasy energetyczne są przyporządkowane literom – od A (urządzenie zużywające najmniej prądu) do G (urządzenie zużywające najwięcej prądu). Warto jednak zaznaczyć, że od końca 2010 roku wprowadzono również takie oznakowanie jak A+, A++ oraz A+++, które symbolizują sprzęt jeszcze bardziej zaawansowany technologicznie, pojemniejszy i zużywający energię w bardziej efektywny sposób. A więc im wyższa klasa energetyczna produktu, tym mniejsze koszty związane z jej eksploatacją, a tym samym dbałość o środowisko naturalne dzięki niższemu zużyciu energii.

fot. Whirlpool

fot. Whirlpool

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Maj 31, 2017
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty