Start Arrow Budowa domuArrow Konserwacja drzwi drewnianych, PVC i aluminiowych

Konserwacja drzwi drewnianych, PVC i aluminiowych

Po latach użytkowania zarówno drzwi wewnętrzne, jak i drzwi zewnętrzne tracą na swej estetyce. Jeżeli w najbliższym czasie nie planujemy wymiany stolarki drzwiowej możemy ją odświeżyć. Sposobów jest kilka – wybór odpowiedniego z nich zależy od materiału, z którego są zrobione drzwi. Jak odnowić drzwi drewniane, a jak drzwi z PVC czy aluminiowe?

Drzwi drewniane

Szlachetne i naturalne, eleganckie i stylowe. Drzwi drewniane nie wychodzą z mody, pasując zarówno do nowoczesnych, jak i klasycznych wnętrz. Mogą być surowe z zachowaniem naturalnej struktury drewna, jak i malowane czy bejcowane na wybrany kolor.

Konserwacja drzwi drewnianych polega na czyszczeniu ich środkiem do pielęgnacji drewna. Na rynku mamy duży wybór mleczek czy past do drewna.

(Drzwi drewniane, fot. Remix)

Jeżeli jednak chcemy zmienić ich kolor, potrzebna będzie farba lub lakier do drewna.

Lakier do drewna powinien być ciemniejszy niż ten stosowany uprzednio, dzięki czemu drzwi zachowają widoczny rysunek drewna.

Należy pamiętać, że przed malowaniem czy lakierowanie, drzwi należy zeszlifować i dokładnie oczyścić. Jako podkład możemy zastosować specjalny lakier podkładowy lub bejcę, dopiero po ich wyschnięciu nakładamy wierzchnią warstwę farby czy lakieru.

Jeżeli powierzchnia ma skomplikowane wzory, malowanie drzwi  możemy zlecić specjalnej firmie – jednak koszt tej usługi będzie wyższy niż zakup nowych drzwi.

Zobacz:

Drzwi aluminiowe

Drzwi aluminiowe raczej nie wymagają konserwacji. Ich zwykła pielęgnacja polega na przecieraniu zabrudzonej czy zakurzonej powierzchni wodą z dodatkiem delikatnego detergentu.

(Drzwi aluminiowe, fot. Schueco)

Jeżeli zależy nam na zmianie koloru drzwi, zamiast farby lepiej pokryć je proszkowo lakierem. Metoda ta jest dostępna w firmach remontowych, jednak i w tym przypadku usługa ta może okazać się nieopłacalna w porównaniu z wymianą drzwi na nowe.

Drzwi z PVC

Łatwe do utrzymania w czystości są drzwi z PVC. Wilgotna szmatka z delikatnym detergentem usunie codzienne zabrudzenia. Producenci drzwi zwracają jednak uwagę na to, aby nie stosować środków zawierających alkohol czy rozpuszczalniki, które mogą uszkodzić powierzchnię.

(Drzwi PVC, fot. MS więcej niż OKNA)

Systematyczne czyszczenie drzwi pozwoli na dłuższe zachowanie ich estetycznego wyglądu. To istotne, bowiem takich drzwi raczej nie można odnowić poprzez nałożenie nowej warstwy farby.

Na rynku dostępne są jednak specjalne pasty lub pisaki korekcyjne, którymi można zatuszować drobne rysy na powierzchni.

Drzwi fornirowane

Fornir jest mało odporny na wodę, dlatego do czyszczenia drzwi z forniru należy stosować miękkie szmatki tylko lekko zwilżone. Do wody można dodać delikatny detergent, jednak bezpieczniejsze będzie użycie preparatów, które są przeznaczone do czyszczenia powierzchni fornirowanych.

(Drzwi z forniru, fot. Invado)

Pamiętajmy, aby nie używać silnych detergentów, szczególnie tych w sprayu – na powierzchni mogą powstać bardzo trudne do usunięcia plamy.

Malowanie drzwi z forniru można wykonać za pomocą farb i lakierów do drewna, uprzednio oczywiście szlifując i czyszcząc odnawianą powierzchnię.

Autor: Redakcja

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Promocja

    Kinkiet Amelia White

  • Promocja

    Lampa podłogowa Rosa White

  • Poszewka na poduszkę Zippo Blue

  • Oprawa podłogowa ze ściemniaczem TULMIS

  • Lampa podłogowa Trójnóg Ocean Czerwieni

  • Lampa sufitowa / plafon Galaxy 1645