Start Arrow WnętrzaArrow Kolory ścian poprawią nastrój

Kolory ścian poprawią nastrój

Mam bardzo dużą łazienkę, a raczej planuję urządzenie salonu kąpielowego. Architekt mówi, że w takim pomieszczeniu można zastosować dowolne kolory, bo i tak nie zmniejszy się go optycznie. Interesuje mnie symbolika kolorów – skoro mogę wybrać dowolny kolor, chciałabym się w nim później dobrze czuć.

Chromoterapia, zwana także terapią kolorem lub terapią światłem, bazuje na założeniu, że poszczególne kolory posiadają terapeutyczne właściwości. Nie bez znaczenia zatem jest wybór odcieni jakie chcemy zastosować aranżując łazienkę naszych marzeń.

Krótką charakterystykę i „temperamenty” poszczególnych barw przedstawi nam Szef Biura Projektowego Glazura KrólewskaTomasz Kośmider:

  • kolory scianCzerwień – zwana pierwszą czakrą lub czakrą podstawy. Czerwień jest symbolem witalności i silnym stymulatorem; dostarcza wiele energii. Czerwień stymuluje produkcję płytek  krwi i jej cyrkulację. Poza tym wzmaga działanie wszystkich zmysłów – powonienia, wzroku i dotyku.
  • Pomarańcz – odpowiada za sferę seksualną. Pomarańcz stymuluje przyjemność, entuzjazm i aktywność seksualną. Oranż ma także dobroczynne działanie dla płuc, rozluźnia mięśnie i przeciwdziała depresji.  Ponadto daje człowiekowi witalność i energię.
  • Żółć – to inaczej „splot słoneczny”. Żółć wpływa na stan skóry – tak jak światło słoneczne, bogate w witaminę D poprawia wygląd skóry i leczy jej choroby. Kolor słoneczny wzmacnia nerwy i stymuluje aktywność umysłu. Ponadto wspomaga oczyszczanie krwiobiegu i aktywizuje układ limfatyczny.
  • Zieleń – czwarta czakra, zwana także czakrą serca. Zieleń znajduje się w środku spektrum i z tego  powodu odpowiada za utrzymanie harmonii i równowagi. Zieleń wycisza i uspokaja zarówno ciało jak i umysł, a także ochładza wnętrza. Szmaragdowe odcienie wpływają na obniżenie ciśnienia, a także mają działanie antyseptyczne.
  • Niebieski –  zwana również czakrą szyi, gardła. Błękit symbolizuje inspirację, oddanie i spokój. Kolor niebieski działa chłodząco,  redukuje temperaturę, zmniejsza ból i uspokaja serce. Odcienie niebieskiego budują witalność, wspomagają wzrost i mają właściwości tonizujące.
  • Indygo – szósta czakra. Działa ogólnie oczyszczająco na ciało, zmniejsza opuchliznę i działa znieczulająco. Indygo wzmaga również aktywność umysłu i intuicję; ma również działanie ochładzające.
  • Fiolet – siódma czakra. Ten kolor pozostaje w relacji do życia duchowego, poczucia pewności siebie i godności; działa inspirująco i wycisza. Fiolet wpływa również na produkcję białych krwinek, reguluje ciśnienie, oczyszcza krew i stymuluje wzrost kości.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty