Start Arrow WnętrzaArrowGalerie WnętrzArrow Kolory w salonie – jak kolor wpływa na samopoczucie?

Kolory w salonie – jak kolor wpływa na samopoczucie?

Kolory ścian i wyposażenia mogą wpływać na nasze samopoczucie. Planując remont mieszkania i odświeżenie ścian wewnętrznych, warto sprawdzić znaczenie poszczególnych kolorów i dobrać je do naszego charakteru.

Kolor żółty

Żółty to kolor radości, optymizmu i słońca, a słoneczne wnętrza doskonale poprawiają nam nastrój. Ponadto żółty kolor ścian poprawia naszą koncentrację i ożywia umysł, więc można go z powodzeniem stosować na ścianie w kąciku do pracy czy nauki. Żółty doskonale współgra z pomarańczowym kolorem. Ożywcza moc tych kolorów może jednak uwypuklić nerwowość w ludziach i tak nadpobudliwych.

Autor: Dekoral

Radość i słońce w salonie

Autor: Tikkurila

Kolor pomarańczowy

Aranżacja salonu w kolorze pomarańczowym to dobre rozwiązanie dla ponuraków. Poczują się oni bowiem bardziej rozluźnieni, pozbędą się złych emocji, zaczną myśleć pozytywnie! Uwaga – pomarańczowe kolory ścian pobudzają również apetyt.

Autor: archiwum DOM.pl

Pomarańczowy w formie dodatków ożywi każde wnętrze.

Autor: Franc Gardiner

Kolor zielony

Zieleń to spokój, relaks, wyciszenie. Ten kolor natury sprawi, że wystrój salonu sprzyjać będzie ukojeniu nerwów, zmniejszeniu napięcia, osiągnięciu duchowej równowagi. Ale uwaga! Powyższy opis dotyczy jasnych, czystych odcieni zieleni. Wojskowa zieleń khaki zburzy nasz ład, wpływając niekorzystnie na nasze samopoczucie.

Autor: Dekoria.pl

Zieleń jest ekoprzyjazna

Autor: Magnat

Kolor brązowy

Kolejnym kolorem natury, po uspokajającej zieleni, jest brąz, bardzo często stosowany jeśli chodzi o klasyczny wystrój salonu. Brązowy kolor w salonie sprawi, że poczujemy się bezpiecznie i spokojnie w swoich czterech ścianach. Ale uwaga! To poczucie bezpieczeństwa może odizolować nas od reszty świata. Nie będziemy chcieli opuścić swojej oazy. Kolor brązowy nie jest więc polecany dla introwertyków.

Autor: Barker & Stonehouse


Kolor czerwony

Czerwień to kolor energii, walki, zachęca więc do działania i motywuje. Intensywnie czerwone kolory w salonie powinniśmy jednak stosować jedynie w formie dodatków - nadmiar może wzbudzać w nas niepokój, a nawet agresję, a potem zmęczenie i wyczerpanie. Czerwony salon jest więc raczej polecany ludziom o nieco "powolnym" stylu życia. Pobudzi śpiochów i rozbudzi flegmatyków. Mniej intensywne, ciemniejsze odcienie czerwieni, np. burgund możemy już stosować śmielej. Nadadzą one wnętrzom przytulności i ciepła. Pamiętajmy jednak, że ciemne kolory ścian optycznie zmniejszają pomieszczenie, nie należy więc ich stosować w małym salonie. Warto również wiedzieć, że kolor czerwony pobudza również apetyt. Zastanówmy się więc, czy stosować go w części jadalnianej, szczególnie jeśli planujemy przejść na dietę.

Autor: Magnat

Malinowe impresje w salonie

Autor: Dulux

Kolor niebieski

Niebieski to to kolor umysłu, kojący, rozjaśniający i uspokajający myśli. Wzmaga koncentrację i pozwala na jasną komunikację. Może być jednak odbierany jako zimny, bez emocji i nieprzyjazny, a przy słabym świetle może wywołać poczucie wyobcowania. Nawiązując do koloru nieba, daje poczucie przestrzeni, optycznie powiększa pomieszczenia. Warto wiedzieć, że w przeciwieństwie do koloru czerwonego, który wzmaga apetyt, kolor niebieski hamuje łaknienie. Jest więc to dobre rozwiązanie dla dbających o linie.

Autor: Nella Vetrina

Niebieski pasuje do salonu nowoczesnego i utrzymanego w stylu retro.

Autor: Dulux

Kolor fioletowy

Kolor fioletowy w salonie ma silny wpływ na psychikę, działa uspokajająco na osoby znerwicowane, pomaga przezwyciężyć lęki. Na dużych powierzchniach lepiej sprawdza się pastelowy odcień fioletu, natomiast w formie dodatków, ciekawszy jest ciemny fiolet.

Autor: Magnat

Fioletowo-kremowa aranżacja salonu

Autor: Magnat

Ciemny fiolet tylko do dużych wnętrz.

Autor: Franc Gardiner


Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
5
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Komentarze

Najnowsze komentarze

Malgosia Odpowiedz 2015-03-18 23:28:54

Jestem osobą bardzo radosną i cieszącą się z życia i dostosowałam się do porad, aby kolorystyka była zółto pomarańczowa i mogę powiedzieć, że czuje się teraz znakomicie we wnętrzy o takiej kolorystyce ktorą zaprojektowała kaminskadorota.pl , którą polecam serdecznie. Dziękuję za artykuł, dzieki niemu mam teraz wymarzone wnętrze! :)

Kolorystyka - kolory poszczególnych pomieszczeń | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-03-27 12:59:57

[...] pisaliśmy o tym, jak kolory w salonie mogą działać na nasze samopoczucie. Teraz wraz z naszym ekspertem, spróbujemy wskazać kolory [...]

Kolory Wnętrz - błękitne meble | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-03-26 11:53:36

[...] Kolory w salonie – jak kolor wpływa na samopoczucie? [...]

Aranżacje Wnętrz - zestawiamy nietypowe barwy | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-03-20 16:23:05

[...] Kolory w salonie – jak kolor wpływa na samopoczucie? [...]

Kolory Wnętrz - przydymione barwy | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-03-20 13:10:52

[...] nie możemy się zdecydować, czy nasza aranżacja salonu powinna być utrzymana w intensywnych kolorach, czy w pastelach, być może warto wybrać [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Lampa wisząca welurowa Bing 2pł. Butelkowa Zi...

 • Coco lampa wisząca czarna-złoty mat

 • Plafon Various Biało-kremowo-beżowy Kolor apl...

 • Promocja

  Inteligentny system oświetlenia Cube

 • Plafon Vaio 3 White

 • Promocja

  Lampa wisząca Awena czarna

 • Lampa sufitowa DEZE K-3620 czarny