Start Arrow WnętrzaArrowŁazienkaArrow Kolory w łazience

Kolory w łazience

Kolory odgrywają w naszym życiu niebagatelną rolę. Myśląc o wielu rzeczach wyobrażamy je sobie w konkretnych kolorach, nawet abstrakcyjne pojęcia kojarzą nam się z barwami, choć czasem nie wiemy nawet, skąd bierze się taka ich wizualizacja.

Dlatego tak ważne jest, by wnętrza w których przebywamy, swoją kolorystyką poprawiały nasz nastrój i dobrze wpływały na psychikę.

Łazienka jest pomieszczeniem, w którym kolor odgrywa ogromną rolę, a ponadto mamy praktycznie nieograniczone możliwości wyboru gamy kolorystycznej i sposobu łączenia barw. Wszystko zależy od mody, naszych upodobań i stylu, w jakim ma być urządzone wnętrze. Warto jednak zapoznać się z podstawowymi zasadami dotyczącymi oddziaływania kolorów oraz prawidłowego ich łączenia.

Oddziaływanie kolorów:

1. Biele

Biały to właściwie brak koloru. Neutralny, czysty i świeży, powoduje że wnętrze wydaje się niesłychanie higieniczne, przez co bardzo pasuje do łazienki. Używany w ustawieniach tradycyjnych i współczesnych, pozwala na całkowitą dowolność w dekoracjach.

Jest najczęściej używany w ceramice łazienkowej. Biel można bezpiecznie łączyć ze wszystkimi kolorami – zarówno nasyconymi jak i delikatnymi pastelowymi odcieniami. Neutralność barwy daje także duże możliwości gry oświetleniem. To, czy łazienka z przewagą białego koloru będzie sprawiała wrażenie chłodnej i klasycznej czy przytulnej i ciepłej zależy od innych kolorów, które znajdą się we wnętrzu.

Łazienka wyłącznie w bielach może jednak sprawiać surowe, nieprzytulne wrażenie. Przy bieli jako wiodącym kolorze w łazience należy bacznie zwrócić uwagę na jej odcień, te bywają bowiem bardzo różne – od zimnych błękitnawych, do kremowych a nawet żółtawych, a połączenia chłodnych i ciepłych bieli spowoduje niezbyt przyjemny efekt przypadkowości i chaosu.

kolory_lazienki1.jpg kolory_lazienki2.jpg

kolory_lazienki3.jpg

2. Ecru, brązy i beże

Ecru – klasyczny, kremowy odcień z delikatną nutą żółci. Ten bardzo stonowany kolor pasuje do aranżacji współczesnych, ale także tradycyjnych i wiejskich. Akcent jest tu położony na żarzące się odcienie ziemi. Ciepły ton tej barwy niweluje uczucie surowości i nieprzytulności, dodając wnętrzu wdzięku i czyniąc je bardziej przytulnym, dlatego bardziej niż czysta biel nadaje się na kolor wiodący.

Brązy i beże – kolor piasku, kamieni i drewna to barwy bardzo często stosowane w łazienkach wszystkich typów. Są neutralne i łatwo ich użyć w wielu zestawieniach kolorystycznych. Powodują, że czujemy się bliżej natury, łagodzą surowość i chłód ceramiki oraz armatury, czynią wnętrze przytulnym, ciepłym i swojskim. Należą do kolorów „bezpiecznych” – można je stosować zarówno w niewielkich łazienkach jak i w salonach kąpielowych.

Brązy i beże pięknie wyglądają zarówno samodzielnie, jak i w charakterze dodatków do innych zestawień kolorystycznych. Użycie brązu drewna czy piaskowej żółci lub beżu płytek czyni wnętrze cieplejszym i bardziej „domowym”. W przypadku tych kolorów bardzo wiele zależy od faktury użytych materiałów – ma ona ogromne znaczenie dla ostatecznego efektu.

kolory_lazienki4.jpg kolory_lazienki5.jpg

3. Czernie i szarości

Czerń – kolor ten rzadko dominuje w łazience, często jednak stanowi dodatek i podkreśla poszczególne elementy wnętrza, dodając mu klasycznej elegancji. Najczęściej spotykane jest połączenie bieli i czerni. Graficzne wnętrze warto jednak nieco ożywić chociażby przez wprowadzenie koloru w dodatkach. Ten pomysł ma jednak bardzo wiele zalet, bowiem w zależności od doboru kolorowych akcentów, łazienka może zmieniać swój charakter.

Ciekawe są również łączenia czerni z czystymi, zdecydowanymi kolorami, szczególnie jako podkreślenie geometrycznych form – można w ten sposób uzyskać wiele interesujących efektów – od klasyki do kubistycznej awangardy. Czerń należy jednak dozować ostrożnie, szczególnie w małych pomieszczeniach, bowiem optycznie pomniejsza wnętrze, może też (ze względu na uwarunkowania kulturowe) sprawiać przygnębiające wrażenie.

Grafit – kolor ten z matowym wykończeniem może być stosowany w stylu tradycyjnym i współczesnym. Jest to klasyczna barwa inspirowana skałą i kamieniem.

Szarość – szary to zimny kolor, który dobrze współgra z wieloma odważnymi akcentami kolorystycznymi i materiałami. Jaśniejsze odcienie szarości mogą spełniać rolę alternatywy dla bieli w niektórych zestawieniach.

4. Czerwienie, róże, pomarańcze

Czerwień – stymuluje do działania, jest kolorem pobudzającym energię i życiową witalność. W nadmiarze może jednak denerwować i drażnić. Kolor ten nie jest „typową” łazienkową barwą i rzadko spotykamy wnętrza, w których czysta czerwień jest kolorem dominującym. Barwa ta nadaje się jednak świetnie do podkreślania i akcentowania poszczególnych części wnętrza.

Jeśli chcemy użyć czerwieni jako głównego koloru w pomieszczeniu, warto pomyśleć o jej zneutralizowaniu poprzez wybór odcienia nieco złamanego lub rozbielonego. Pamiętajmy, że łazienka to miejsce relaksu i odprężenia, więc czerwień może zakłócać te funkcje.

Róż – to kolor romantyczny, który dodaje ciepła łazience. Dobrze komponuje się z większością neutralnych kolorów. Jasne, pastelowe róże pięknie współgrają z miękkimi liniami ceramiki i drewnianymi dodatkami, tworząc niepowtarzalne, niezwykle subtelne wnętrze.

Pomarańcz – oddziaływuje podobnie jak czerwień, jednak w znacznie łagodniejszy sposób. Nie jest też tak bardzo drażniący, choć w niewielkich wnętrzach może przytłaczać. W nowoczesnych pomieszczeniach często spotyka się połączenie barwy pomarańczowej z zielenią i/lub z kolorem czarnym, jednak taka kompozycja wymaga bardzo dokładnego zaplanowania poszczególnych elementów. Pomarańczowy jest bardzo dobrą barwą na ciepłe akcenty kolorystyczne (takie jak dekory na ścianach, czy choćby ręczniki), które dodadzą dynamiki i optymizmu naszej łazience.

5. Żółcie i żółtości

Żółć – to kolor kojarzący się ze słońcem, ciepłem i aktywnością. Różne odcienie żółci są często używane we wnętrzach, również w łazienkach. Kolor ten pomaga zwalczać melancholię, zniechęcenie, apatię, również depresje i głęboki pesymizm. Wzmacnia poczucie bezpieczeństwa i pozytywnie działa na psychikę.

Wnętrze w ciepłym kolorze żółtym z samego rana wprowadzi w dobry nastrój, z kolei cytrynowe akcenty dadzą wrażenie prawdziwie wiosennej świeżości. I choć kolor ten nie jest „tradycyjną” łazienkową barwą, warto zastanowić się nad jego zastosowaniem, szczególnie w większych wnętrzach.

Jasny żółty to delikatny i gościnny kolor, który może być użyty jako barwa podstawowa lub dopełnienie szerokiego spektrum kolorów, jak brązy, czerwienie, błękity i zielenie. Piaskowa żółć wszechstronna i ciepła barwa, która doskonale współgra z wieloma stylami i akcentami kolorystycznymi. Kolor ten dobrze komponuje się z elementami z drewna.

Szafran – to naturalna, przejrzysta żółć. Jest to atrakcyjny kolor, który przyciąga uwagę, ale daje tez wrażenie stylu i ciepła. Doskonały na kolorystyczne akcenty.

6. Zielenie i turkusy

Zieleń – jest kolorem odświeżającym, uspokajającym, kojącym nerwy, zaprowadzającym równowagę, przywracającym spokój i wyciszenie. To kolor przyrody, wiosny i odnowy życia. W zależności od tonacji i odcieni można go stosować we wszystkich stylach aranżacji wnętrza – od klasycznych i rustykalnych (złamane, stonowane odcienie) aż po awangardowe i nowoczesne (czyste ostre kolory). Nawet jeśli kolor ten nie będzie dominował w naszej łazience, można ożywić wnętrze przez zielone akcenty – takie jak choćby naturalna bądź sztuczna roślinność.

Świetlista zieleń, przypominająca barwą patynę na miedzi to odcień wykorzystywany w tradycyjnej węgierskiej sztuce ludowej. Doskonale pasuje jako akcent kolorystyczny we wszystkich naturalnych aranżacjach, pięknie współgrając z kolorami drewna i piaskowymi odcieniami. Ciemna zieleń to głęboki, myśliwski kolor. Barwa lasu, która doskonale komponuje się ze wszystkimi stylami. Dzięki oparciu na naturze zieleń ta doskonale współgra z ustawieniami w obiektach sezonowych, ale może również pojawić się w bardziej formalnych miejscach. Morska zieleń – świeży, pastelowy odcień, który w każdej łazience wprowadza nastrój lekkości i przejrzystości. Oferowana przez ten kolor czystość i świeżość doskonale współgra z innymi, ciemniejszymi zieleniami.

Turkus – to jeden z najbardziej „łazienkowych” kolorów – kojarzy się z morzem, wodą i egzotycznymi wakacjami. Różne odcienie turkusu zastosowane w łazience sprzyjają relaksowi i odprężeniu. Połączenie w jednym odcieniu zieleni i błękitu sprawia, że łazienka wydaje się świeża, czysta i znacznie większa niż jest w rzeczywistości. Na turkusowym tle bardzo pięknie prezentuje się także przezroczysta i biała ceramika.

7. Błękity

Niebieski – barwa ta zawiera w sobie całą gamę tonów i odcieni często i chętnie stosowanych w łazienkach. Sprzyja spokojnemu relaksowi, odświeża i regeneruje system nerwowy. Często w zestawieniach kolorystycznych występuje wiele odcieni niebieskiego – od jasnych pastelowych błękitów po niemal czarny granat. To kolor chłodny, powiększający optycznie wnętrze, daje wrażenie czystości i świeżości.

Doskonały w przypadku klasycznych aranżacji, należy jednak liczyć się, że wnętrza gdzie niebieski będzie przeważał, mogą sprawiać wrażenie zbyt statycznych i poważnych. Warto więc pokusić się o kolorystyczne akcenty. Zastosowanie tej barwy wymaga także umiejętnego dobrania oświetlenia tak by łazienka „na niebiesko” nie stała się smutna i nieciekawa.

Marynarski błękit – klasyczny ciemny błękit, który jest tradycyjny i elegancki. Nieważne gdzie się znajduje i jakich użyjesz dodatków – marynarska klasa jest ponadczasowa. Błękit w kolorze nieba – czysty i klarowny błękit zadowalający prawie wszystkie gusta. Połącz go z bielą w celu otrzymania sielankowego, włościańskiego klimatu lub dodaj czerń, aby otrzymać wygląd retro. Komponując ten błękit z ciemną czerwienią lub innymi pulsującymi życiem barwami możesz uzyskać styl francuskiej prowincji.

8. Fiolety

Fiolet – to kolor dość rzadko spotykany jako wiodący w łazienkowych aranżacjach. W zależności od proporcji zmieszanych czerwieni i błękitu może być ciepły lub zimny.

Stosując go należy wziąć pod uwagę, że szczególnie mocne, zdecydowane odcienie tej barwy szybko mogą się znudzić i zacząć denerwować, szczególnie w małych wnętrzach. Trudno go również łączyć z innymi kolorami. Dlatego polecane są raczej jasne, pastelowe tonacje fioletu – takie jak na przykład lawendowy czy wrzosowy.

9. Kolory dodatków

Jak dobrać ręczniki, by podkreślały styl naszej łazienki? Jest kilka możliwości.

Pierwsza – wybieramy ręczniki w jednym kolorze, pasującym do kolorystyki, jaka panuje w całym wnętrzu. Druga – wybieramy ręczniki w kolorze mocno kontrastującym z resztą wnętrza łazienki. To pierwsze rozwiązanie stosuje się często w łazienkach klasycznych, spokojnych i stonowanych. Drugie doskonale ożywi wnętrze monochromatyczne lub czarno–białe, często występujące w łazienkach nowoczesnych.

Można też stosować łączenie barw i to zarówno dobierając ręczniki w jednej gamie kolorystycznej, różniącej się od siebie tylko tonem, jak też łącząc dwa lub trzy kolory. Taki dobór ręczników jest bardzo praktyczny, szczególnie w domach, gdzie są dzieci. Łatwiej im bowiem będzie odróżnić własne ręczniki. Różnokolorowe ręczniki nie powinny stwarzać wrażenia przypadkowości – wybierając je, postarajmy się, aby pochodziły z jednej serii i były jednakowo wykończone.

Autor: Sanitec KOŁO

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
4
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Komentarze

Najnowsze komentarze

toptrendymeble-pl Odpowiedz 2012-10-23 15:32:29

bardzo odwaznie! ale jest pewnie genialny efekt !

elaa Odpowiedz 2011-07-24 22:15:11

to chyba trudny wybor ....chyba troche czerni i ciemnej szarosci ...

Odpowiedz 2009-08-18 13:13:20

Nie bardzo lubię niebieski i zielony kolor w łazienkach.. kremy i pomarańcze też już się troszkę znudziły. W swojej łazience trochę zaszalałam i kupiłam wannę czerwono biała w sklepie Artvillano, do tego czarno czerwone meble :). Teraz zastanawiam się nad kolorem płytek :?

Łukasz Wosiński - DOM.PL - Odpowiedz 2009-08-18 13:13:20

No to zaszalałaś ;)
Choć czerwieni bym nie wprowadzał do łazienki , tak czerń jak najbardziej tak ! Sam mam jedną z łazienek wyłożoną czarnymi płytkami na ścianach wraz z efektownymi motywami , na podłodze są marmurowe płytki z ciekawym wzorem , urządzenia sanitarne w kolorze białym bez żadnego elementu plastiku ! Biała fuga między czarnymi płytkami i ich pozłacanymi motywami dopełniają efektu . Aha - grzejnik na ręczniki też jest w kolorze złotym .
Całość zachwyca , choć pomysł na taką aranżację i kolorystykę zrodził się z dnia na dzień ;)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: łazienka