Jeżeli chcemy zmienić kolory elewacji, mamy do wyboru dwie możliwości: albo położyć kolorowy tynk cienkowarstwowy, albo pomalować ściany farbą elewacyjną.
Tynki cienkowarstwowe (białe lub kolorowe) nakłada się na ściany dwuwarstwowe np. wykonane z gładkich bloczków komórkowych. Tradycyjne technologie budowy wymagają zazwyczaj położenia tynku tradycyjnego, który zostawia białoszary, nieatrakcyjny kolor elewacji i chropowatą jej powierzchnię.
Zobacz także: |

(Elewacje domów mogą mieć różne kolory, dzięki tynkom i farbom zewnętrznym.)
Farby elewacyjne na tynki tradycyjne
Na tynk tradycyjny możemy położyć tynk cienkowarstwowy, zmieniający fakturę i kolor elewacji lub pomalować go od razu farbą elewacyjną.
Farby elewacyjne mogą być dowolne: akrylowe, silikatowe, silikonowe, bowiem tradycyjne tynki cementowo-wapienne należą do grupy mineralnych i nie kolidują ze składnikami farby.
Farby elewacyjne na tynki cienkowarstwowe
Farba elewacyjna może być również nakładana na tynki cienkowarstwowe i to bez względu na to, czy stanowią one ostateczną warstwę (ściany dwuwarstwowe) czy są nakładane na tynki tradycyjne. Tu jednak musimy zwrócić szczególną uwagę na to, jaki tynk cienkowarstwowy znajduje się na elewacji i dobrać do niego odpowiednią farbę.
Kolorowe tynki cienkowarstwowe są dosyć drogie, dlatego nałożenie białego tynku i pomalowanie go farbą elewacyjną (jeżeli nie chcemy białego domku) to dosyć częste rozwiązanie. Elewacje domów muszą być trwałe, chronić warstwę ocieplenia i ściany zewnętrzne, być odporne na czynniki atmosferyczne. Dlatego też bardzo istotny jest odpowiedni dobór produktów.
- Cienkowarstwowe tynki silikonowe
Tynki silikonowe występują w dowolnym kolorze z palety RAL i nie wymagają malowania. Są odporne na czynniki atmosferyczne, nie płowieją, a ich czyszczenie jest proste i szybkie. Jeżeli jednak chcemy zmienić kolor elewacji (np. podczas renowacji budynku) możemy je pomalować. Użyjmy do tego tylko farby silikonowej.
- Cienkowarstwowe tynki akrylowe
Tynki silikonowe są bardzo drogie, częściej stosuje się więc tynki akrylowe, dostępne w dużej gamie barw. Jeżeli jednak wybierzemy biały tynk i chcemy położyć na niego farbę, możemy użyć farby akrylowe lub farby silikonowe. Te drugie mają właściwości „samoczyszczące”, zabrudzona elewacja „czyści się” podczas np. opadów deszczu czy wody pod ciśnieniem.
- Cienkowarstwowe tynki silikatowe
W mniejszej gamie kolorów występują tynki silikatowe, choć i tu mamy możliwość wyboru w kilkuset kolorach elewacji. Jeżeli chcemy je dodatkowo pomalować farbą, możemy użyć zarówno farby akrylowe, jak i silikatowe czy silikonowe.
- Cienkowarstwowe tynki mineralne
Najczęściej wymagają powłoki malarskiej, bowiem występują w kolorze białym, ewentualnie w kilku jasnych pastelach. Tynki te można malować dowolnymi farbami, ale biorąc pod uwagę fakt, że bardzo łatwo się brudzą, a brud wnika głęboko, najlepiej do malowania ścian użyć farby silikonowej albo akrylowej, które są odporne na zabrudzenia. Farby silikatowe zaś ochronią elewację przed mchem czy glonami.
Zobacz także: |
Farby elewacyjne a ocieplenie
Bardzo istotną właściwością farb akrylowych jest to, że zmniejsza ona paroprzepuszczalność tynku. Jeżeli więc ściany zewnętrzne ocieplone zostały wełną mineralną, nie należy na tynk mineralny lub tynk silikatowy nakładać akrylowej powłoki farby.
Dodaj komentarz