Start Arrow Wiadomości Arrow Kolory we wnętrzach – jak na nas wpływają? Komentarz Marty Suchodolskiej, dyrektor kreatywnej Westwing Polska

Kolory we wnętrzach – jak na nas wpływają? Komentarz Marty Suchodolskiej, dyrektor kreatywnej Westwing Polska

Każdy przedmiot to kolor, a każdy kolor ma różnorodny wpływ na nasz organizm i samopoczucie. Im więcej danej barwy nas otacza, tym bardziej może ona zmieniać nasz nastrój, nastawienie czy nawet poziom stresu i zmęczenia. Zapraszam na krótki przewodnik po tym, jak wpływają na nas kolory we wnętrzach. `

Biały – tej barwie przypisuje się właściwości ożywcze i pozytywny wpływ na regenerację organizmu. Uważa się, że biały wspomaga proces zdrowienia i daje wrażenie czystości. Z tego powodu szpitale i inne placówki medyczne bardzo często są malowane na biało. Właściwością białego jest także optyczne powiększanie pomieszczeń. W nadmiarze może on jednak potęgować uczucie samotności, dlatego chętnie zastępujemy biel pastelami. Kolor ten najchętniej stosujemy w łazienkach i kuchni, ale popularne trendy z ostatnich lat pokazały nam, że kochamy wszechobecną biel.

Żółty – wprawia w dobry nastrój, dodaje pewności siebie, usuwa zmęczenie. Stosowany we wnętrzach ma właściwości rozświetlające pomieszczenie, jednakże cały pokój w mocnym odcieniu żółtego może być zbyt intensywny. Najlepiej stosować go w pomieszczeniach mrocznych, raczej o ekspozycji wschodniej. Jeśli pomalujemy nim pomieszczenia zachodnie, popołudniami może być trudno znieść tę intensywność.

Pomarańczowy – zwiększa optymizm, podnosi libido, dlatego można go z powodzeniem wykorzystywać w sypialniach. Pomarańczowe pomieszczenia są radosne i przytulne, dlatego ludzie lubią w nich przebywać. Pomarańczowy, podobnie, jak wspomniany wcześniej żółty, może być trudny do zaakceptowania w nadmiarze.

Czerwony – najważniejsza właściwość tej barwy to pobudzanie apetytu! Nie bez powodu wiele marek związanych z jedzeniem i restauracji wykorzystuje ten kolor w swojej identyfikacji wizualnej. Ale uwaga – czerwony jest optymistyczny i pobudzający, natomiast w większym nasyceniu może wzbudzać lekką agresję. Jeśli zatem malujemy coś na czerwono – postawmy na akcenty! Niech będzie to jedna ściana, detale etc. Najlepiej stosować go w kuchni i jadalni oraz w postaci wszelkich dodatków: talerzy, podkładek, obrusów, ceramiki itp.

Zielony – to z kolei samo dobro: pomaga w skupieniu się i poprawia pamięć. Daje wrażenie przebywania w lesie, w otoczeniu drzew i roślin, co przynosi spokój i odprężenie. To zdecydowanie najlepszy kolor, jaki można wykorzystać w przypadku gabinetu lub kącika do pracy!

Brązowy – daje poczucie solidności, bezpieczeństwa, przytulności. Oczywiście zbyt ciemne odcienie stosowane na dodatek w zbyt dużej ilości potrafią być przygnębiające. W starszych domach można dostrzec nawet pewną prawidłowość – wiele mebli ma ciemny, drewniany kolor, aby domownicy czuli się w domu bezpiecznie i przytulnie. Brązowy stosowaliśmy, stosujemy i będziemy stosować na podłodze – daje to wnętrzu solidne podstawy!

Czarny – odbiera energię, przygnębia i optycznie zmniejsza przestrzeń. Nie brzmi to zbyt dobrze… Ratunkiem jest rozbielona czerń, czyli wszelkie odcienie szarości. Bardzo dobrze wydobywają intensywną barwę detali. Na dużych przestrzeniach świetnie sprawdzi się jako tło do eksponowania wszelkich przedmiotów.

Marta Suchodolska, dyrektor kreatywna Westwing Polska

Westwing Polska

Dodane przez: Kamila Klepacka

Kamila Klepacka
Dodaj komentarz

Data dodania:


Lipiec 21, 2020
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 
 
Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: łazienka