Start Arrow InstalacjeArrow Kolory przewodów elektrycznych – co oznaczają kolorowe izolacje?

Kolory przewodów elektrycznych – co oznaczają kolorowe izolacje?

Niewielką część prac elektrycznych w domu, np. wymianę gniazda elektrycznego czy podłączenie nowego żyrandola, możemy przeprowadzić sami. Warto jednak pamiętać, że różne kolory przewodów elektrycznych nie są przypadkowe. Co one oznaczają?

Domowa instalacja elektryczna przewiduje najczęściej zastosowanie przewodów miedzianych o różnych przekrojach: np. 3×1,5 mm2 do zasilania oświetlenia oraz 3×2,5 mm2 do zasilania gniazd wtyczkowych. Urządzenia o zdecydowanie większej mocy, jak np. kotły grzewcze czy płyty indukcyjne wymagają już przewodów o większych przekrojach, np. 4 mm2.

Miedziane przewody elektryczne zabezpieczone są kolorową izolacją (izolacja przewodów zewnętrznych jest biała), a każdy kolor wskazuje rodzaj przewodu w instalacji elektrycznej.

3 rodzaje przewodów elektrycznych

W domowych instalacjach napięcia przemiennego, przewody są podzielone na 3 rodzaje.

przewód fazowy (przewód liniowy), oznaczony literą L (kolejne fazy oznaczane są jako L1, L2 itd.)
Przewód fazowy jest bezpośrednio połączony z uzwojeniem (cewką) transformatora, napięcie wynosi w nim 230 V. Izolacja tego przewodu najczęściej jest brązowa lub czarna. Przewód ten podpina się z lewej strony gniazda.

przewód neutralny, oznaczony literą N
Przewód neutralny podłączony jest na stałe z przewodem neutralnym transformatora, na tym przewodzie nie powinno więc być napięcia elektrycznego. Izolacja przewodu neutralnego jest niebieska, a podłącza się go z prawej strony gniazda.

przewód ochronny, oznaczony literami PE
Przewód ochronny nie wpływa na działanie urządzenia (gniazdka), ma on za zadanie chronić przed porażeniem prądem. Izolacja przewodu ochronnego jest żółto-zielona, a podłącza się go do „bolca” gniazda (najczęściej do zacisku górnego).

Podłączenie określamy patrząc od przodu na gniazdko!

Podłączenie określamy patrząc od przodu na gniazdko!

Przeprowadzając jakiekolwiek prace związane z modyfikacją instalacji elektrycznej powinniśmy bezwzględnie wyłączyć cały obwód w tablicy rozdzielczej. Należy wziąć bowiem pod uwagę, że nie tylko przewód fazowy może być pod napięciem. Jeżeli elektryk zmienił przeznaczenie przewodu na inne, niż wskazuje kolor izolacji, a jest to niekiedy konieczne, np. gdy w kupionym przewodzie brakuje którejś żyły, może się okazać, że pod napięciem jest również żyła w kolorze niebieskim.

Oczywiście taka sytuacja świadczy o niekompetencji elektryka i braku jego profesjonalizmu, bowiem w przypadku zmiany przeznaczenia żyły każdorazowo powinno się ją oznaczyć taśmą izolacyjną w kolorze, który określa nową rolę przewodu. Niemniej, powinniśmy zdawać sobie sprawę z ewentualnych błędów instalacyjnych i samemu zadbać o swoje bezpieczeństwo, wyłączając nadprądowy wyłącznik w domowej rozdzielnicy.

Jeżeli spali się gniazdko elektryczne lub zostanie wyrwane z puszki, możemy samodzielnie wymienić je na nowe. Jeżeli jednak wiąże się to z przeróbką instalacji elektrycznej, warto o pomoc poprosić fachowca.

Jeżeli spali się gniazdko elektryczne lub zostanie wyrwane z puszki, możemy samodzielnie wymienić je na nowe. Jeżeli jednak wiąże się to z przeróbką instalacji elektrycznej, warto o pomoc poprosić fachowca.

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


czerwiec 15, 2016
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Komentarze

Najnowsze komentarze

incomtech Odpowiedz 2016-07-24 23:05:01

Chcielibyśmy zwrócić uwagę, że wielu naszych klientów podczas budowy domów oddało w ręce elektryków tworzenie przewodowych sieci komputerowych. Wiele razy poprawialiśmy źle wykonane sieci komputerowe. Warto zwrócić się do osób, które oferują usługi projektowania i budowy sieci komputerowych razem z elektrycznymi o potwierdzenie znajomości zasad budowy sieci komputerowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: instalacje