Start Arrow Budowa domuArrow Klasyka czy nowoczesność? Jak wykończyć tradycyjne projekty domów z poddaszem?

Klasyka czy nowoczesność? Jak wykończyć tradycyjne projekty domów z poddaszem?

Piękna elewacja stanowi wizytówkę całego domu. Tynk z elementami drewnianymi czy deskami kompozytowymi, a może płyty betonowe lub okładziny z naturalnego kamienia? Każde z tych rozwiązań może podkreślać estetykę zrealizowanego domu. W tym artykule zastanowimy się, które materiały wybrać, aby elewacja była efektowna wizualnie, nowoczesna, a przy tym bardzo trwała.

Elewację domu wykonuje się zgodnie z wytycznymi zawartymi w projekcie budowlanym, a wszelkie zmiany powinien nanosić wyłącznie architekt. Najważniejsze jest zachowanie spójności w wyglądzie całej bryły, dlatego do elewacji dopasowuje się kolor dachu, a także bierze pod uwagę otoczenie zewnętrzne.

Projekt domu CPT KONCEPT 1 CE (DOM CP1-01)

Projekt domu CPT KONCEPT 1 CE (DOM CP1-01)

Popularny tynk cienkowarstwowy

Powszechnie na elewacjach stosuje się system ocieplenia, w którym warstwę zewnętrzną stanowią tynki cienkowarstwowe. Jest to aktualnie najtańsze rozwiązanie, a do tego skuteczne w zabezpieczeniu konstrukcji ściany przed czynnikami atmosferycznymi. Ciekawym pomysłem jest skomponowanie elewacji z tynków w kilku kolorach. Taka fasada zastąpi wizualnie droższe rozwiązania.

Aby nadać elewacji nowoczesnego wyglądu, można zastosować boniowanie, a więc dekoracyjne podziały w tynku cienkowarstwowym.

Marcin Śniegowski, właściciel pracowni HomeKONCEPT:
Delikatne boniowanie podnosi atrakcyjność elewacji, a w połączeniu z barwnymi tynkami daje spore możliwości aranżacyjne. Takie rozwiązanie jest wybierane przez inwestorów, szukających ekonomicznych odpowiedników droższych materiałów elewacyjnych.

Naturalne drewno czy kompozytowe deski elewacyjne?

Drewno jest materiałem, który nadaje elewacji pięknego i naturalnego wyglądu, a przede wszystkim wizualnie ją ociepla. Współcześnie znajduje zastosowanie na fragmentach fasady, sprawiając, że uzyskuje ona oryginalny oraz nowoczesny wygląd. Jednak nie wszystkie gatunki drewna nadają się na pokrycie elewacji. Najlepiej sprawdzi się świerk skandynawski, cedr kanadyjski, modrzew syberyjska bądź gatunki egzotyczne. Należy jednak pamiętać o tym, że drewno wymaga regularnej impregnacji.

Marcin Śniegowski, właściciel pracowni HomeKONCEPT:
Alternatywą dla naturalnego drewna są kompozytowe deski elewacyjne, które odznaczają się wytrzymałością, a także odpornością na działanie czynników zewnętrznych. W przeciwieństwie do drewna nie wymagają impregnacji ani konserwacji. Za sprawą swojego efektownego wyglądu idealnie komponują się z nowoczesną architekturą.

Projekt domu CPT Koncept 23 CE (DOM CP1-23)

Projekt domu CPT Koncept 23 CE (DOM CP1-23)

Ekskluzywny kamień, a może okładzina z płytek?

Kamień jest materiałem wyjątkowym, nadaje elewacji eleganckiego wyglądu, a do tego posiada wiele innych zalet. Jest trwały i odporny na uszkodzenia. Pasuje do każdej powierzchni i koloru ścian, ponieważ występuje w różnorodnych kształtach i rodzajach. Pomimo wysokiej ceny jest wybierany przez wielu inwestorów, którym zależy na nadaniu elewacji luksusowego charakteru. Najczęściej stosuje się granit, piaskowiec, trawertyn, gnejs bądź łupek kwarcowy. Przy czym najbardziej wytrzymały jest granit i łupek.

Inną, tańszą opcją jest pokrycie fasady okładziną z płytek ceramicznych lub gresowych bądź płytkami klinkierowymi. Materiały te zapewnią trwałość oraz mniejszą wrażliwość na uszkodzenia mechaniczne. Poza tym nie blakną pod wpływem słońca i nie wymagają impregnacji.

Projekt domu CPT KONCEPT 7 CE (DOM CP1-07)

Projekt domu CPT KONCEPT 7 CE (DOM CP1-07)

Modny beton

W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się betonowe płyty elewacyjne. Występują w różnych odcieniach oraz wymiarach. Są odporne na oddziaływanie czynników atmosferycznych.

Marcin Śniegowski, właściciel pracowni HomeKONCEPT:
Podobnym i tańszym rozwiązaniem, chętnie wybieranym przez inwestorów, jest tynk o strukturze betonu, który nadaje bryle oryginalnych walorów estetycznych.

Łączenie materiałów elewacyjnych – czyli co do siebie pasuje?

Łączenie materiałów poprawia proporcje bryły, a także uatrakcyjnia wygląd ścian zewnętrznych. Tynk elewacyjny bardzo dobrze prezentuje się w towarzystwie naturalnego drewna, desek kompozytowych, jak również kamienia czy okładziny z płytek. Z kolei elementy drewniane ciekawie wyglądają w połączeniu z fragmentami fasady z kamienia lub z betonem architektonicznym.

Marcin Śniegowski, właściciel pracowni HomeKONCEPT:
Podczas łączenia materiałów elewacyjnych należy pamiętać, żeby nie zestawiać ze sobą więcej niż 3 kolorów bądź faktur, przykładowo jasnego tynku z ciemnym i z drewnem.

Projekt domu CPT Koncept 22 CE (DOM CP1-22)

Projekt domu CPT Koncept 22 CE (DOM CP1-22)

Elewacja wpływa na ostateczny wygląd domu. Poza tym chroni budynek przed działaniem czynników zewnętrznych. Decydując się na pokrycie fasady konkretnym materiałem, należy zwrócić uwagę na jego atrakcyjność, koszt oraz sposób montażu. W nowoczesnym budownictwie najczęściej łączy się ze sobą różne materiały elewacyjne. Pozwala to nadać budynkowi ciekawego i innowacyjnego wyglądu.

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl
Projekty: Pracownia projektów DOM.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Listopad 14, 2017
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Obejrzyj zdjęcia domowników