Start Arrow InstalacjeArrow Komfortowy multiroom

Komfortowy multiroom

Wyobraź sobie, że zamiast drażniącego budzika, nowy dzień witasz przy dźwiękach ulubionej muzyki. Towarzyszą Ci one w drodze do łazienki, pod prysznicem, podczas parzenia kawy w kuchni…

A przyjęcia na słonecznym tarasie? Bez przesuwania głośników, podpinania przedłużaczy, by okablowanie wyszło poza dom trudno sobie wyobrazić tańce na świeżym powietrzu? Nowoczesne domy, w których komfort i przyjemność domowników stawiana jest na równi z energooszczędnością, proponują wygodne, choć mało jeszcze popularne wielostrefowe nagłośnienie, zwane multiroom.

(Budzikom śmierć!)

Multiroom to sposób na zarządzanie zintegrowanymi urządzeniami RTV w naszym domu: odtwarzaczami CD i DVD, tunerami, satelitami, a także wielofunkcjonalnymi serwerami audio, mieszczącymi muzykę nawet z kilku tysięcy płyt.

Jak działa multiroom?

Instalacja multiroom polega na obsłudze w jednym punkcie centralnym wszystkich dostępnych źródeł dźwięku. Sterowanie muzyką może odbywać się z dowolnego miejsca w domu za pomocą pilota czy panela dotykowego.

(Twoja ulubiona muzyka w każdym pomieszczeniu)

Dzięki multiroom mamy możliwość wysyłania sygnału audio i video do wielu pomieszczeń. Możemy sprawić, że w każdym pomieszczeniu rozbrzmiewać będzie ta sama muzyka, lub wybrać niezależne ścieżki audio do kilku odrębnych pomieszczeń, tak by rodzice delektowali się geniuszem Mozarta, podczas gdy ich dziecko szaleje przy Rammstein’ie.

Na system multiroom składa się:

  • źródło dźwięku (radio, odtwarzacze CD i DVD, serwery muzyczne, satelita)
  • jednostka centralna, która rozdzielać będzie sygnał do poszczególnych pomieszczeń
  • głośniki w wybranych pomieszczeniach
  • panel sterujący

(Prosta obsługa wszystkim źródeł dźwięku. fot. SONOS)

Bardzo ważne jest również prawidłowe okablowanie. Dlatego instalacja multiroom powinna być zaplanowana jak najwcześniej, na etapie projektu lub budowy domu.

Planowanie instalacji

(Głośniki zewnętrzne, fot. Sonance)

Aby instalacja multiroom była estetyczna i dyskretna, okablowanie domu należy przeprowadzić przed wykańczaniem wnętrz. Dzięki temu przewody czy głośniki będziemy mogli ukryć w ścianie. Multiroom cena okablowania nie jest wysoka, dlatego też warto wykonać ją „na wyrost”, czyli nawet tam, gdzie w pierwszym okresie nie planujemy integracji urządzeń. Jeżeli po latach będziemy chcieli włączyć do systemu kolejne wnętrza, rozbudowa będzie prosta i szybka, bez zbędnego kucia ścian i uciążliwego remontu.

Projekt instalacji powinien przewidywać rozmieszczenie paneli sterujących, głośników oraz gniazdek: telewizyjnych i głośnikowych. Jednostkę centralną (sterującą) warto usytuować w pomieszczeniu mniej reprezentacyjnym, zwykle nie stanowi ona atrakcyjnego elementu aranżacji wnętrz.

Stawiając na komfort i oszczędność miejsca, a także efektowny wystrój wnętrz, do instalacji multiroom najczęściej wykorzystuje się prawie niewidoczne głośniki wbudowane w ścianę lub sufit. Ciekawostką są również oryginalne głośniki przeznaczone do ogrodu np. imitujące kamienie. To wszystko, by domownikom zapewnić komfort i jednocześnie estetykę nowoczesnych wnętrz.

Autor: Redakcja DOM.pl

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Komentarze

Najnowsze komentarze

Gość Dom.pl Odpowiedz 2011-08-11 21:47:39

Interesuje mnie jak podlaczyc np 40 glosnikow do rzekomej jednostki centralnej , jezeli ktos cos wie prosze o podpowiedz , pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: instalacje