Start Arrow InstalacjeArrow Klimatyzator z pompą ciepła. Jak wykorzystać klimatyzację zimą?

Klimatyzator z pompą ciepła. Jak wykorzystać klimatyzację zimą?

Klimatyzacja przynosi nam ukojenie w upalne dni, gdy chłodzi powietrze, a jej dodatkowe funkcje filtrują to, czym oddychamy, dbając o nasze zdrowie i dobre samopoczucie. Warto jednak wiedzieć, że klimatyzator może być wykorzystywany także zimą. Klimatyzatory typu split, multisplit lub VRV, wyposażone z pompą ciepła, mogą dogrzać mieszkanie lub część domu, co może okazać się bardzo przydatną funkcją szczególnie w okresach przejściowych.

Jesienią i zimą za pomocą klimatyzacji możemy skutecznie dogrzewać pomieszczenia, przy okazji oczyszczając powietrze ze szkodliwych zanieczyszczeń. fot. mat.pras.DOM.pl

Jesienią i zimą za pomocą klimatyzacji możemy skutecznie dogrzewać pomieszczenia, przy okazji oczyszczając powietrze ze szkodliwych zanieczyszczeń. fot. mat.pras.DOM.pl

Klimatyzacja przez cały rok

Większość dostępnych urządzeń może wydajnie działać przez cały rok. Ta wielofunkcyjność oznacza, że możemy bez przeszkód wykorzystać je jako alternatywne źródło energii. Ciepło we wnętrzu naszego mieszkania wytworzą już popularne splity, pracujące w obrębie jednego pomieszczenia. Te proste systemy składające się z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej zimą mogą funkcjonować jak pompa ciepła typu “powietrze-powietrze”. Klimatyzatory wystarczy jedynie przełączyć na tryb ogrzewania i wówczas odwrócimy zasadę ich działania. Jednostka, która jest zamontowana na zewnątrz pobiera ciepło z powietrza zewnętrznego i dzięki wysokowydajnej sprężarce przekazuje je do środka. Podczas tego procesu powietrze standardowo zostaje oczyszczone z zanieczyszczeń i nieprzyjemnych zapachów. Parametry mikroklimatu w domu możemy ustawić podobnie jak podczas fali upałów, regulując temperaturę.

Dogrzewanie klimatyzatorem to doskonałe rozwiązanie w okresach przejściowych takich jak jesień i wiosna, kiedy temperatura w ciągu dnia jest wysoka, natomiast w ciągu nocy drastycznie spada. fot. mat.pras.DOM.pl

Dogrzewanie klimatyzatorem to doskonałe rozwiązanie w okresach przejściowych takich jak jesień i wiosna, kiedy temperatura w ciągu dnia jest wysoka, natomiast w ciągu nocy drastycznie spada. fot. mat.pras.DOM.pl

Grzanie klimatyzacją – czy to się opłaca?

Wczesna wiosna i późna jesień to idealne pory, aby skorzystać z całorocznej możliwości pracy klimatyzatorów. Za oknem panują wówczas przejściowe temperatury, poniżej 10 stopni, a w naszych mieszkaniach daje się już odczuć chłód, zwłaszcza wieczorami.

Dawid Kozyra z firmy CentroClima, specjalizującej się w instalacjach HVAC:
Czas do pierwszych przymrozków to dobry moment na przełączenie trybu pracy klimatyzatorów. Zasada jest taka, że im na dworze cieplej będzie zimą, tym bardziej będzie opłacalne działanie urządzeń. Klimatyzatory dzięki funkcji pompy ciepła zużywają mniej prądu niż np. elektryczne grzejniki, farelki itp. i w takich warunkach są w stanie samodzielnie zapewnić optymalną temperaturę w domu. Nie ma wtedy potrzeby włączać centralnego ogrzewania. Podczas silnych mrozów (do -15 stopni C) możemy wykorzystać je jedynie jako wspomaganie dla podstawowego sposobu ogrzewania w domu.

Dogrzewanie klimatyzatorem podniesie nam więc rachunki za energię elektryczną, ale porównując to do ogrzewania elektrycznego, koszt będzie ponad trzykrotnie niższy. Im bardziej sroga zima, tym urządzenia będą zużywać więcej prądu. Jeśli więc planujemy korzystać z klimatyzacji cały rok, warto przy okazji zakupu zwrócić uwagę na oznakowanie klimatyzatorów. Każde z urządzeń najefektywniej pracuje w konkretnym zakresie temperatur. Nowoczesne klimatyzatory inwerterowe są z roku na rok coraz bardziej dostosowywane do warunków występujących w Europie środkowej. Dostosowują chłodzenie i grzanie w zależności od zaprogramowanej przez nas temperatury powietrza, pracują z coraz większa sprawnością w coraz to niższych temperaturach zewnętrznych.

Praca klimatyzatorów zimą może być ekonomiczna, jeśli przemyślimy sam zakup i określimy całoroczne zapotrzebowanie naszego domu na ciepło. W wyborze pomoże nam doświadczona ekipa monterska.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


listopad 5, 2018
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: instalacje