Start Arrow Budowa domuArrow Kolorowe okna

Kolorowe okna

Tak jak oczy są zwierciadłem duszy, tak okna są wizytówką naszych domów i mieszkań. To w dużej mierze od nich, a zwłaszcza od ich koloru, zależy nastrój panujący we wnętrzach oraz pierwsze wrażenie, jakie nasze domostwo robi na sąsiadach czy odwiedzających nas gościach.

okna_kolorMając na uwadze efekt dekoracyjny, a dodatkowo dbając o dobre samopoczucie swoje oraz najbliższych, postawmy na okna w nowych niebanalnych odcieniach: cheyenne, meranti, montana, tiama i vermont i cieszmy magiczną mocą, którą oddziałują na nas i na nasze otoczenie.

Spróbujmy wyobrazić sobie dom bez okien. Niemożliwe! Ich obecność jest dla nas po prostu oczywista. I to nie tylko ze względu na konieczność doświetlenia pomieszczeń, ale również dlatego, że stanowią obecnie ważny element dekoracyjny. Rzadziej ukrywamy je za grubymi firanami i ciężkimi zasłonami. Coraz częściej odkrywamy nasze okna, pozwalając aby przykuwały spojrzenia i skupiały na sobie uwagę.

Chcąc osiągnąć jak najlepszy efekt dekoracyjny, a sobie zapewnić dobre samopoczucie powinniśmy dobierać stolarkę idealnie dopasowaną kolorystycznie do charakteru naszych domostw. Tak, aby odpowiednim odcieniem i barwą, jak element układanki, pasowała do elewacji, pokrycia dachu, cokołu, rynien, elementów wyposażenia pomieszczeń a także w odpowiednim połączeniu ze światłem optycznie powiększała wnętrze. Ważne również, aby odpowiadała naszym naturalnym upodobaniom kolorystycznym. Dziś, dzięki bogatej ofercie producentów, staje się to możliwe.

Wybór koloru stolarki staje się nie lada wyzwaniem przy tak szerokim wachlarzu asortymentu, a jednocześnie pozwala na osiągnięcie maksymalnego efektu dekoracyjnego. Ponieważ wybór stolarki to decyzja na lata, powinna być dobrze przemyślana i uwzględniać kilka kluczowych parametrów. Jakich?

Natura na tapecie

Stawiając na właściwy kolor okna powinniśmy zadbać nie tylko o to, aby był modny, ale również aby aktualność jego modowej funkcji nie minęła wraz z sezonem. Dlatego właśnie warto postawić na okna w kolorach brązu, przypominające nie tylko barwą, ale i fakturą prawdziwe drewno.

okno1

Po barwy drewnopodobne w stolarce okiennej sięga wciąż największa ilość inwestorów. Jest to odpowiedź na obecne trendy powrotu do natury, stylu ekologicznego, który wprowadza do naszego życia równowagę i harmonię, jak i gwarancja wiecznej popularności. Ponieważ uznawane są za ponadczasowe, nie musimy się martwić, że przestaną być modne, i że za kilka lat będzie czekała nas kosztowna wymiana. Z tego powodu firma OknoPlus w lipcu rozszerzyła standardową paletę sześciu kolorów okien o pięć barw w różnych odcieniach brązu: cheyenne, meranti, montana, tiama i vermont. Ich powstanie inspirowane było naturą – gatunkami drzew oraz charakterem klimatu wybranych stanów w USA. – mówi Izabela Tryba, dyrektor handlowy z firmy OknoPlus.

Dodatkowo, warto pamiętać, że brązy mają kojący wpływ na samopoczucie. Nasuwają skojarzenia obcowania z przyrodą, co w przełożeniu na nasz nastrój, oznacza spokój i szybką regenerację sił po ciężkim dniu, spędzonym poza domem. Wnętrza opatrzone brązami pozwalają nam na refleksję i sprzyjają wypoczynkowi w wygodnym fotelu, ze szklanką gorącej herbaty. Naturalne odcienie brązu sprawdzają się idealnie zarówno w kuchni, jak i sypialni, salonie czy łazience.

Odcień – ważna sprawa

Porządek w barwach, pogodzenie kontrastów, równowaga kolorów ciemnych i jasnych to definicja kolorystycznej harmonii przestrzeni. Dlatego tak ważny jest nie tylko wybór właściwego koloru, ale również jego odcienia. Czasami nawet nieznaczne różnice barw mogą zdziałać cuda, jeżeli chodzi o całościowy efekt. Aby dokonać najlepszego wyboru z bogatej palety odcieni, weźmy pod uwagę zarówno elementy otoczenia okna, jak i wpływ gry koloru i światła na wielkość przestrzeni.

okno2

Pamiętajmy również, iż umiejętne zastosowanie barw może podkreślić zalety konstrukcji i ukryć jej wady. Kolor okien od strony zewnętrznej powinien więc harmonizować lub nawiązywać poprzez udany kontrast do barw pozostałych elementów budynku: elewacji, pokrycia dachu, cokołu, rynien. Co ważne, nie powinien odbiegać również od stylu i konstrukcji domu. I tak w oknach o jasnych barwach lepiej widoczne są wszystkie, nawet drobne podziały, a do tego jasne szprosy mniej zacieniają wnętrze, niż ciemne. Odcienie ciemnobrązowe lub mahoniowe, dobrane kolorem do dachówki, wyglądają efektownie na tle jasnych lub białych ścian. Z kolei barwy pokrywające okna wewnątrz naszych pomieszczeń, powinny odcieniem pasować lub kontrastować z kolorem parapetów, schodów, podłogi i mebli.

Dla osiągnięcia maksymalnej harmonii przestrzeni, w ofercie wielu producentów dostępne są okna o barwach zróżnicowanych od strony zewnętrznej i wewnętrznej. Pozwala to na wiele niezależnych kompilacji kolorystycznych i nie ogranicza swobody wyboru – dodaje Izabela Tryba, dyrektor handlowy firmy OknoPlus.

Kiedy przeanalizujemy już elementy otoczenia naszych okien, powinniśmy skoncentrować się na świetle. Choć wydaje się to niemożliwe, odpowiednia gra koloru i światła pozwoli nam stworzyć pozory większego wnętrza, a to, o ile nie mieszkamy w zamku, efekt bardzo pożądany. I tak, stosując pewne uproszczenie przyjmuje się, że jasne barwy odbijają światło, nadając wnętrzu wrażenie przestronności. Dlatego też dobrze jest stosować je we wnętrzach mniejszych. Doskonale sprawdzą się tutaj kolor montana albo złoty dąb.

okno3

Jeżeli jednak zdecydujemy się na zastosowanie barw ciemnych, to pomoże nam to uzyskać w takim wnętrzu wrażenie intymności. Ciemne, nasycone kolory pochłaniają więcej światła i przy gorszych warunkach oświetleniowych wydają się jeszcze ciemniejsze. Dlatego też najlepiej prezentują się w jasnych, nasłonecznionych wnętrzach, gdzie naturalne światło wydobywa ich naturę. Dla wielbicieli takiego efektu polecane są okna w kolorach orzech, dąb bagienny, tiama i meranti.

Jaki Pan taki kram

Nawet najlepiej dopasowane kolorystycznie okna mogą nas nie usatysfakcjonować, jeżeli przy ich wyborze nie będziemy kierowali się własnymi upodobaniami i estetycznymi oczekiwaniami. Dlatego też, wybierając odpowiednią dla naszego domu czy mieszkania tonację kolorystyczną, pamiętajmy też o wadze swojego dobrego samopoczucia. Ostatecznie to ten argument powinien przeważać za naszym wyborem. Bo kolor ma magiczną moc, która może zarówno pobudzać nas do działania, jak i działać destruktywnie. A nasze okna mają być nie tylko wizytówką naszego domu ale również dobrego samopoczucia.

Autor: OknoPlus

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Promocja

    Kinkiet Amelia White

  • Promocja

    Lampa podłogowa Rosa White

  • Poszewka na poduszkę Zippo Blue

  • Oprawa podłogowa ze ściemniaczem TULMIS

  • Lampa podłogowa Trójnóg Ocean Czerwieni

  • Lampa sufitowa / plafon Galaxy 1645

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu