Start Arrow InstalacjeArrow Kominek z płaszczem wodnym

Kominek z płaszczem wodnym

Kominek jest elementem instalacji grzewczej. Może ogrzewać powietrze – wtedy mówimy o Dystrybucji Gorącego Powietrza (DGP) lub ogrzewać wodę. W tym drugim przypadku niezbędny okaże się kominek z płaszczem wodnym.

Kominek z płaszczem wodnym pracuje podobnie jak kocioł grzewczy i może być współgrać z instalacją centralnego ogrzewania z lub zamiast kotła. Niewątpliwą zaletą wkładu z płaszczem wodnym jest nie tylko bardziej atrakcyjny wygląd, ale również niższe koszty związane z ogrzewanie domu. W czasach, gdy olej, gaz i prąd stale rosną, ogrzewanie domu za pomocą kominka może przynieść nawet o połowę mniejsze rachunki.

Czy kominek może zastąpić kocioł centralnego ogrzewania?

Czy kominek może zastąpić kocioł centralnego ogrzewania?

Jak działa instalacja kominka z płaszczem wodnym?

Budowa zewnętrzna kominka z płaszczem wodnym niczym specjalnym nie różni się od pozostałych wkładów. Istotną różnicą charakteryzuje się już jego korpus. Ma on dwie ścianki, pomiędzy którymi przepływa woda. To jest właśnie ten „płaszcz wodny”, otaczający palenisko i odbierający z niego ciepło, ogrzewające wodę. Gorąca woda trafia zaś prosto do grzejników.

Z kominka można również uzyskać podgrzaną wodę do mycia, jeżeli w górnej części korpusu zamieścimy tzw. wężownicę.

Temperatury wody powinna być regulowana, tak, by nie dopuścić do wzrostu jej ciśnienia. Można wykonywać to ręcznie ograniczając lub zwiększając dostęp powietrza do spalania albo uchylając przepustnicę spalin, ograniczając tym samym ciąg w kominie. Wewnątrz wodnego wymiennika ciepła należy zainstalować zapobiegający zbytniemu wzrostowi ciśnienia wymiennik chłodzenia awaryjnego. Można również wykonywać to automatycznie. W tym celu stosuje się wymiennik chłodzenia awaryjnego montowany wewnątrz wodnego wymiennika ciepła. Zmniejsza to lub zwiększa intensywność palenia w kominku.

Wkład i obudowa

Kominki z płaszczem wodnym mają bardziej rozbudowaną konstrukcję niż tradycyjne, dlatego też i ich obudowa musi zajmować więcej miejsca. Na rynku dostępne są jednak obudowy, które są w stanie ukryć całą instalację, a ich zewnętrzną część można dowolnie wkomponować w wystrój pomieszczenia. Najczęściej do obudowy kominka z płaszczem wodnym wykorzystuje się cegły klinkierowe, granit, marmur, piaskowiec, kafle ceramiczne czy płyty gipsowo-kartonowe – ważne, by wybrać te materiały o zwiększonej odporności ogniowej.

Wielkość wkładu kominkowego powinna być dostosowana do wielkości przestrzeni, którą ogrzewamy. Przyjmuje się zatem, że powinna wynosić ok. 100 – 150 W na każdy m2.

Czy kominek może ogrzać cały dom?

Tak, lecz nie jest ani popularne, ani zalecane stosowanie ogrzewania kominkowego jako jedynego źródła ciepła. Chodzi głównie o względy praktyczne – konieczność regularnego rozpalania w kominku.

Ciepłe powietrze musi być przetransportowane do wszystkich pomieszczeń. Wkład kominkowy i sieć kanałów złożone w jeden system, nazywamy system Dystrybucji Gorącego Powietrza (DGP).

Marta Hawrylak – DOM.pl

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty