Start Arrow Budowa domuArrow Komfortowa wielkość domu

Komfortowa wielkość domu

Jednym z najtrudniejszych problemów do rozwiązania przy wyborze projektu jest wyważenie optymalnej wielkości domu i kosztów jego budowy. Chodzi przecież o zapewnienie sobie maksymalnie komfortowej przestrzeni przy pomocy możliwie najmniejszych wydatków. W praktyce może to niekiedy przypominać próbę pogodzenia ognia z wodą…

Prezentacje powierzchni projektów Archetonu wraz z orientacyjnymi, średnimi w skali kraju kosztorysami ułatwia na pewno to zadanie, ale…

uwaga na informacje o powierzchniach: użytkową i netto!

O wielkości budynku w kontekście kosztów budowy informuje bowiem najlepiej powierzchnia netto domu. Powierzchnia użytkowa sumuje tylko powierzchnie pomieszczeń związanych bezpośrednio z podstawową – mieszkalną funkcją budynku (pokoje, kuchnię, łazienki, itp.); nie ujmuje powierzchni garażu, kotłowni, piwnic, pomieszczeń gospodarczych. Dlatego np. dom podpiwniczony o takiej samej powierzchni użytkowej co niepodpiwniczony, jest inwestycją o zdecydowanie większym ciężarze finansowym (porównaj np. projekty AN Sonia i AN Dzwonek).

(AN Sonia)

(AN Dzwonek)

Jaki dom jest za duży?

W czasach „słusznie minionych” budowa własnego domu była aktem heroizmu. Brakowało cegieł, stali, cementu, brakowało wszystkiego. To obciążyło na długie lata inwestorów nawykiem budowania domów za dużych: dla siebie, dzieci, teściowej i, na wszelki wypadek, dla wnuków. Wszystko po to, aby ten ogromny wysiłek przyniósł korzyść konsumowaną długo i w licznym gronie. Kiedy sytuacja rodzinna się zmieniała inaczej niż przewidywano, a dom nadal trzeba było ogrzewać i remontować, po latach pozostawała z niego nierzadko ruina.

Dziś częściej niż wtedy zmieniamy miejsce zamieszkania, pracę, a nawet emigrujemy. Trzeba zatem brać pod uwagę, że dom jednorodzinny wybudowany według wybranego projektu może nie być ostatnią inwestycją, jaką przyjdzie nam w życiu sfinansować. Jeśli rodzina będzie się powiększać wybierzmy dom mniejszy, ale dający możliwość rozbudowy lub etapowania prac przez możliwość zamieszkania na parterze i wykończenia poddasza w późniejszym terminie. Rozumie to coraz więcej klientów i dlatego ogromną popularnością cieszą się projekty małych domów – alternatywa dla mieszkania w budownictwie wielorodzinnym.

Jaki dom jest za mały?

Z obserwacji dyskusji inwestorów na forum wynika, że czasem mamy do czynienia z sytuacją odwrotną. Inwestor wybiera dom niewielki (wyraźnie ze względu na koszty), po czym sfrustrowany narzeka na ciasnotę i fatalne rozwiązania funkcjonalne. Zaczyna też szukać możliwości zmian w celu uzyskania dodatkowej powierzchni. Zwracamy więc uwagę na konieczność upewnienia się co do tego, czy dobrze rozumiemy zaproponowany w projekcie rozmiar przestrzeni, zanim przystąpimy do realizacji inwestycji.

Jak ocenić wielkość przestrzeni?

Porównanie liczb oznaczających powierzchnie i kwoty kosztorysów przy wyborze projektu – to proste zadnie matematyczne dla drugoklasisty. Trudność sprawić może jednak inwestorowi sama ocena wielkości przestrzeni, jaką oferuje dany projekt. Program funkcjonalny mieszkania dla np. 4-osobowej rodziny można przecież zrealizować zarówno na 60, jak i na 160 mkw. Musimy się zatem dowiedzieć, jaka powierzchnia nas usatysfakcjonuje i jednocześnie nie zrujnuje rodzinnych finansów.

(Jaki dom będzie komfortowy dla 4-osobowej rodziny?)

Dobrze jest więc porównać opisane w projekcie powierzchnie pomieszczeń z tymi, z którymi mamy do czynienia w obecnym mieszkaniu lub z innymi, w których bywamy. Jeszcze lepiej radzą sobie w tej kwestii inwestorzy dyskutujący na Forum: ci, którzy już wybudowali, zapraszają do siebie tych niezdecydowanych, ale już zainteresowanych projektem domu. Taka wizyta przynosi zwykle ostateczne rozstrzygnięcie i decyzję w sprawie wyboru (nie wspominając o zadzierzgnięciu nowych stosunków towarzyskich!).

Uwaga! Ważna w indywidualnym odbiorze rozmiarów przestrzeni jest także jej wysokość. Przyzwyczajeni jesteśmy do standardowych 2,50 m w nowym budownictwie wielorodzinnym lub przeciwnie – do 3,70 m i więcej w zabytkowych kamienicach. Zwróćmy uwagę, że projekty domów jednorodzinnych oferują najczęściej wysokości pomieszczeń w granicach 2,60-2,80 m. Większa wysokość pokoju zawsze daje odczucie większej przestrzeni.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty