Start Arrow WykańczanieArrowSufity i ściany wewnętrzneArrow Kolor i Feng Shui

Kolor i Feng Shui

Sztuka kształtowania przestrzeni – Feng Shui – od tysięcy lat jest stylem życia w wielu krajach Wschodu. W ostatniej dekadzie stała się też modna na Zachodzie.

Wedle jej zasad na życzenie prezydenta Clintona urządzono nawet najsławniejszy gabinet świata – Gabinet Owalny. Jednym z podstawowych założeń tej starochińskiej nauki jest odpowiedni dobór kolorów do wnętrz. To element, którego nie można pominąć w dążeniu do dobrego samopoczucia, zdrowia i szczęścia domowników.

Powstanie Feng Shui datuje się na 4000 rok p.n.e. Jest dziełem przemyśleń i doświadczeń wielu osób, którzy poświęcali swe życie na obserwacje świata natury i ludzi. W tej sztuce aranżacji najważniejsza jest harmonia i niewidzialna energia „chi”, która przenika wszechświat. Kiedy energia ta nie krąży lub coś przeszkadza jej prawidłowemu przepływowi, atmosfera w danym miejscu ulega „zanieczyszczeniu”.

Zadaniem Feng Shui jest niwelowanie tych niepożądanych wpływów i dążenie do idealnej równowagi. Dzięki dobremu ustawieniu mebli, roślin i elementów dekoracyjnych możemy korzystnie kształtować atmosferę wnętrza.

Kolor dopełnieniem wnętrza

Szczególne znaczenie dla kumulowania pozytywnej energii mają kolory. Są ukoronowaniem wszystkich zabiegów filozofii Feng Shui. Bez zastosowania właściwych barw cały wysiłek związany z rozplanowaniem mieszkania, doborem mebli i detali może okazać się bezcelowy. To kolory jako element wykończenia wnętrz najbardziej wpływają na psychikę. Jaki zatem kolor jest odpowiedni do danego wnętrza? Które odcienie najkorzystniej wpływają na różne sfery naszego życia?

Nie ma złych kolorów

Istnieje kilka szkół Feng Shui, mówiących o kolorach i ich znaczeniu w życiu domowników. Można kierować się wskazaniami teorii przyporządkującej je do pięciu żywiołów: Drzewa, Ognia, Ziemi, Metalu oraz Wody. Drzewo to zieleń, Ogień – czerwień, Ziemia – żółty, Metal – biel, Woda – czerń. Jeśli jeden z żywiołów i tym samym kolorów zaczyna dominować, tłumiąc pozostałe, należy go ograniczyć przez wprowadzenie żywiołu – koloru, który go pohamuje. Niektórzy mistrzowie Feng Shui dopasowują także barwy do związanej z nimi strony świata. Inni zaś kierują się zasadami rozpisanymi na wykresach, w diagramach i skomplikowanych obliczeniach. Jest jednak główna reguła, leżąca u podstaw wszystkich pozostałych: nie ma dobrych czy złych kolorów dla domu, liczy się ich działanie. Dlatego, wybierając kolor do mieszkania, warto wiedzieć, co wniesie on do naszego życia.

Korzystając z bogactw tradycji

Specjaliści z firmy ICI Polska, producenta farb marki Dulux oraz grupa współpracujących z nimi ekspertów doskonale wiedzą o wpływie barw na samopoczucie człowieka. Komponując paletę kolorów farb Dulux, przywiązują szczególną uwagę do odpowiedniego doboru odcieni.

Chcąc ułatwić zadanie wszystkim wykańczającym wnętrza, opracowali specjalny system doboru barw. Kolory farb Dulux przypisano do 8 rodzin: czerwieni, oranży, beży, złotych, zieleni, błękitów i fioletów oraz kolorów neutralnych.

Zgodnie z zasadami Feng Shui każda z linii kolorystycznych ma swoje specyficzne oddziaływanie na otoczenie.

Złote i oranże starochińska filozofia łączy z wszechmocą. To kolory cesarzy. Otaczają się nimi osoby mądre, tolerancyjne, o wybitnej cierpliwości. Pomieszczenia w tych odcieniach są pełne światła, energii i witalności. Sprzyjają lepszej pracy, motywacji i koncentracji.

fot. Dulux

fot. Dulux

Czerwień jest kolorem szczęścia i powodzenia. W Chinach, zgodnie z tradycją na czerwono ubiera się panna młoda. Kolor ten wprost kipi energią, fascynacją, ciepłem i szczęściem. Warto mieć w swoim otoczeniu choć kilka akcentów z tej linii kolorystycznej.

Obok czerwieni równie wyraziste są fiolety – barwy związane z bogactwem i religią.

fot. Dulux

fot. Dulux

Błękity są kolorami uspokajającymi. Magicznymi. Sprzyjają relaksowi i medytacji. Znakomicie sprawdzają się w pokojach wypoczynkowych i alkowach.

fot. Dulux

fot. Dulux

Zielenie, beże i kolory neutralne są barwami najbliższymi naturze. Tworzą doskonały klimat do odpoczynku. Wnętrzom dodają świeżości i finezji. Od dawien dawna zielenie wskazywane są za najwłaściwsze do sypialni. Odcienie jasne zaś – brązy, biele, szarości – świetnie pasują do kuchni i jadalni. Wprowadzają do nich wrażenie czystości i dużo światła.

fot. Dulux

fot. Dulux

Przy doborze kolorów do wnętrz, warto skorzystać z rady ekspertów. W podjęciu ostatecznej decyzji pomocna może okazać się Księga Kolorów Dulux. Jest to zbiór pomysłów i porad, dzięki którym z łatwością wybierzemy odcienie dla siebie.

Autor: Dulux

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Promocja

  Inteligentny system oświetlenia Cube

 • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

 • Mop chenille z kijem teleskopowym 120 cm

 • Kinkiet HILTON SILVER TK Lighting + gratis żar...

 • Lampa wisząca Wire White 3pł.

 • Promocja

  Lampa stołowa mini-trójnóg Kwitnące tulipany

 • Abażur Luna 60

 • Promocja

  Listwa Snow 3pł. spot czarny