Start Arrow OgródArrowMała architektura, taras i ogród zimowyArrow Konserwacja i renowacja balkonu

Konserwacja i renowacja balkonu

Dla mieszkańców miast stanowi on skromny, ale niejednokrotnie jedyny zalążek ogrodu. Na balkonie wypoczywamy, suszymy pranie, hodujemy rośliny, pracujemy. Niektórzy traktują go jako magazyn na wszelkie przedmioty, które nie mieszczą się w domu. Wieloletnie użytkowanie wiąże się licznymi naciskami, długotrwałym obciążeniem, a także przypadkowymi uszkodzeniami mechanicznymi.

Co powoduje uszkodzenia balkonów i jak chronić balkon przed atakiem korozji, doradza ekspert Marek Zając z firmy Bolix, producenta chemii budowlanej:

Przyczyną poważnych uszkodzeń balkonów jest w wielu przypadkach wilgoć, która powoduje przyspieszanie procesów korozyjnych. Ich efektem jest znaczne osłabienie konstrukcji, w ramach której skorodowane elementy stalowe mogą wewnętrznie rozsadzać strukturę betonu. Oczywiście tempo zmian zależne jest także od materiałów i technologii, zastosowanych w danym budynku. O ostatecznym efekcie decyduje jednak suma wszystkich czynników.

Dlatego, w zależności od aktualnego stanu technicznego, należy dobierać odpowiednie działania i wykonać je możliwie wcześnie, zanim nadejdą zimowe mrozy.

Reparacja, konserwacja

W trakcie letnich porządków ograniczamy się na ogół do pozbycia się starych, niepotrzebnych przedmiotów i odmalowania ścian. Niektóre balkony wymagają jednak bardziej zaawansowanych prac. Warto do nich zatrudnić fachowców. Pamiętajmy też, że otrzymany efekt ma pozostać na długie lata. Dlatego, obok bieżącej reparacji uszkodzonych miejsc, należy zadbać również o konserwację całości.

Naprawa balkonu polega przede wszystkim na uzupełnieniu powstałych ubytków odpowiednim preparatem oraz odtworzeniu jastrychu. Natomiast w skład działań konserwacyjnych wchodzić może: zabezpieczenie antykorozyjne zbrojenia oraz malowanie balkonu.

Renowacja to proces kilkuetapowy, wymagający zastosowania jednolitych rozwiązań, stosownych do aktualnego stanu odtwarzanych i wzmacnianych miejsc. Zabezpieczenie antykorozyjne, rekonstrukcja betonu zaprawą naprawczą, wykonanie nowej posadzki cementowej, izolacja powierzchni, wyrównanie oraz wygładzenie warstwy betonu i wreszcie nałożenie farby, stanowią więc części całego systemu, stworzonego specjalnie dla tego rodzaju remontów.

(Przekrój balkonu, rys. Bolix)

Samo usuwanie uszkodzeń zaczynamy oczywiście od oczyszczenia wybranych powierzchni z wszelkiego rodzaju naleciałości, brudu, kurzu, pyłu oraz produktów korozji. W kolejnych etapach następuje pokrywanie elementów zbrojenia preparatem ochrony korozyjnej, a betonowego podłoża środkiem sczepnym wraz z cementową zaprawą naprawczą.

(Czyszczenie skorodowanej stali, fot. Bolix)

Malowanie balkonu

Finalnym elementem prac renowacyjnych jest malowanie farbą elewacyjną. Wybierając jej kolor, musimy jednak pamiętać, że ściany balkonu są częścią elewacji całego budynku. Różnorodność możliwych barw nie oznacza więc w tym wypadku pełnej dowolności.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Listopad 28, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Obejrzyj zdjęcia domowników