Start Arrow OgródArrow Kminek. Uprawa i właściwości lecznicze

Kminek. Uprawa i właściwości lecznicze

Kminek („Carum carvi”) to roślina dwuletnia, która tworzy rozgałęzioną łodygę, o wysokości od 80 do 100 cm. Rośnie dziko. Najczęściej spotkać go można przy drodze i na łąkach. Uprawiany jest również w przydomowych ogródkach. Poznaj właściwości lecznicze kminku i sposób jego uprawy…

Nasiona kminku

Nasiona kminku to znana i lubiana przyprawa, używana jako dodatek do wielu potraw. Posiada charakterystyczny, korzenny zapach i ostry smak. Owoce kminku dojrzewają pod koniec czerwca.

Uprawa kminku

Nasiona kminku wysiewa się na początku lipca. Wysadzamy je bezpośrednio do gruntu. Kiełkują one po upływie kilku tygodni. Należy pamiętać o regularnym odchwaszczaniu ziemi. Kminek wymaga żyznego i dobrze przepuszczalnego podłoża, o dużej zawartości wapnia. Roślina ta lubi miejsca pełne słońca. 

Nasiona kminku zbiera się w drugim roku uprawy – w pierwszej połowie lipca. Łodygi kminku ścina się, wiąże w małe snopki i okrywa papierowym workiem. Następnie suszy się je na podłodze, wyłożonej papierem. Po wysuszeniu, owoce ociera się w rękach i oczyszcza na sicie. Wysuszone nasiona przechowuje się w papierowych lub płóciennych woreczkach.

Właściwości lecznicze kminku

Należy pamiętać, że kminek to roślina lecznicza. Posiada silne właściwości rozkurczowe. Stosuje się go przy wzdęciach i utracie apetytu. Działa toksycznie na robaki jelitowe. To także roślina mlekopędna, zalecana kobietom karmiącym.

Dodane przez: Kamila Klepacka

Kamila Klepacka
Dodaj komentarz

Data dodania:


Marzec 15, 2021
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: ogród