Start Arrow Budowa domuArrow Komfort na wąskiej działce: projekty domów na wąską działkę z garażem

Komfort na wąskiej działce: projekty domów na wąską działkę z garażem

Usytuowanie garażu wolno stojącego na wąskiej działce wymaga zachowania odpowiednich odległości, zarówno od granicy działki, jak i budynku mieszkalnego. Na to rozwiązanie rzadko więc decydują się posiadacze wąskich terenów pod zabudowę. Ale i garaż w bryle budynku czasem utrudnia komfortowe zagospodarowanie działki. Nasze projekty domów na wąską działkę pozwalają jednak znaleźć idealny kompromis pomiędzy funkcjonalnością a wygodą mieszkańców.

Projekt Mój dom Iskiereczka CE

Projekt Mój dom Iskiereczka CE

Projekty domów na wąską działkę z garażem

Projekty domów na wąską działkę mogą mieć garaż w bryle budynku zarówno na przedniej, tylnej, jak i bocznych elewacjach. Duży wybór gotowych projektów umożliwia znalezienie odpowiedniego rozwiązania na każdy teren.

Projekty domów na wąską działkę z garażem od frontu nie wymagają długiego podjazdu, ograniczającego powierzchnię zabudowy. Wybierając takie projekty domów warto jednak zwrócić uwagę na elewację ściany frontowej. Nasi architekci przykładają dużą wagę do wyglądu budynku i nawet jeśli elewacja frontowa nie jest reprezentacyjnym wejściem do budynku, to brama garażowa efektownie komponuje się z bryłą, eksponując ciekawsze elementy architektury. Oprócz dekoracyjnej elewacji, ciekawym rozwiązaniem jest garaż cofnięty nieco za linię frontu. W ten sposób możemy zaakcentować bardziej reprezentacyjną część frontowej elewacji.

Projekt Dom przy Kolorowej CE

Projekt Dom przy Kolorowej CE

Projekt DP wąsowo wąskie mk1 CE

Projekt DP wąsowo wąskie mk1 CE

Projekty domów na wąską działkę z garażem na tylnej elewacji wymaga długiego podjazdu z boku budynku, co ogranicza szerokość części mieszkalnej. Niemniej bardzo szeroka oferta na projekty domów na wąską działkę pozwala znaleźć komfortowy projekt nawet jeśli szerokość jest mniejsza niż 16 m. Do tej grupy najczęściej należą projekty domów z poddaszem lub piętrowe, które na dwóch nadziemnych kondygnacjach umożliwiają stworzenie funkcjonalnej i wygodnej przestrzeni dla kilkuosobowej rodziny.

Projekty domów na wąską działkę z garażem z boku budynku są rzadko spotykane, gdyż ograniczają znacząco powierzchnię zabudowy domu i utrudniają zachowanie wymaganych odległości od granicy działki. Wyjątkiem są działki usytuowane szerszą elewacją równolegle do drogi.

Projekt KBP BRONISZEW N CE

Projekt KBP BRONISZEW N CE

Projekty domów na wąską działkę z garażem w piwnicy

Ciekawym i bardzo wygodnym rozwiązaniem na wąskie działki są projekty domów z garażem w piwnicy. W podpiwniczeniu może znajdować się nie tylko miejsce postojowe na samochód, ale także dodatkowe pomieszczenia gospodarcze, np. kotłownia, warsztat czy domowy składzik, dzięki czemu na nadziemnych kondygnacjach powierzchnia przeznaczona jest już tylko na pomieszczenia mieszkalne. Trudnością w realizacji garażu w piwnicy mogą być warunki na działce. Decyzję o ewentualnym podpiwniczeniu budynku należy podjąć w oparciu o informacje, jaki jest poziom wód gruntowych na działce. Jeżeli na działce występuje wysoki poziom wód gruntowych, który znajdować się będzie powyżej poziomu podłogi w piwnicy, najlepiej w ogóle zrezygnować z podpiwniczenia budynku. Ryzyko sezonowego zalewania piwnicy jest za wysokie.

Projekt KBP BRACISZEWO CE

Projekt KBP BRACISZEWO CE

Projekt MT Słonka CE

Projekt MT Słonka CE

Projekty domów na wąską działkę z wiatą garażową

Alternatywą dla garażu w bryle budynku jest wiata garażowa. W przypadku wąskiej działki takie rozwiązanie może niekiedy okazać się znacznie bardziej korzystne. Wiata garażowa zajmuje znacznie mniej miejsca niż garaż wpisany w bryłę budynku. Pozwala  ona zaoszczędzić miejsce zarówno w domu, jak i na zewnątrz, umożliwiając aranżację małego ogrodu na wąskiej działce. Na wąskiej przestrzeni wiata garażowa nie przytłacza powierzchni. Zadaszenie i ewentualnie ażurowa konstrukcja przepuszcza światło, nadając jej lekkości.

Projekt DCE MAŁY I WĄSKI CE

Projekt DCE MAŁY I WĄSKI CE

Projekt PPE Wąski D9 CE

Projekt PPE Wąski D9 CE

Uwaga!

Projekty domów na wąską działkę z garażem należy wybierać w oparciu o informacje pozyskane z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego lub – gdy gmina nie ma uchwalonego planu – z uzyskanej decyzji o Warunkach Zabudowy.

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl
Wizualizacje projektów: Pracownia projektów DOM.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Wrzesień 5, 2017
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Obejrzyj zdjęcia domowników