Start Arrow InstalacjeArrow Kominek w salonie. Czy palenie w kominku szkodzi domownikom?

Kominek w salonie. Czy palenie w kominku szkodzi domownikom?

Palenie drewnem w domowym kominku to gwarancja ciepła, relaksującego widoku i przytulnej atmosfery. A jaki jest jego wpływ na zdrowie i bezpieczeństwo domowników?

Kominek w domu jest całkowicie bezpieczny, pod warunkiem, że będziemy użytkować go właściwie.

Kominek w domu jest całkowicie bezpieczny, pod warunkiem, że będziemy użytkować go właściwie.

Kominek w domu to marzenie niejednej rodziny. Rozpalony za szybą ogień przyciąga i jednoczy mieszkańców domu, pomaga odprężyć się po ciężkim dniu, ekonomicznie ogrzewa pomieszczenia i pięknie wygląda. Ogrzewanie za pomocą płonącego ognia było jednym z pierwszych, kluczowych wynalazków człowieka. Ślady prehistorycznych palenisk odnaleziono na wszystkich pięciu kontynentach. Zaletom posiadania kominka, towarzyszy jednak często wątpliwość – czy takie urządzenie nie zaszkodzi domownikom? Odpowiedź jest prosta. Kominek w domu jest całkowicie bezpieczny, pod warunkiem, że będziemy użytkować go właściwie.

Czym palić w kominku?

Kampania antysmogowa „Nie rób dymu”

Kampania antysmogowa „Nie rób dymu”

Paliwem, które jest najodpowiedniejsze do palenia w kominku jest drewno. Jest nie tylko ekologiczne, ale także, przy odpowiednim ułożeniu i rozpaleniu, gwarantuje większą produkcję ciepła i sprawia, że substancje lotne nie uciekają z dymem, lecz spalają się w piecu i dalej w przewodzie kominowym. Nie mają więc szans, by przedostać się do pomieszczenia.

Jak prawidłowo rozpalać kominek?

Patrycja Sobień z kampanii Nie Rób Dymu, która zajmuje się edukowaniem społeczeństwa w zakresie ekologicznego i ekonomicznego palenia w piecach i kominkach:
Kawałki drewna należy układać w kominku tak, by nie przylegały do siebie całą swoją długością. Wybierając drewno natomiast zwracajmy uwagę na jego wilgotność. Im bardziej suche, tym lepiej i wydajniej wykorzystana będzie jego wartość opałowa.

Wentylacja pomieszczeń

Proces spalania zachodzi, gdy zostaną spełnione trzy warunki: w kominku znajdzie się paliwo (najlepiej suche drewno liściaste), tlen i źródło ognia. Pomieszczenie, w którym zostanie zainstalowane urządzenie musi posiadać system wentylacji: nawiewno-wywiewnej bądź grawitacyjnej (naturalnej). Rozwiązania proponowane przez producentów kominków dają możliwość podpięcia go bezpośrednio do wkładu, dzięki czemu do spalania nie zostanie zużyty tlen z pomieszczenia.

Patrycja Sobień z kampanii Nie Rób Dymu:
Samo urządzenie, odcinek łączący wkład z kominem oraz przewód kominowy muszą być szczelne. Zapewni to odpowiednia i regularna konserwacja oraz przegląd techniczny instalacji kominkowej.

Warto wyposażyć kominek w zewnętrzny dolot powietrza. W ten sposób, nawet przy zamkniętych oknach, będzie miał on zapewnioną odpowiednią ilość tlenu.

Zanim kupisz, sprawdź jakość

Rozważając zakup kominka, warto wybrać taki, który spełnia już najbardziej wyśrubowane unijne normy tzw. ekoprojektu (Dyrektywa 2009/125/WE). Wtedy będziemy mieć pewność, że zainwestowaliśmy w najwyższej klasy palenisko, które przy użyciu odpowiednich paliw nie będzie emitowało spalin do atmosfery.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


czerwiec 22, 2017
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Komentarze

Najnowsze komentarze

Maciek Odpowiedz 2018-02-24 01:15:04

Jeśli w kominku będziesz palić suchym drewnwm to będzie ok. A jeszcze lepiej brykietem bo ten wcale dymu nie daje. Mnóstwo mitów narosło wokół palenia w kominku odnośnie skomplikowanej obsługi, czyszczenia, dymienia i wysokich kosztów. Wszystko to mity. Ja palę brykietem liściastym jedną paczkę codziennie po powrocie z pracy. Nie mam w ogóle dymu, cofek, nawet nie można wyczuć po zapachu się pali!! Szybę czyszczę tylko 2x w sezonie - i tylko dlatego, że lubię widok ognia. Popiół odkurzam odkurzaczem raz na jeden, dwa tygodnie. Jak napalę o 17-tej to pali się 3-4 godziny do 21-szej a potem nagrzany kominek z żarem nadal ciepło aż do rana. W domu temperatura rośnie od 22 st. C przed napaleniem do 24 a nawet 25 wieczorem (tak mam teraz w okresie mrozów -10 st. C). Przez cały sezon zużywam około tony brykietu, za około 650 zł. Oczywiście mam też podstawowe ogrzewanie gazowe ale dzięki kominkowi gazu spalam niecałe 2000m3 przez cały rok łącznie z podgrzewaniem wody do kąpieli itd. Kominek ma kluczowy udział w zmniejszeniu zużycia gazu. Łączny koszt gazu i brykietu do ogrzewania mojego domu 250m2 wraz z ciepłą woda oscyluje wokół 4 tys. zł za rok. Pozdrawiam Maciek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

  • Lampa wisząca Galaxy 1649

  • Kinkiet Maja Gray

  • Lampa wisząca Artwood Dąb 6pł.

  • Lampa Biurkowa Vaio White

  • Lampa podłogowa Maja Black

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: instalacje