Start Arrow WnętrzaArrowKuchniaArrow Komfortowe szafki kuchenne

Komfortowe szafki kuchenne

Wybór odpowiedniego wyposażenia kuchennego i wystroju kuchni jest jedną z najważniejszych kwestii przy urządzaniu naszych czterech kątów. Wielu z nas myśląc o zdrowym odżywianiu skupia się jedynie na zasadach komponowania posiłków. Często zapominamy, że to wygoda korzystania ze sprzętu kuchennego także znacząco wpływa na nasze samopoczucie.

Pamiętajmy, ze nieergonomiczne meble mogą wyrządzić nam krzywdę. Na przykład szafki umieszczone zbyt wysoko i wymagające częstego podnoszenia rąk do góry mogą spowodować zbyt silne napięcie w mięśniach karku. Na dłuższa metę może to spowodować bóle głowy i inne dolegliwości.

Podobne problemy mogą pojawić się, jeśli sprzęt kuchenny umieszczony jest zbyt nisko. Wówczas spędzamy dużo czasu w pochylonej pozycji, co fatalnie wpływa na kondycję naszego kręgosłupa.

Biorąc to pod uwagę, warto dobrać meble kuchenne z myślą o wzroście domowników.

(Jakie są standardowe wymiary szafek kuchennych?)

Oto jak wyglądają standardowe wymiary najpopularniejszych elementów wyposażenia kuchni

Szafka dolna kuchenna

 • wysokość – 82 cm (czasem 90 cm),
 • blat – 28 mm
 • szerokość szafki jednofrontowej – od 30 do50 cm,
 • szerokość szafki dwufrontowej – od 60 do 100 cm,
 • wysokość szafki narożnej – 50 cm,
 • wysokość szafki wypełniającej 15 cm,
 • głębokość szafki – od 50 do 55 cm,
 • głębokość blatu kuchennego 60 cm

Szafka kuchenna wisząca

 • wysokość – od 40 do 100 cm
 • głębokość – 30 cm
 • szerokość szafki jednofrontowej – od 30 do 50 cm
 • szerokość szafki dwufrontowej – od 60 do 100 cm

Wymagane wymiary szafek pod zabudowę sprzętu

 • płyta ceramiczna – szerokość szafki od 60 do 80 cm
 • zlewozmywak jednokomorowy – 50 cm
 • zlewozmywak półtorakomorowy – 60 cm
 • zlewozmywak dwukomorowy – 80 cm
 • lodówka – szerokość szafki 60 cm, głębokość szafki 60 cm
 • piekarnik – szerokość szafki 60 cm

Istotnym wymiarem jest też odległość pomiędzy szafką górną (wiszącą) a dolną (stojącą). Należy zwrócić uwagę, żeby wynosiła ona co najmniej 45 cm. Górna granica powinna być wyznaczona przez zdrowy rozsądek, tak aby domownicy mogli bez problemu sięgać do górnej szafki.

Niezbędne wyposażenie

Najbardziej „problematycznym” meblem kuchennym jest szafka narożna. Często trudno wydobyć jej zawartość, ponadto jej powierzchnia na ogół zostaje niewykorzystana. Istnieje jednak bardzo dużo możliwości, które pomogą nam w gospodarowaniu sprzętem kuchennym. Elementy takie jak karuzele lub obracane kosze pomogą nam uczynić korzystanie z szafek wygodniejszym. Można je kupić razem z meblami, bądź też osobno. Warto zwrócić uwagę na materiał, z jakiego zostały wykonane. Najlepiej nadaje się do tego celu stal nierdzewna. Takie wyposażenie jest długotrwałe, bez trudu można je także utrzymać w czystości.

(Karuzela w szafce narożnej umożliwi pełne wykorzystanie dostępnej przestrzeni.)

Właściciele aneksu kuchennego mają na ogół mniejsze pole do popisu niż właściciele klasycznych kuchni. Urządzanie takiego pomieszczenia to tak naprawdę walka o każdy centymetr. Co zrobić, jeżeli okaże się, że pomiędzy ścianą a szafkami znajduje się niespodziewanie kilkunastocentymetrowy pas niewykorzystanej przestrzeni? Rozwiązaniem problemu mogą być szafki typu cargo. Co to takiego? To wysokie i wąskie szafki zaopatrzone w specjalny mechanizm, którego zadaniem jest wysuwanie całej zawartości szafy na zewnątrz. Kolejną zaletą takiego rozwiązania, pomagającą w zaoszczędzeniu miejsca jest regulowana w zależności od potrzeb odległość między półkami. Obecnie na rynku są dostępne także szafki o klasycznych wymiarach, wykorzystujące ten sam mechanizm.

(Wysuwane szafki typu cargo to idealne rozwiązanie do małej kuchni.)

Największa wadą niewielkiej kuchni jest to, jak szybko powstaje w niej bałagan. Dzieje się tak, ze względu na małą ilość mebli i schowków w których moglibyśmy przechowywać sprzęt. Zazwyczaj łączy się bezpośrednio z salonem, co powoduje dodatkowe problemy, jeśli chodzi o wykańczanie wnętrza w odpowiednim stylu. Spędzając czas w salonie niekoniecznie mamy bowiem ochotę podziwiać różnego rodzaju kuchenne utensylia. Problem w tym, że nie zawsze posiadamy wystarczająca ilość szuflad, aby je wszystkie pomieścić. Wprawdzie dzięki specjalnym separatorem możemy wprowadzić porządek między nożami, widelcami i łyżkami, ale nie rozwiążą one problemu z większymi narzędziami kuchennymi – na przykład tasakiem do mięsa.

(Szuflada narożna także może być wyposażona w obrotowy mechanizm.)

Dobrym rozwiązaniem są separatory wielofunkcyjne. Oferują je tylko niektórzy z producentów, ale warto poświęcić więcej czasu, żeby ich poszukać. Ideą tego rozwiązania jest zastosowanie części o regulowanej długości. Wówczas można bez problemu umieścić w szufladach narzędzia o większych rozmiarach. Dobrze jest znaleźć takiego producenta mebli, który oferuje tego typu rozwiązanie w komplecie z meblami.

(Separatory w szufladach umożliwiają utrzymanie w nich porządku.)

(Zamocowane uchwyty i półeczki to dodatkowy sposób na zorganizowanie szafek kuchennych.)

Jak więc widać, urządzanie kuchni to poważne zadanie. Jak przy każdej aranżacji wnętrza staramy się wybrać elementy, które będą cieszyć nasze oczy przez długie lata, ale dodatkowo dochodzi również aspekt zdrowotny. Dlatego też warto poświęcić więcej czasu tej kwestii, zapoznając się szczegółowo z ofertami producentów mebli i katalogami wnętrz.

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Komentarze

Najnowsze komentarze

Ilona Kolbusz Odpowiedz 2017-05-17 08:47:27

Bardzo podobają mi się takie separatory w szufladach, ale ciężko coś takiego znaleźc w sklepach. Jak narazie natknęłam się jedynie na zwykłe separatory na sztućce. Gdzie szukać takich większych?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty