Start Arrow Wiadomości Arrow Koncept domu Light House – bezpieczne schronienie, otwarte na przyrodę

Koncept domu Light House – bezpieczne schronienie, otwarte na przyrodę

Koncept domu Light House to kolejny kompleksowy projekt pracowni 3DPROJEKT ARCHITEKTURA, w którym wnętrze przenika się z zewnętrzem, tworząc integralną całość.

Koncept Light House, autorski projekt indywidualny o powierzchni 120 m2, stanowi odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie inwestorów na kompaktowe domy jednorodzinne, ściśle dopasowane do potrzeb przyszłych użytkowników. Rosnący popyt na działki budwolane i wzrost cen posesji sprawiają, że osiedla domów jednorodzinnych stają się coraz ciaśniejsze lub też rozlewają się na tereny do tej pory słabo zurbanizowane, o stosunkowo niskich współczynnikach zabudowy w stosunku do powierzchni działek.

Również  niepewna sytuacja na rynku materiałów  budowlany sprawia, że o przestrzeni myśli się oszczędniej.

– „Light House to przykład konceptu kompaktowego domu jednorodzinnego w duchu smart” – wyjaśnia Izabela Markowska, autorka projektu z 3DPROJEKT ARCHITEKTURA.

Rzut domu oprato o kształt kwadratau, co pozwoliło uzyskać optymalną proporcję pomiedzy powierzchnią zabudowy i użytkową. Układ przestrzenny pomieszczeń został satrannie rozpalnowany tak aby zoptymalizować powiązania funkcjonalne i mądrze wykorzystać każdy centymetr kwadratowy przestrzeni. – „Podejście smart do projektowania chrakteryzuje się metodycznym myśleniem o funkcjonalności, estetyce, wyposażeniu technicznym budynku i ergonomii. Wymaga jednoczesnej pracy nad wnętrzem i zenwętrzem budynku, które muszą działać jak części jednego organizumu, jak integralna całość” – dodaje Mariusz Wojtczak z 3DPROJEKT ARCHITEKTURA.

Kameralność i otwarcie na ogród

O wyjątkowości projektu Light House ma stanowić przede wszystkim elegancka prostota, połączona z kameralnością. Składają się na nie surowy, szary beton i czarne drewno, obecne zarówno na zewnątrz, jak i w środku budynku. Takie przenikanie materiałów było jednym z kluczowych założeń projektu, ale nie jedynym. – „Chcieliśmy otworzyć dom na ogród i to dlatego zastosowaliśmy przestronne, przesuwne przeszklenia, wykonane w technologii tzw. „traconego skrzydła”. W praktyce oznacza to, że ruchome skrzydło okna wsuwa się w ścianę po otwarciu, dzięki czemu staje się niewidoczne i znika  przegroda pomiędzy  wewnętrzem i zewnętrzem budynku, a taras staje się przedłużeniem salonu” – podkreśla Izabela Markowska i kontynuuje: – „Od początku mieliśmy jasny pomysł na skontrastowanie transparentnej, otwartej części ogrodowej z zamkniętą, mniej przeszkloną formą elewacji frontowej, która niejako strzeże intymności mieszkańców, dając poczucie bezpiecznego schronienia.”

Wnętrze z industrialnym pazurem

Układ pomieszczeń opiera się na klasycznym tryptyku, na który składają się salon, jadalnia oraz kuchnia. Wydzielenie kuchni od jadalni uzyskaliśmy dzięki zastosowaniu prefabrykatów betonowych.

 – „Wprowadziliśmy też intrygującą formę przestrzenną, przez co wnętrze zyskuje jeszcze wyraźniejszy industrialny pazur. Szczególną uwagę projektową poświęciliśmy kuchni, bo oprócz wysokiej wartości estetycznej ta przestrzeń musi charakteryzować się praktycznością, a samo korzystanie z niej powinno być źródłem przyjemności i satysfakcji” – wyjaśnia Markowska. Architekci sięgnęli po pragmatyczne rozwiązania, gwarantujące trwałość i  łatwość w utrzymaniu czystości. W tym przypadku wykorzystano płyty meblowe z technologią anti-fingerprint, która eliminuje powstawanie odcisków palców na ciemnych frontach.

Harmonijna gra materiałów i faktur

Zastosowanie czarnej, palonej deski elewacyjnej, przenikającej z zewnątrz do środka budynku, skłoniło projektantów do pogłębienia poszukiwań intrygujących  materiałów, mogących zbudować nastrój miejsca. Oprócz betonu, obecnego zarówno we wnętrzu, jak i na elewacji, architekci sięgnęli po cały arsenał naturalnych materiałów.

– „Harmonijna gra nieoczywistych powierzchni i faktur to kolejna cecha, wyróżniająca nasz projekt. Jodełka francuska zastosowana na podłodze, intrygująco komponuje się z fornirem użytym na meblach kuchennych, którego usłojenie przewidziano w ułożeniu na skos. Zależy nam, aby nasze realizacje epatowały nastrojem spokoju i ukojenia. Dlatego często sięgamy po barwy inspirowane naturą, a surowość naturalnych materiałów zmiękczamy mięsistymi welurowymi tkaninami – dodają architekci z 3DPROJEKT ARCHITEKTURA.

Polscy producenci

Z uwagi na fakt, że realizacja powstawała w trakcie lockdownu, większość wykorzystanych do aranżacji produktów pochodzi od polskich producentów. Nie inaczej jest w przypadku sztuki, która wieńczy realizację – grafiki, wykonane przez Joannę Małecką, dają wnętrzom jeszcze więcej industrialnego uroku.

3DPROJEKT ARCHITEKTURA

Dodane przez: Kamila Klepacka

Kamila Klepacka
Dodaj komentarz

Data dodania:


październik 21, 2021
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

 
 
Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: ogrzewanie domu i mieszkania