Start Arrow InstalacjeArrow Kolektor płaski czy kolektor próżniowy?

Kolektor płaski czy kolektor próżniowy?

Z uwagi na cenę zastanawiam się nad instalacją kolektorów płaskich. Słyszałem jednak, że są one mniej „sprawne” niż kolektory próżniowe, szczególnie w naszym klimacie, gdzie jest mało słońca.

Kolektory porównuje ekspert z firmy GASPOL:

(fot. Gaspol)

(fot. Gaspol)

Roczny zysk energii z kolektora próżniowego jest o około 10% większy niż z kolektora płaskiego. Kolektory próżniowe są bardziej skomplikowane technologicznie i to sprawia, że cena kolektorów próżniowych w przeliczeniu na m2 powierzchni czynnej wraz z dodatkowym wyposażeniem jest dużo wyższa. Zatem warto montować kolektory płaskie, które stanowią ponad 90% spośród wszystkich kolektorów montowanych w Polsce.

Sprawność dobrych kolektorów próżniowych może, (ale nie musi) być wyższa w dni pochmurne. Próżnia jest bardzo dobrym izolatorem, dlatego ogranicza straty ciepła do otoczenia, szczególnie przy dużych różnicach temperatury pomiędzy absorberem a atmosferą. W większości kolektorów rurowych-próżniowych absorber wraz z wymiennikiem ciepła jest tylko osłonięty rurą próżniową, podobnie jak wkład termosu, natomiast sam wymiennik nie jest „zamknięty” w próżni. Sprawność takich kolektorów w dni pochmurne nie będzie więc wyższa niż kolektorów płaskich.

Powłoki wysokoselektywne stosowane w kolektorach płaskich i próżniowych są takie same, pochłanianie promieniowania jest, więc identyczne. Występowanie próżni w kolektorze nie ma na to żadnego wpływu na odbiór energii.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

  • Lampa wisząca Galaxy 1649

  • Kinkiet Maja Gray

  • Lampa wisząca Artwood Dąb 6pł.

  • Lampa Biurkowa Vaio White

  • Lampa podłogowa Maja Black

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: instalacje