Start Arrow WykańczanieArrowSufity i ściany wewnętrzneArrow Kołki uniwersalne: do jakich montaży są najlepsze?

Kołki uniwersalne: do jakich montaży są najlepsze?

Spośród szerokiej gamy kołków rozporowych jednym z najbardziej znanych modeli są kołki uniwersalne. Dzięki prostocie montażu i wszechstronnym zastosowaniu w wielu przypadkach zastępują mocowania specjalistyczne. Co jeszcze przemawia za tym, by mieć je w domowym warsztacie?

Producenci systemów zamocowań coraz chętniej stawiają na kołki uniwersalne. Ten rodzaj łączników pozwala rozwiązać większość dobrze znanych kłopotów z mocowaniami, tj. zbyt skomplikowany montaż, ograniczona nośność w trudnych podłożach czy dobra znajomość budowy ścian, w których mocujemy. Za pomocą kołków do każdego podłoża szybko i wygodnie zamontujemy typowe obciążenia lekkie, jak karnisze, półki, szafki, lampy czy uchwyty RTV.

Dzięki prostocie montażu i wszechstronnym zastosowaniu kołki uniwersalne w wielu przypadkach zastępują mocowania specjalistyczne. fot.fischer

Dzięki prostocie montażu i wszechstronnym zastosowaniu kołki uniwersalne w wielu przypadkach zastępują mocowania specjalistyczne. fot.fischer

Uniwersalna zasada działania, czyli więcej niż zwykły rozpór

Kołki uniwersalne są projektowane w sposób, który pozwala im jak najściślej zespolić się z danym podłożem. W chwili wkręcania wkręta lub śruby w koszulkę w materiałach pełnych, jak beton, kołki będą się rozpierać, a w pustych przestrzeniach odkształcać lub rozkładać. Ta wielofunkcyjność sprawia, że możemy bezpiecznie mocować w większości popularnych podłoży – cegle dziurawce, pustaku, gazobetonie czy silikatach. Ich zachowanie wyraźnie różni się więc od standardowych kołków rozporowych czy szybkiego montażu. Dyble z przeznaczeniem do wszystkich materiałów najczęściej posiadają dodatkowe funkcje koszulki.

Monika Jagiełło z fischerpolska:
Może to być jednoczesny rozpór w kilku kierunkach naraz, kilka stref rozporowych na całej długości, rozpierające się ząbki lub dwuskładnikowa budowa jak w przypadku naszych sztandarowych mocowań z linii Duopower. Te cechy pozwalają kołkom na dopasowanie się do każdego podłoża z zachowaniem ponadprzeciętnej nośności.

Kołki uniwersalne typu DuoPower. fot.fischer

Kołki uniwersalne typu DuoPower. fot.fischer

Kołek uniwersalny UX. fot.fischer

Kołek uniwersalny UX. fot.fischer

Kołki uniwersalne posiadają też szereg udogodnień, które mają za zadanie maksymalnie ułatwić montaż. Odpowiednie nacięcia i kształt tulejki sprawiają, że kołek pewniej się osadza, a wkręt daje się stabilniej prowadzić. Co ważne, gniazda kołków uniwersalnych pasują do większości dostępnych na rynku wkrętów, haków i śrub dwugwintowych.

Kołki uniwersalne do jakich montaży są najlepsze? 

Przeznaczeniem kołków uniwersalnych jest jak najszerszy zakres zastosowań przy zachowaniu wysokiej nośności – również w materiałach tradycyjnie uważanych za problematyczne (np. płyty g-k, OSB czy pustaki ceramiczne). Możemy więc za ich pomocą zamocować typowe elementy wykończenia wnętrz, które nie są narażone na przeciętne obciążenia. Będą to m.in. akcesoria łazienkowe, listwy ścienne, lustra, oświetlenie, czujniki ruchu, wsporniki, regały, skrzynki na listy, okapy kuchenne, rolety.

Monika Jagiełło z fischerpolska:
Kołki uniwersalne są pierwszym wyborem w przypadku wielu codziennych mocowań w domu. Są wygodne w montażu i nie wymagają użycia dodatkowych narzędzi. Dodatkowo są dostępne w podręcznych zestawach DIY w wielu rozmiarach oraz w kompletach z wkrętami do drewna lub oczkowymi. Są tańsze od mocowań specjalistycznych, a często równie skuteczne, dlatego poza okazjonalnymi majsterkowiczami równie chętnie z kołków uniwersalnych korzystają np. ekipy remontowe.

Za pomocą kołków do każdego podłoża szybko i wygodnie zamontujemy typowe obciążenia lekkie, jak karnisze, półki, szafki, lampy czy uchwyty RTV. fot.fischer

Za pomocą kołków do każdego podłoża szybko i wygodnie zamontujemy typowe obciążenia lekkie, jak karnisze, półki, szafki, lampy czy uchwyty RTV. fot.fischer

Warto pamiętać, że mocowania uniwersalne nie wymagają głębokiego wiercenia. Koszulkę kołka wystarczy wsadzić w otwór, a następnie wkręcić odpowiedni łącznik. Kołki uniwersalne są łatwo dostępne – bez trudu kupimy je w popularnych marketach budowlanych, sklepach online albo pojedynczych punktach sprzedaży na terenie całego kraju.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


grudzień 12, 2017
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

  • Promocja

    Mop chenille z kijem teleskopowym 120 cm

  • Kinkiet HILTON SILVER TK Lighting + gratis żar...

  • Lampa wisząca Wire White 3pł.

  • Listwa Snow 3pł. spot czarny