Start Arrow OgródArrow Kolorystyka nawierzchni w ogrodzie

Kolorystyka nawierzchni w ogrodzie

Kolory są jednym z najważniejszych elementów aranżacji przestrzeni wokół domu. W ogrodach króluje zieleń, w pełni sezonu bujnie rozkwita liśćmi drzew, krzewów, wypielęgnowanych trawników, zimą, gdy wszędzie jej brak, cieszy szczególnie dzięki wiecznie zielonym roślinom iglastym.

libet2

Dominującą zieleń ogrodu urozmaicamy poprzez odpowiedni dobór kwiatów, dekoracyjnych krzewów. Aranżując otoczenie domu myślimy także, o ważnych elementach małej architektury; miejscu na altanę, grill czy taras. Zastanawiamy się, jaki materiał wybrać na budowę podjazdu i ścieżki, które uzupełnią i podkreślą charakter całej posesji.

Oferta producentów szlachetnych nawierzchni brukowych jest bogata. Właściciele ogrodów mają szerokie możliwości by w oryginalny sposób podkreślić styl i charakter przestrzeni wokół swego domu.

W harmonii z otoczeniem

ogrodJedną z najważniejszych zasad, którą powinniśmy kierować się w doborze nawierzchni, jest dążenie do zachowania harmonii całego otoczenia. Najistotniejsze w ogrodzie są rośliny i zieleń, kolorystyka nawierzchni powinna je podkreślać, a nie dominować – radzi Joanna Siedlecka, architekt współpracujący z firmą Libet. – Dlatego do większych powierzchni i ścieżek szczególnie polecałabym kostki szlachetne. Powstają z naturalnych kruszyw: marmuru, porfiru, granitu czy bazaltu, a dzięki technologii płukania zyskują piękną strukturę naturalnego kamienia – dodaje.

Z zielenią dobrze też komponują się nawierzchnie przypominające starobruki – kostki szlachetne specjalnie postarzane w procesie produkcji. Stonowane barwy: piaskowo-beżowa, brązowo-porfirowa i szary antracyt, harmonijnie współgrają z kolorystyką ogrodu.

Stylowy ogród

Obecnie w Polsce coraz większą popularnością cieszą się ogrody urządzone w określonym stylu. Często nawiązują się do wielowiekowej tradycji aranżacji zieleni z Dalekiego Wschodu lub legendarnych ogrodów angielskich. Aranżując przestrzeń wokół domu na podobieństwo klasycznych ogrodów warto dobrać właściwą nawierzchnię.

Jednym z podstawowych elementów ogrodu japońskiego są kamienie, które połączone z wodą i roślinami tworzą naturalną i pełną prostoty kompozycję. – mówi Joanna Siedlecka. – Dlatego do aranżacji w daleko wschodnim stylu szczególnie polecałabym kamienne płyty. Kamień, z którego powstają, dzięki tradycyjnym metodom ręcznej obróbki, zachował swoją naturalną strukturę. – dodaje. Dodatkowo płyty kamienne dostępne są w zestawach pozwalających na ułożenie kwadratu lub prostokąta – prostych figur geometrycznych, często wykorzystywanych w ogrodach w japońskim stylu. – Szczególną cechą ogrodów angielskich są mury i inne elementy małej architektury z czerwonej cegły. Tę charakterystyczne ceglastą barwę świetnie oddają kostki  w kolorze jesieni i magmy.

Przeznaczenie nawierzchni

Projektując nasz ogród powinniśmy wyodrębnić w nim miejsca o charakterze użytkowym – takie jak podjazd przed domem czy wjazd do garażu oraz te, w których będziemy odpoczywali, gdzie ustawimy meble ogrodowe czy grill. I również w przypadku takich miejsc warto zwrócić uwagę na właściwą kolorystykę nawierzchni.

Na podjeździe czy wjeździe do garażu świetnie sprawdza się kostka o ciemniejszej barwie, ponieważ nie widać na niej zabrudzeń. Nawet wówczas, gdy droga dojazdowa do domu jest utwardzona i wyasfaltowana, nie polecałabym układania podjazdów z nawierzchni w jasnej tonacji, ponieważ mogą zniszczyć ją ślady opon samochodowych – radzi Joanna Siedlecka.

ogrod2

Projektując większe nawierzchnie możemy skorzystać z kilu kolorów kostek, dzięki czemu zyskamy oryginalny i barwny akcent w ogrodzie.

Projektując nawierzchnię w ogrodzie powinniśmy kierować się zarówno indywidualnym gustem i upodobaniami, jak i funkcją danego miejsca w ogrodzie. Niemniej zawsze warto zwrócić szczególną uwagę na kolorystykę roślin oraz nawierzchni. Ogród, w którym kolory roślinności oraz małej architektury będą ze sobą harmonijnie współgrały, stanie się wyjątkowym miejscem odpoczynku i relaksu – reasumuje Joanna Siedlecka.

Autor: Libet

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Lampa wisząca VILLA Z GOLD

  • JAKARTA

  • Nautilus ip67. 35 W

  • Cone outdoor fitting E27 ELT. szary kamień. 100 W

  • PARASOL OGRODOWY BANANA 3M ZIELONY BOCZNY WYSI...

  • Podświetlenie nr domu Sun LED IP44

  • Donica ogrodowa wys.34cm

  • Promocja

    Kinkiet ogrodowy WIKI LED