Start Arrow InstalacjeArrow Kolektory słoneczne: jak i gdzie instalować kolektory?

Kolektory słoneczne: jak i gdzie instalować kolektory?

Jakie korzyści płyną z wykorzystania kolektorów słonecznych, i jak wygląda ich montaż?

Trzeba pamiętać, że z montażem zestawów solarnych nie warto czekać, bo dzięki tym urządzeniom każdy słoneczny dzień to mniejsze wydatki na dogrzewanie budynku i podgrzewanie wody, a tym samym uzyskanie realnych korzyści finansowych. Jeśli weźmiemy pod uwagę ich relatywnie niską cenę, wybór tego źródła odnawialnej energii staje się trafną decyzją.

Kolektory słoneczne powinny być zamontowane bo najbardziej nasłonecznionej stronie domu, w ten sposób znacznie zwiększy się ich efektywność. fot. Hoven

Jak i gdzie instalować kolektory?

Kolektory słoneczne to innowacyjne urządzenia, które pozwalają na pozyskiwanie energii wprost z promieni słonecznych. Ich zasada działania jest prostsza niż skomplikowanych tzw. baterii słonecznych, które produkują prąd. W rurach kolektora brak elektroniki, znajduje się tam za to specjalny płyn solarny, którego temperatura podnosi się pod wpływem promieniowania słonecznego. Następnie uzyskane ciepło transportowane jest za pomocą nieskomplikowanej instalacji do zasobnika i może zostać wykorzystane do podgrzania wody użytkowej lub wspomagania centralnego ogrzewania.

By kolektory słoneczne były wydaje i odpowiednio spełniały swoje zadanie, ogromną uwagę należy przyłożyć do ich poprawnego montażu. W przypadku nowobudowanych domów miejsce instalacji kolektorów można wybrać i zaplanować już na etapie projektowania. W budynkach gotowych jest to kwestia nieco trudniejsza, ale dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technicznym równie możliwa.

Kolektory mogą być instalowane w dowolnych, nasłonecznionych lokalizacjach. Istotne jest przy tym, aby urządzenia skierowane były w kierunku południowym, co zapewni najdłuższy, możliwy czas bezpośredniego padania promieni słonecznych na ich powierzchnię.

Kolejnym krokiem po określeniu kierunku ustawienia jest znalezienie odpowiedniego miejsca na instalację. Zazwyczaj naturalnym wyborem jest dach, który rzadko jest zacieniony i raczej nie bywa zagospodarowany. Dlatego wykorzystanie jego powierzchni nie wiąże się z utratą przestrzeni użytkowej czy koniecznością przycinki gałęzi drzew.

Instalacje solarne najczęściej montuje się na płaszczyźnie dachu. fot. Hoven

Jeśli jednak z jakichś względów montaż na dachu nie jest możliwy, kolektor zainstalować można właściwie wszędzie, pod warunkiem, że zastosujemy prostą konstrukcję zapewniającą jego odpowiednie ustawienie.

Kolektory słoneczne można montować również na specjalnych stojakach, które pozwolą zachować optymalny kąt padania promieni słonecznych. fot. Hoven

Równie ważne co kierunek zamontowania solarów jest także odpowiedni kąt ich nachylenia, który pozwoli na maksymalne pochłanianie energii słonecznej. Dopuszczalne odchylenie wynosi od 30 do 60°, jednak zaleca się by optymalnie kąt wynosił ok 45°, co pozwoli na wydajną pracę systemu niezależnie od panującej pory roku.

Montaż kolektorów nie jest wprawdzie bardzo skomplikowanym przedsięwzięciem, ale lepiej zwrócić się do fachowca, który doradzi najlepsze rozwiązania. Zwracajmy więc uwagę, aby przy zakupie urządzenia dostawca oferował kompleksową usługę.

Instalacja kolektora słonecznego wiosną pozwoli oszczędzać na ciepłej wodzie i ogrzewaniu już od pierwszych słonecznych dni. Dlatego z ich montażem nie warto czekać, zwłaszcza, że wciąż można ubiegać się o dofinansowanie w wysokości 45% ceny zestawu solarnego.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


październik 23, 2015
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

  • Lampa wisząca Galaxy 1649

  • Kinkiet Maja Gray

  • Lampa wisząca Artwood Dąb 6pł.

  • Lampa Biurkowa Vaio White

  • Lampa podłogowa Maja Black

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: instalacje