Start Arrow InstalacjeArrow Kolektory słoneczne – oszczędności i montaż

Kolektory słoneczne – oszczędności i montaż

Rosnące ceny energii elektrycznej, gazu i węgla generują coraz wyższe rachunki za ogrzewanie domów, co jest szczególnie odczuwalne w trwającym właśnie okresie zimowym. Dlatego warto pomyśleć o alternatywnym źródle energii w postaci solarów. Pozwolą one zyskać niezależność od zewnętrznych dostawców standardowych źródeł energii oraz zmniejszyć koszty ogrzewania domu w dłuższej perspektywie.

W Polsce zainteresowanie kolektorami słonecznymi rośnie z roku na rok. Wiąże się ono nie tylko z chęcią zminimalizowania wydatków na energię, ale także z rosnącą świadomością ekologiczną.

(Warto pomyśleć o alternatywnym źródle energii w postaci solarów.)

Solary to oszczędność

Codziennie na świecie zużywa się ogromne ilości energii, a jej duża część jest marnotrawiona. Oczywiste jest, że w niekorzystny sposób odbija się to zarówno na środowisku naturalnym, jak i naszym domowym budżecie. Dlatego jeśli myślimy o długofalowych oszczędnościach, zastanówmy się nad wyborem kolektorów, które przetwarzają promienie słoneczne w energię cieplną przeznaczoną do ogrzewania wody i pomieszczeń.

Łukasz Grzywacz, Koordynator Produktu Braas Solar:
Warto pomyśleć o instalacji kolektorów zawsze, gdy mamy potrzebę podgrzewu ciepłej wody użytkowej. System solarny pomaga zaoszczędzić rocznie ponad 60% energii zużywanej na podgrzewanie wody. Natomiast latem podgrzewa nawet do 100% ciepłej wody zużywanej w domu. Jeśli chodzi zaś o wspomaganie ogrzewania centralnego w budynku jednorodzinnym, to oszczędności mogą sięgnąć około 25%.

Gdzie umieścić kolektory słoneczne?

Wbrew obiegowej opinii, system solarny do prawidłowego i wydajnego funkcjonowania wcale nie potrzebuje bezchmurnego nieba. Kolektory słoneczne wytwarzają energię nawet wtedy, kiedy niebo jest zachmurzone, a promieniowanie słoneczne rozproszone. Jednak, aby cały system spełniał swoje zadanie, trzeba spełnić kilka podstawowych warunków.

Łukasz Grzywacz, Koordynator Produktu Braas Solar:
Przede wszystkim zadbajmy, aby wybrać takie miejsce montażu kolektorów, by w trakcie dnia na powierzchnię urządzenia nie padał cień. Dlatego też najlepiej zamontować solary na połaci dachowej. Najwięcej energii kolektory słoneczne wyprodukują, gdy będą zwrócone w kierunku południowym. W Polsce kolektory słoneczne najczęściej montuje się na dachach skośnych, krytych dachówką, to zapewnia wydajną pracę i bezpieczny montaż.

(Istnieją dwa sposoby montażu kolektorów.)

Dwa sposoby montażu, czyli połączenie solarów z dachem

Aby cały system solarny działał z najwyższą efektywnością, a także estetycznie wyglądał, musi być prawidłowo połączony z dachem. Istnieją dwa sposoby montażu.

Łukasz Grzywacz, Koordynator Produktu Braas Solar:
Łatwiejszy i częściej stosowany jest montaż nad dachówką. Kolektory montuje się na specjalnych wspornikach kilka centymetrów nad połacią dachu. Pozwala on na instalację solarów równolegle do połaci dachu. Istnieje także możliwość zmiany ich kąta względem spadku dachu (w przypadku połaci dachowych o małym kącie nachylenia możliwe jest zainstalowanie kolektorów pod optymalnym kątem – w zakresie ok. 30–50 stopni – dla ciepłej wody użytkowej, 45–60 stopni dla wspomagania ogrzewania) .

Natomiast montaż w dachu polega na zainstalowaniu kolektorów w linii dachówek, bezpośrednio na łatach. Tym sposobem są one całkowicie zintegrowane z płaszczyzną dachu. Tutaj z kolei kąt nachylenia, pod jakim zamontowane będą kolektory, wymuszony jest kątem połaci dachowej.

Jaki system będzie korzystniejszy?

Popularniejszym typem montażu jest system na dachu, ponieważ nie wymaga zbytniej ingerencji dekarza. Jeśli zaś zdecydujemy się na montaż kolektorów w dachu, wówczas konieczne są prace dekarskie. W tym systemie solary można zamontować zarówno podczas układania pokrycia, jak też później – na gotowym dachu. Wprawdzie ten sposób instalacji jest bardziej pracochłonny, ale niesie ze sobą dodatkowe korzyści.

Łukasz Grzywacz, Koordynator Produktu Braas Solar:
Plusem jest to, że stanowią mniejszy opór dla wiatru, a gromadzący się (ponad kolektorem) podczas zimy śnieg jest znacznie mniejszym obciążeniem dla połaci.

Konsekwencje złego montażu

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że to właśnie od prawidłowego i fachowego montażu zależy późniejsze funkcjonowanie całego systemu. Jeśli na etapie prac instalacyjnych zostanie popełniony jakiś błąd, możemy ponieść w przyszłości spore koszty. Cały system to kompatybilny układ różnych elementów, które by ze sobą współdziałać muszą posiadać odpowiednio wysoką jakość i być profesjonalnie zainstalowane.

Dlatego też nie należy szukać oszczędności w elementach, które powinny służyć przez całe lata. Błędy montażowe mogą spowodować, że nie zostanie pozyskana odpowiednia ilość energii słonecznej, by ogrzać dom i wodę. Zaś nieprawidłowe użycie systemu może skutkować pęknięciami dachówek, zawilgoceniem termoizolacji, a w skrajnych przypadkach zalaniem poddasza.

Łukasz Grzywacz, Koordynator Produktu Braas Solar:
Kolektory słoneczne są bezobsługowe i działają samodzielnie. Dlatego, jeśli zostaną prawidłowo zainstalowane, jesteśmy w stanie naprawdę minimalnym kosztem pozyskiwać energię, nie wspominając już o aspekcie ekologicznym.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Marzec 18, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Komentarze

Najnowsze komentarze

Dotacje na instalacje energooszczędne | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-05-06 21:58:22

[...] warto instalować kolektory słoneczne? Czy dachowy system podgrzewania ciepłej wody ma sens w naszych warunkach pogodowych? Odpowiedź [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

  • Lampa wisząca Galaxy 1649

  • Kinkiet Maja Gray

  • Lampa wisząca Artwood Dąb 6pł.

  • Lampa Biurkowa Vaio White

  • Lampa podłogowa Maja Black

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: instalacje