Start Arrow OgródArrow Kompostownik w każdym ogrodzie

Kompostownik w każdym ogrodzie

Rozsądny ogrodnik to oszczędny ogrodnik, a nic tak nie oszczędza materiałów i miejsca jak kompostownik! Jeśli to hasło jest Wam obce, już wyjaśniamy. Jest to niezbędny element każdego ogrodu. Przypomnijcie sobie, co robicie z chwastami, obciętymi gałęziami czy zgniłymi owocami?

Tak, to miejsce, w którym je składujecie, to jest właśnie kompostownik. Nagromadzona w nim materia organiczna, ulega rozkładowi, w wyniku czego otrzymujemy naturalny nawóz.

Czego użyć do budowy, żeby nie wypłukać portfela?

Zwyczajny kompostownik to najprostszy dół. Jednakże dół może nam nie wystarczyć w przypadku większych gałęzi, pamiętajmy też, że nie możemy z naszego ogródka zrobić sera szwajcarskiego. Nawet po zasypaniu takiego dołu, będą widoczne braki gruntu.

W takim wypadku dobrym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w ekokompostownik. Na rynku są dostępne bardzo praktyczne ekokompostowniki, wykonane z recyklingowego plastiku. Pomieszczą dużo więcej odpadów niż zwyczajny dół, jednakże nie wszystko można w nich składować.

(Kompostownik z ekoplastiku)

Ewentualnie możemy wykorzystać już dostępne nam materiały, aby samemu zbudować taki kompostownik. Wtedy jedynymi ograniczeniami są dostępne surowce oraz przestrzeń ogrodu. Na przykład drewniane palety budowlane idealnie nadają się do realizacji tego przedsięwzięcia.

(Najprostszy kompostownik drewniany)

Dobrym pomysłem jest zaimpregnowanie drewna specjalnym preparatem, który zabezpieczy je przed czynnikami atmosferycznymi. Dostępne są w każdym sklepie budowlanym, w wielu odcieniach.

Pod płotem, czy…?

Nie każde miejsce nadaje się na umiejscowienie kompostownika. Nie powinien znajdować się w bliskiej odległości od rosnących roślin, gdyż grozi to rozpyleniem nasion chwastów, a co za tym idzie, ich nawrotem.

Posiadając własny kompostownik oszczędzamy czas i pieniądze na pielęgnację ogrodu. Powstała z organicznych odpadów ziemia bogata w mineralne związki odżywcze pełni funkcję naturalnego nawozu. Obecność kompostownika pozwala także utrzymać ogród w czystości i efektywnie wykorzystać jego przestrzeń na kolejne uprawy. Można także zadbać o jego estetyczny wygląd, tak aby nie przypominał wysypiska śmieci. Zamontowanie drzwiczek na specjalnych zawiasach powinno temu zaradzić.

Autor: Wioletta Buzuk, Łukasz Haśkie

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty