Start Arrow WnętrzaArrowPokój dziennyArrow Kolor w architekturze wnętrz

Kolor w architekturze wnętrz

Kolory odbieramy subiektywnie, dlatego też powinniśmy je dobierać zgodnie z naszymi upodobaniami, potrzebami i panującą modą.

Kolor zgodnie z zasadami

Człowiek otacza się tymi kolorami, wśród których dobrze się czuje. Zazwyczaj wybór dokonywany jest nieświadomie. Projektując wnętrze mieszkania, czy też domu pragniemy, aby wszystkie znajdujące się w nim przedmioty pasowały do siebie i tworzyły harmonijną całość.

(Wizualną harmonię uzyskamy dobierając kolory o podobnym nasyceniu, fot. archiwum DOM.pl)

Istnieją zasady doboru kolorów pozwalające na odnalezienie pomiędzy kolorami harmonii, czyli odnalezienie w zestawianych kolorach cech wspólnych. Można osiągnąć dobry efekt kierując się gustem i intuicją, można też posłużyć się gotowym próbnikiem kolorów gdzie odpowiednio skonstruowane zestawienia pomogą nam osiągnąć ten cel.

Wyróżniamy harmonię zgodną z odcieniami, polegającą na rozjaśnianiu lub przyciemnianiu tego samego podstawowego koloru. Odcienie nałożone na ścianę będą się wzajemnie dopełniały. Harmonię w przypadku różnych kolorów uzyskujemy poprzez zestawienia kolorów o podobnym nasyceniu (natężeniu).

Harmonijne zestawienia kolorów to nie tylko zestawienia jasnych i pastelowych barw. Harmonia to porządek w kolorach, pogodzenie kontrastów, równowaga kolorów ciemnych i jasnych. Niezbyt dobre efekty daje pomalowanie każdej ściany w innym kolorze, natomiast pomalowanie wnęki lub wydzielonej części pokoju ciemniejszym odcieniem podstawowego koloru na pewno uatrakcyjni wnętrze.

Kolor i wnętrze

We wnętrzach otwartych – obecnie najmodniejszych – kolorami możemy wydzielić strefy wykonywania różnych codziennych czynności, a tym samym urozmaicić wnętrze. Umiejętne zastosowanie koloru może zbudować całą architekturę wnętrza. Nowoczesność kolorystyczna – tak dziś poszukiwana – to przede wszystkim umiejętne zestawienie dwóch, trzech barw we wnętrzu.

(Umiejętnie zastosowany kolor może zbudować cały wystrój wnętrza, fot. Artdesign)

Zgodnie z regułą stosowania kolorów we wnętrzach – w holach i przedpokojach powinniśmy stosować ciepłe i wyraziste barwy. W salonach dobrze sprawdzają się stonowane brązy, beże, lekkie żółcie. Można również wprowadzić jeden bardziej intensywny kolor. W kuchni stosujemy czerwień lub żółć, zdecydowanie unikając kolorów z gamy niebieskich. Za to sypialnia pomalowana w tym kolorze będzie na pewno dobrym rozwiązaniem, gdyż kolor ten uspokaja i odpręża.

Z racji jednak tego, iż kolory z gamy niebieskich są barwami zimnymi i nadają wnętrzom poczucie chłodu, dobrze jest wykorzystać zestawienie z drewnem lub ratanem. W sypialni możemy stosować zarówno barwy ciepłe, jak i zimne. W jadalni – podobnie jak w kuchni – niewskazane jest stosowanie kolorów zielonych i niebieskich. Najlepsze efekty uzyskamy dzięki położeniu na ścianę lekkiej żółci, pomarańczy lub pobudzającej apetyt czerwieni.

Miejscem, w którym spędzamy stosunkowo niewiele czasu jest łazienka. W tym pomieszczeniu możemy pozwolić sobie na duże kontrasty, które przy dłuższym przebywaniu mogłyby powodować zmęczenie, np. układy szachownicowe. Układy takie są ciekawym rozwiązaniem z tego względu, iż wprowadzają we wnętrzu pewien rytm i dynamikę. W zasadzie w łazience możemy wykorzystać wszelkie rozwiązania kolorystyczne, harmonijne i kontrastowe, jakie tylko podpowie nam wyobraźnia. Dobrze sprawdzają się kolory z gamy niebieskich i zielonych.

W pokojach dziecięcych należy stosować kolory. Ściany nie powinny w nich pozostawać białe, gdyż – jak dowiedli naukowcy – kolor aktywizuje umysł i pobudza wyobraźnię. Rodzice natomiast często decydują się na kolor biały w tym wnętrzu kierując się obawą przed szybkim zniszczeniem powłoki ściany.

(Ciepłę kolory działają pobudzająco, fot. archiwum DOM.pl)

Pokój dziecka powinien być dopasowany do jego charakteru oraz wrażliwości emocjonalnej. Psychologowie dowodzą, iż najlepszymi kolorami w dziecięcych pomieszczeniach są: pomarańczowy – dla dziecka spokojnego oraz zielony – dla dziecka z dużym temperamentem. Oczywiście możemy tworzyć zestawienia kolorystyczne wykorzystujące różne kompozycje, składające się z dwóch, trzech odcieni.

Pomieszczenia przeznaczone na domowe salki treningowe i siłownie dobrze jest pomalować na kolory pobudzające do aktywności fizycznej, czyli czerwień, pomarańcz oraz żółć o dużej intensywności.

Autor: arch. Jacek Niezgoda

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
6
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Komentarze

Najnowsze komentarze

Modne Ściany - kolory poprawiające samopoczucie | www.Dom.pl Odpowiedz 2013-01-23 14:57:23

[...] dworze jest szaro i smutno, nietrudno o chandrę. Jeśli jednak postawimy na wesołe, optymistyczne kolory ścian, możemy czuć się świetnie przez cały rok. Niekoniecznie muszą to być bardzo intensywne [...]

Modne Ściany w sypialni - jaki kolor wybrać? | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-10-17 12:26:36

[...] gdy urządzamy sypialnię, mamy na uwadze to, że kolory ścian powinny być subtelne i stonowane. Czasem mamy jednak ochotę zaszaleć i zdecydować się na [...]

Projekty Sypialni - pościel jak ze snów | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-10-15 14:08:35

[...] jaką pościel wybierzemy jest równie ważne jak kolory ścian we wnętrzu.W bardzo dużym stopniu wpływa na wygląd wnętrza i to, jak się w nim czujemy. Oto [...]

Kolory ścian w kawalerce | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-01-09 09:09:52

[...] czy przesuwnych drzwi rozdzielających funkcje pomieszczenia, umowną granicą mogą stać się kolory ścian. Jeśli zaznaczymy różnymi kolorami ściany w kuchni, salonu czy przedpokoju, wydzielimy [...]

Dobieranie kolorów - koło barw | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-01-03 14:09:04

[...] Kolory ścian są odbierane w relacji z innymi barwami zastosowanymi we wnętrzu. Dlatego tak ważne jest prawidłowy dobór kolorystyki. [...]

Kolory Ścian - dobieranie kolorów | www.Dom.pl Odpowiedz 2011-12-19 14:26:42

[...] kolory ścian, musimy wiedzieć, jakie i jak rozmieszczone będą w pomieszczeniu źródła światła oraz ile [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Lampa wisząca welurowa Bing 2pł. Butelkowa Zi...

 • Coco lampa wisząca czarna-złoty mat

 • Plafon Various Biało-kremowo-beżowy Kolor apl...

 • Promocja

  Inteligentny system oświetlenia Cube

 • Plafon Vaio 3 White

 • Promocja

  Lampa wisząca Awena czarna

 • Lampa sufitowa DEZE K-3620 czarny