Start Arrow Budowa domuArrow Kolorowe okna podkreślą elewację

Kolorowe okna podkreślą elewację

Coraz częściej odkrywamy nasze okna, pozwalając aby przykuwały spojrzenia i skupiały na sobie uwagę. Chcąc osiągnąć jak najlepszy efekt dekoracyjny, a sobie zapewnić dobre samopoczucie powinniśmy dobierać stolarkę idealnie dopasowaną kolorystycznie do charakteru naszych domostw. Tak, aby odpowiednim odcieniem i barwą, jak element układanki, pasowała do elewacji, pokrycia dachu, cokołu, rynien, elementów wyposażenia pomieszczeń a także w odpowiednim połączeniu ze światłem optycznie powiększała wnętrze. Ważne również, aby odpowiadała naszym naturalnym upodobaniom kolorystycznym. Dziś, dzięki bogatej ofercie producentów, staje się to możliwe.

Ponieważ wybór stolarki to decyzja na lata, powinna być dobrze przemyślana i uwzględniać kilka kluczowych parametrów. Jakich?

Natura na tapecie

Stawiając na właściwy kolor okna powinniśmy zadbać nie tylko o to, aby był modny, ale również aby aktualność jego modowej funkcji nie minęła wraz z sezonem. Dlatego właśnie warto postawić na okna w kolorach brązu, przypominające nie tylko barwą, ale i fakturą prawdziwe drewno.

Jak mówi Izabela Tryba, dyrektor handlowy z firmy OknoPlus: – Po barwy drewnopodobne w stolarce okiennej sięga wciąż największa ilość inwestorów. Jest to odpowiedź na obecne trendy powrotu do natury, stylu ekologicznego, który wprowadza do naszego życia równowagę i harmonię, jak i gwarancja wiecznej popularności. Ponieważ uznawane są za ponadczasowe, nie musimy się martwić, że przestaną być modne, i że za kilka lat będzie czekała nas kosztowna wymiana. Z tego powodu firma OknoPlus w lipcu rozszerzyła standardową paletę sześciu kolorów okien o pięć barw w różnych odcieniach brązu: cheyenne, meranti, montana, tiama i vermont. Ich powstanie inspirowane było naturą – gatunkami drzew oraz charakterem klimatu wybranych stanów w USA.

Dodatkowo, warto pamiętać, że brązy mają kojący wpływ na samopoczucie. Nasuwają skojarzenia obcowania z przyrodą, co w przełożeniu na nasz nastrój, oznacza spokój i szybką regenerację sił po ciężkim dniu, spędzonym poza domem. Wnętrza opatrzone brązami pozwalają nam na refleksję i sprzyjają wypoczynkowi w wygodnym fotelu, ze szklanką gorącej herbaty. Naturalne odcienie brązu sprawdzają się idealnie zarówno w kuchni, jak i sypialni, salonie czy łazience.

kolor oknaOdcień – ważna sprawa

Porządek w barwach, pogodzenie kontrastów, równowaga kolorów ciemnych i jasnych to definicja kolorystycznej harmonii przestrzeni. Dlatego tak ważny jest nie tylko wybór właściwego koloru, ale również jego odcienia. Czasami nawet nieznaczne różnice barw mogą zdziałać cuda, jeżeli chodzi o całościowy efekt. Aby dokonać najlepszego wyboru z bogatej palety odcieni, weźmy pod uwagę zarówno elementy otoczenia okna, jak i wpływ gry koloru i światła na wielkość przestrzeni.

Pamiętajmy również, iż umiejętne zastosowanie barw może podkreślić zalety konstrukcji i ukryć jej wady. Kolor okien od strony zewnętrznej powinien  więc harmonizować lub nawiązywać poprzez udany kontrast do barw pozostałych elementów budynku: elewacji, pokrycia dachu, cokołu, rynien. Co ważne, nie powinien odbiegać również od stylu i konstrukcji domu. I tak  w  oknach o jasnych barwach lepiej  widoczne są wszystkie, nawet drobne podziały, a do tego jasne szprosy mniej zacieniają wnętrze, niż ciemne. Odcienie ciemnobrązowe lub mahoniowe, dobrane kolorem do dachówki, wyglądają efektownie na tle jasnych lub białych ścian. Z kolei barwy pokrywające okna wewnątrz naszych pomieszczeń, powinny odcieniem pasować lub kontrastować z kolorem parapetów, schodów, podłogi i mebli.

Dla osiągnięcia maksymalnej harmonii przestrzeni, w ofercie wielu producentów, w tym firmy OknoPlus, dostępne są okna o barwach zróżnicowanych od strony zewnętrznej i wewnętrznej. Pozwala to na wiele niezależnych kompilacji kolorystycznych i nie ogranicza swobody wyboru – mówi Izabela Tryba, dyrektor handlowy firmy OknoPlus.

Kiedy przeanalizujemy już elementy otoczenia naszych okien, powinniśmy skoncentrować się na świetle. Choć wydaje się to niemożliwe, odpowiednia gra koloru i światła pozwoli nam stworzyć pozory większego wnętrza, a to, o ile nie mieszkamy w zamku, efekt bardzo pożądany. I tak, stosując pewne uproszczenie przyjmuje się, że jasne barwy  odbijają światło, nadając wnętrzu wrażenie  przestronności. Dlatego też dobrze jest stosować je we wnętrzach mniejszych. Doskonale sprawdzą się tutaj kolor montana albo złoty dąb, dostępne w ofercie firmy OknoPlus. Jeżeli jednak zdecydujemy się na zastosowanie barw ciemnych, to pomoże nam to uzyskać w takim wnętrzu wrażenie intymności. Ciemne, nasycone kolory pochłaniają więcej światła i przy gorszych warunkach oświetleniowych wydają się jeszcze ciemniejsze. Dlatego też najlepiej prezentują się w jasnych, nasłonecznionych wnętrzach, gdzie naturalne światło wydobywa ich naturę. Dla wielbicieli takiego efektu polecane są, dostępne w ofercie OknoPlus, okna w kolorach orzech, dąb bagienny,  tiama i meranti.

(cheyenne)

(cheyenne)

(tiama)

(tiama)

(vermont)

(vermont)

Jaki Pan taki kram

Nawet najlepiej dopasowane kolorystycznie okna mogą nas nie usatysfakcjonować, jeżeli przy ich wyborze nie będziemy kierowali się własnymi upodobaniami i estetycznymi oczekiwaniami. Dlatego też, wybierając odpowiednią dla naszego domu czy mieszkania tonację kolorystyczną, pamiętajmy też o wadze swojego dobrego samopoczucia. Ostatecznie to ten argument powinien przeważać za naszym wyborem. Bo kolor ma magiczną moc, która może zarówno pobudzać nas do działania, jak i działać destruktywnie. A nasze okna mają być nie tylko wizytówką naszego domu ale również dobrego samopoczucia.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Promocja

    Kinkiet Amelia White

  • Promocja

    Lampa podłogowa Rosa White

  • Poszewka na poduszkę Zippo Blue

  • Oprawa podłogowa ze ściemniaczem TULMIS

  • Lampa podłogowa Trójnóg Ocean Czerwieni

  • Lampa sufitowa / plafon Galaxy 1645