Start Arrow Budowa domuArrow Konserwacja pokrycia dachowego

Konserwacja pokrycia dachowego

Czy dachówkę należy konserwować?

Bogdan Kalinowski, finalista ogólnopolskiego programu branżowego SUPERDEKARZ.

Pojedyncza dachówka to taki element dachu, który nie wymaga właściwie żadnych zabiegów pielęgnacyjnych czy konserwacyjnych. Inaczej niż w przypadku całej połaci dachowej, na której stan wpływ mogły mieć np. niedogodne warunki atmosferyczne, jakie panowały zimą i należy ją sprawdzić, a następnie usunąć defekty. Sama dachówka jest zdecydowanie mniej wymagająca. Gdy już wybierzemy dobrą, wysokogatunkową dachówkę i zadbamy o jej właściwy montaż, nie powinniśmy mieć z nią właściwie żadnych problemów.

Należy pamiętać, że dach brudzi się tak samo, jak każda rzecz poddana wpływom atmosferycznym. Producenci dachówek starają się polepszać jakość swoich produktów wprowadzając rozwiązania czyniące dachówki coraz bardziej odporne na zabrudzenia.

Jako dekarz często spotykam się z pytaniami inwestorów: „Z jakiej dachówki dach będzie zawsze czysty?” Niestety jedyną prawdziwą odpowiedzią jest: nie ma takiej dachówki, która gwarantuje czystość dachu na zawsze. Ogólnie uważam, że nasze oczekiwania co do czystości dachu są przesadzone i dlatego konserwacja czy mycie dachu jest czynnością zbędną i nie wpływa na jego trwałość.

Co do kwestii zazielenienia dachu, chcę uspokoić, że porastanie powierzchni dachu porostami i glonami nie jest zjawiskiem nadzwyczajnym. Jest to efekt zabrudzenia dachu nalotem organicznym, to proces zupełnie naturalny. Warto o nim jednak wspomnieć, mówiąc o konserwacji, gdyż to temat wrażliwy i spędzający sen z powiek wielu osobom. Nie powinniśmy się nim jednak zbytnio przejmować, bo tak jak powiedziałem to zjawisko naturalne, na które nie mamy do końca wypływu.

Stosowanie materiałów o wysokiej jakości oraz fachowość usługi dekarskiej może temu przeciwdziałać ale nie może wyeliminować tego zjawiska. Jak bardzo duże zmiany będą zachodzić, w głównej mierze zależy od tego, w jakim miejscu stoi dom. Najczęściej zielenieć będą dachy domów, które mieszczą się w okolicy lasów, na terenach zacienionych i o niewielkiej cyrkulacji powietrza. Chcę tu jednak uspokoić, że z zielonym nalotem tak jak z innymi zabrudzeniami można sobie jednak spokojnie poradzić. Usuwa się go z dachówki za pomocą myjki ciśnieniowej, najczęściej bez specjalnych środków chemicznych.

Podsumowując dachy się brudzą czy tego chcemy czy nie, a przy wyborze koloru dachówki zalecam sprawdzenie jak wyglądają starsze dachy w okolicy.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu