Start Arrow Budowa domuArrow Komunikacja dachowa w projekcie dachu

Komunikacja dachowa w projekcie dachu

Wyłazy dachowe, stopnie i ławy kominiarskie to istotne akcesoria dachowe, które powinien przewidywać projekt dachu. Montaż ich na gotowym dachu wymagać bowiem będzie częściowej rozbiórki pokrycia, co wiązać się będzie z wyższymi kosztami.

Komunikacja dachowa jest wymagana w przypadku dachów o kącie nachylenia powyżej 25 stopni i przy pokryciu wykonanym z łamliwych materiałów. Jednak łatwy dostęp do komina czy do zamontowanej na dachu anteny okaże się na pewno przydatny również w przypadku dachów mniej pochylonych. Najlepiej, kiedy dach i elementy komunikacji pochodzą od jednego producenta.

Wyłazy dachowe

Wyłaz dachowy to rodzaj okna dachowego, umożliwiającego wyjście na dach kominiarzom, instalatorom czy dekarzom. W zależności od pomieszczenia, w którym jest zamontowany, wyłaz może być zimny (pomieszczenia nieogrzewane) lub ciepły (pomieszczenia użytkowe ogrzewane). Montaż nie ingeruje w połać dachu, gdyż jest węższy niż odległość między krokwiami, choć szerokość włazu nie powinna być mniejsza niż 40 cm.

Wyłazy kominiarskie mogą być otwierane do góry lub na bok, mogą być również instalowane w komplecie z oknami obrotowymi, posiadać klapę wentylacyjną, a w pomieszczeniach użytkowych – nawet możliwość zamontowania rolet.

(Wyłaz dachowy to bezpieczne wyjście dla robotników, kominiarzy lub wyjście ewakuacyjne. fot. wyłaz dachowy VELUX)

Stopnie i ławy kominiarskie

Stopnie i ławy kominiarskie to akcesoria dachowe, które umożliwiają bezpieczne poruszanie się po dachu. Stopień kominiarski to element komunikacji dachowej. Pozwala na dojście od wyłazu dachowego do ławy kominiarskiej i każdego innego urządzenia dachowego. Ława kominiarska to element, który umożliwia swobodny dostęp do urządzeń dachowych typu: otwory kominowe, wentylacyjne, wywietrzniki, itd. Jest nieodzowna przy przeglądach kominów, jakie powinniśmy wykonywać co najmniej raz do roku.

(Stopnie i ławy kominiarskie przytwierdza się do dachu za pomocą przeznaczonych do tego wsporników. fot. Ława kominiarska Klöber-HPi Polska)

Zarówno stopnie, jak i ławy kominiarskie wykonuje się zazwyczaj z ocynkowanej stali albo wysokogatunkowego aluminium. Powierzchnia takich elementów jest najczęściej ażurowa, dzięki czemu nie gromadzi się na nich śnieg i nie tworzą się niebezpieczne oblodzenia.

(Stopnie muszą tworzyć drabinkę umożliwiającą swobodne poruszanie się po dachu. fot. stopnie kominiarskie BRAAS)

Stopnie powinny tworzyć „drabinkę”, która będzie wiodła do wszystkich strategicznych miejsc na dachu, czyli komina, okna czy anteny. Ławy należy ulokować jak najbliżej tych punktów, tak, żeby można było na nich bez ryzyka stanąć podczas wykonywanej pracy. Odległości między stopniami a ławami powinny wynosić mniej więcej tyle, co długość kroku. Przy wyznaczaniu odległości między poszczególnymi elementami trzeba wziąć pod uwagę kąt nachylenia dachu – w dachach o małym nachyleniu (do 30˚) zalecany jest montaż stopnia w co drugim rzędzie dachówek. Przy pokryciu dachu stromego należy montować stopień w każdym rzędzie.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


marzec 4, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Komentarze

Najnowsze komentarze

Budowa dachu - elementy mocujące | www.Dom.pl Odpowiedz 2014-03-17 16:48:11

[...] Komunikacja dachowa w projekcie dachu Komunikacja dachowa jest wymagana w przypadku dachów o kącie nachylenia powyżej 25 stopni... więcej [...]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

 • Promocja

  Plafon Various Czarny Kolor apli: biały

 • Promocja

  Lampa wisząca Minelli Biało-Szara, Apla: Srebrna

 • Lampa sufitowa Plafon CLEO 400 IP54 Złoty

 • Świecznik kinkiet 2 pł. patyna

 • Promocja

  Lampa wisząca Awena Granatowa

 • Lampa Sufitowa Bilbao Small Black TK Lighting

 • Kolejka drewniana pociąg duży zestaw

 • Dzwonek Pająk zwis 5 pł. / biały matowy