Start Arrow InstalacjeArrow Klimakonwektory – grzanie i chłodzenie w jednym urządzeniu

Klimakonwektory – grzanie i chłodzenie w jednym urządzeniu

Wiadomości z rynku

Tradycyjne instalacje C.O. wymagają montażu oddzielnej klimatyzacji. Mówiąc wprost: należy pomyśleć o dwóch niezależnych urządzeniach – grzejącym i chłodzącym. Można jednak oszczędzić sobie wspomnianych problemów – dostępne jest rozwiązanie technologiczne, które zapewnia system grzewczy oraz jednocześnie klimatyzacyjny.

Klimakonwektor, znany również jako fan-coil (po polsku wentylator, choć określenie to bywa mylące) na pierwszy rzut oka wygląda jak tradycyjny grzejnik. Główną zaletą jest jednak jego wielofunkcyjność. Typowe kaloryfery latem są bezużyteczne, podczas gdy klimakonwektor działa również o tej porze roku, chroniąc pomieszczenia przed zbyt wysokimi temperaturami. Dzięki prostocie obsługi fan-coile zyskały uznanie zwłaszcza w zakładach przemysłowych czy biurach, jednak za sprawą udoskonalonej technologii (obniżenie poziomu hałasu urządzeń) można je już z powodzeniem stosować w domach.

(Tradycyjne instalacje C.O. wymagają montażu oddzielnej klimatyzacji. Mówiąc wprost: należy pomyśleć o dwóch niezależnych urządzeniach – grzejącym i chłodzącym. Można jednak oszczędzić sobie wspomnianych problemów – dostępne jest rozwiązanie technologiczne, które zapewnia system grzewczy oraz jednocześnie klimatyzacyjny. fot. Fabryka Pomp Ciepła NTS-Energy sp. z o.o.)

Górne źródło ogrzewania

Podstawowy czynnik chłodniczy i grzewczy w klimakonwektorze to woda. Z kolei klimatyzatory wykorzystują do swego działania najczęściej szybko wrzący freon. Klimakonwektor działa na zasadzie wymiany ciepła z otoczeniem poprzez wentylatory, a powietrze schładza poprzez skraplanie wilgoci.

Andrzej Wicher, ekspert z firmy Fabryka Pomp Ciepła NTS-Energy sp. z o.o.:
Jest więc dzięki temu bardziej przyjazny środowisku. Stanowi ponadto alternatywę dla alergików – w przeciwieństwie bowiem do np. ogrzewania podłogowego, sprawia, że kurz nie unosi się stale w powietrzu. Urządzenie zawiera specjalny system odprowadzania skroplin. Wykonane jest z blachy pokrytej powłoką antykorozyjną i wyposażone w specjalne filtry jonizacyjne, przez które przepuszcza powietrze z pomieszczenia, w którym jest zamontowany.

Jego kolejna zaleta to oszczędność miejsca. Podstawą jego działania jest praca na wiatrakach, dzięki czemu czyści, filtruje i sprawia, że powietrze staje się mniej wilgotne. Istotnym dla użytkownika atutem będzie również sterowanie za pomocą pilota i możliwość programowania. Można więc regulować temperaturę urządzenia nie odrywając się od oglądania meczu czy wstawania w nocy z łóżka.

Andrzej Wicher:
Inny walor to niewielki poziom hałasu, który wydaje z siebie klimakonwektor. Jeszcze niedawno był na tyle głośny, że musiał stać kilka metrów od łóżka. W nowej generacji tego typu problem nie występuje. Oprócz tego, obecnie na rynku można spotkać urządzenia mające nawet tylko 13 cm grubości i wyróżniające się nowoczesnym designem.

Dolne źródło ogrzewania

Jak jednak klimakonwektory są zasilane? Istnieje kilka sposobów. Właściwym źródłem energii wydają się być dla nich pompy ciepła, zarówno gruntowe, jak i powietrzne. Fan-coile działają jednak równie dobrze na zasilaniu wysokotemperaturowym, czyli systemie z kotłem, np. na olej opałowy lub gaz, czy nawet też pod centralnym ogrzewaniem w bloku mieszkalnym. Jest to więc urządzenie, które może być szeroko stosowane.

Wielofunkcyjna pompa ciepła posiada jednak dodatkową zaletę: ogrzewa również wodę. Także konstrukcja całego systemu zapewnia duży komfort – jest on bowiem w znacznej części bezobsługowy. W przeciwieństwie do tradycyjnych pieców i kotłów nie trzeba pilnować płomienia czy dorzucać co chwilę węgla. Jedyne, co wystarczy zrobić, to podłączyć pompę do gniazdka elektrycznego.

Andrzej Wicher:
Pompy ciepła stają się powoli standardem, jeśli chodzi o budownictwo domów jedno- i wielorodzinnych, głównie ze względu na wymagania unijne, dotyczące energooszczędności. Warto zatem rozpatrzyć zakup klimakonwektora, jako górnego źródła ciepła, jeśli zdecydowaliśmy się już na inwestycję w pompę ciepła.

Dodatkowo szacuje się, że koszt ogrzania w sezonie domu o wielkości 200 m2 energią elektryczną to ok. 17 tys. zł, gazem ok. 10 tys. zł, a pompą ciepła tylko ok. 3,5 tys. zł. Oszczędności są więc znaczące.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
3
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Komentarze

Najnowsze komentarze

scofield Odpowiedz 2014-09-30 06:28:09

Klimakonwektory to alternatywa dla osób, które z niewiadomych przyczyn i argumentów np. takich autorów jak powyżej boją się "podłogówki". Producenci i sprzedawcy tradycyjnych grzejników również bezpodstawnie straszą wielkim wzbijaniem kurzu i drapieżnymi roztoczami. Rzeczywistość jednak jest taka,że ogrzewanie płaszczyznowe pracując na bardzo niskich temperaturach wzbija najmniej kurzu z pośród tych trzech rozwiązań. Grzejniki tradycyjne zazwyczaj zasilane wysokim parametrem powodują duże ruchy powietrza, wentylator w klimakonwektorach pomimo cudownych filtrów również wzbija kurz. Muszę przyznać,że jedyną wadą ogrzewania płaszczyznowego w porównaniu do innych rozwiązań jest duża bezwładność co powoduje niemożność szybkiej zmiany temperatury. Zaleta klimakonwektorów, która nasuwa się jako jedyna to najlepszy sposób na chłodzenie, gdzie podłogówka niestety przegrywa z racji nieprzyjemnych zjawisk przy chłodzeniu pasywnym. Jak widać artykuł jest tendencyjny i powiela bezsensowne poglądy z chęci sprzedaży produktu.

Elektryczne grzejniki konwektorowe: ogrzewanie jesienią | www.Dom.pl Odpowiedz 2013-09-09 10:12:39

[...] wyposażony jest w termostat, który umożliwia ustawienie żądanej temperatury w pomieszczeniu. Nowoczesne klimakonwektory nie tylko ogrzewają pomieszczenie, ale latem – również chłodzą, nawiewając do wnętrza [...]

Alternatywne ogrzewanie: 8 pytań o powietrzne pompy ciepła | www.Dom.pl Odpowiedz 2013-03-20 14:35:30

[...] Klimakonwektory – grzanie i chłodzenie w jednym urządzeniu Tradycyjne instalacje C.O. wymagają montażu oddzielnej klimatyzacji.... więcej [...]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

  • Lampa wisząca Galaxy 1649

  • Kinkiet Maja Gray

  • Lampa wisząca Artwood Dąb 6pł.

  • Lampa Biurkowa Vaio White

  • Lampa podłogowa Maja Black