Start Arrow InstalacjeArrow Kominki bez dymu, sadzy i komina? To możliwe

Kominki bez dymu, sadzy i komina? To możliwe

O salonie z kominkiem marzy wielu inwestorów budujących domy czy kupujących mieszkania. Ci drudzy często jednak muszą zrezygnować z domowego paleniska, a i właściciele domów jednorodzinnych z niechęcią myślą o uciążliwych zadaniach związanych z użytkowaniem i konserwacją paleniska.

Rozwiązaniem dla nich mogą być elektryczne kominki bądź tzw. biokominki, w których spalane paliwo nie produkuje dymu, sadzy i gazów.

Kominki elektryczne – szybki sposób na domowe ognisko

Kominki elektryczne nie wymagają skomplikowanego montażu. Wystarczy wyjąć zakupiony model z opakowania, ustawić go w dowolnie wybranym miejscu i podłączyć do gniazda elektrycznego, by uzupełnić wnętrze o atrakcyjny i szykowny mebel. Co ważne kominki elektryczne nie brudzą pomieszczeń sadzą czy popiołem i nie trzeba ich czyścić. Nie musimy się również przejmować wygospodarowaniem dodatkowego miejsca na składowanie opału.

Niektóre kominki elektryczne posiadają wbudowane termowentylatory, dzięki czemu mogą emanować ciepłem. Należy podkreślić, iż funkcję ogrzewania można uruchomić niezależnie od efektu płomienia.

Oprócz ich praktycznego zastosowania i komfortu użytkowania, warto podkreślić estetyczne walory kominków elektrycznych. Mnogość obudów kominków pozwala dopasować je do każdej aranżacji wnętrza, zarówno klasycznej, jak i nowoczesnej.

(Salon z kominkiem marki Optiflame)

Nowoczesne kominki elektryczne można ustawić w przestronnym salonie, jak i małym wnętrzu, gospodarując przestrzeń z wykorzystaniem modeli wielofunkcyjnych. Na rynku dostępne jest oryginalne rozwiązanie – szafki RTV z wbudowanym kominkiem, idealne właśnie do małych wnętrz. Blat, na którym stawiamy telewizor, umieszczony jest nad paleniskiem, a dodatkowe półki pozwalają wykorzystać przestrzeń na odtwarzacze czy płyty. Kominek wystarczy podłączyć do prądu, a następnie włączać i wyłączać go za pomocą pilota.

(Kominki z funkcją stolika RTV marki Optiflame)

Ciekawym rozwiązaniem są kominki panoramiczne. Ponieważ nie wymagają one przewodu kominowego ani wentylacyjnego, mogą być umieszczone na dowolnej ścianie, wystarczy jedynie dostęp do gniazdka elektrycznego.

(Kominek panoramiczny marki Optiflame)

Biokominki – w trosce o ekologię

Biokominek daje nie tylko prawdziwy płomień, ale również dociepla pomieszczenie, w którym się znajduje. Wielką zaletą biokominków jest możliwość ich instalacji wszędzie tam, gdzie tradycyjne rozwiązanie jest niemożliwe, na przykład w miejscach posiadających zwykły system wentylacji. Co równie istotne, biokominki są bezpieczne i przyjazne dla środowiska.

Zamiast tradycyjnego drewna spalane jest w nich specjalne płynne biopaliwo, które nie produkuje dymu, czadu i trujących gazów. Podczas spalania bioetanolu wydziela się natomiast para wodna, która idealnie i przyjemnie nawilża pomieszczenie. Ekologiczne paliwo spala się przez klika godzin i nie potrzebuje dodatkowego nadzoru, ponadto nie pozostawia popiołu, sadzy i nie wymaga czyszczenia.

Biokominki mogą być wolno stojące lub w obudowie umożliwiającej montaż np. ścianie. Większość biokominków z powodzeniem może być stosowana w mieszkaniach.

(Biokominek marki HORUS)

Biokominki to nie tylko wygoda i ekologia, ale również oryginalny design. Przykładem może być nowoczesny biokominek, którego budowa (i nazwa) nawiązuje do popularnej gry Tetris.  Składa się on z trzech elementów – komory paleniska z cokołem oraz dwóch niezależnych półek o różnej wysokości, wzorowanych na klockach w kształcie litery „L”, które można dowolnie przesuwać i obracać. Możemy wykorzystać go jako stolik kawowy, podręczną półkę na książki, efektowną ozdobę czy po prostu jako kominek ogrzewający i rozświetlający przestrzeń.

(Designerski biokominek marki HORUS)

Choć biokominki i kominki na prąd nie stanowią konkretnych źródeł ciepła, to bez wątpienia wpływają na wyjątkowość aranżacji wnętrz, dając skuteczną iluzję domowego paleniska.

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

  • Lampa wisząca Galaxy 1649

  • Kinkiet Maja Gray

  • Lampa wisząca Artwood Dąb 6pł.

  • Lampa Biurkowa Vaio White

  • Lampa podłogowa Maja Black