Start Arrow Budowa domuArrow Konstrukcja dachu a wilgoć w domu

Konstrukcja dachu a wilgoć w domu

Wilgoć w domu to poważny kłopot. Nie tylko może ona uszkodzić materiał ociepleniowy, ale również konstrukcję dachu. Ponadto jej nadmiar powoduje mnóstwo problemów, nie tylko estetycznych, ale również zdrowotnych. Jak jej uniknąć? Oto kilka wskazówek.

Aby wilgotne powietrze, które ulega kondensacji, nie gromadziło się na elementach konstrukcyjnych budynku (tym samym nie uszkadzało ich), musi być usuwane w sposób kontrolowany. Tylko takie działanie zapewni trwałość i funkcjonalność domu oraz komfort mieszkańców.

Skąd się bierze wilgoć w domu?

Wilgoć powstaje w wyniku dyfuzji pary wodnej, która w budynkach mieszkalnych jest zjawiskiem naturalnym. Tworzy się wskutek codziennych czynności, jak pranie, gotowanie czy kąpiel. Wprawdzie sama w sobie nie jest zagrożeniem dla dachu, ale już jej skroplenie grozi poważnymi szkodami w domu.

Przedostawanie się wilgoci do termoizolacji może okazać się na tyle destrukcyjne dla konstrukcji dachu oraz pomieszczeń na poddaszu, że konieczny będzie kapitalny remont.

Zbyt wysoki poziom wilgotności sprzyja pojawianiu się i rozwojowi grzybów, pleśni i roztoczy oraz innych mikroorganizmów, szkodliwych dla zdrowia domowników. U alergików mogą wywołać męczący katar, łzawienie i pieczenie spojówek, a także duszności, kaszel oraz dokuczliwe bóle głowy. Dlatego tak istotne jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji połaci dachowej i pomieszczeń.

Należy też zwrócić uwagę na jakość produktów i stosowanych rozwiązań. Wszelkie błędy, usterki i nieprawidłowości mogą skutkować nieszczelnością i skrócić żywotność całej budowli.

NA NASTĘPNEJ STRONIE:
DACH – JAK PRZECIWDZIAŁAĆ WILGOCI?

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Komentarze

Najnowsze komentarze

Jak ocieplić poddasze? | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-09-26 09:36:02

[...] Konstrukcja dachu a wilgoć w domu [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty