Start Arrow Budowa domuArrow Konstrukcja skrzydła drzwiowego – plaster miodu czy płyta?

Konstrukcja skrzydła drzwiowego – plaster miodu czy płyta?

Czym różni się wypełnienie typu „plaster miodu” od płyty wiórowo-otworowej? Czy elementy konstrukcji skrzydła drzwiowego wpływają na cenę? Jaka jest zależność między odpornością drzwi a rodzajem ich wypełnienia?

Classen, renomowany producent podłóg i skrzydeł drzwiowych wewnętrznych, wyjaśnia różnice między pozornie podobnymi konstrukcjami, ponieważ „diabeł tkwi w szczegółach”.

Na rynku istnieją dwa podstawowe rodzaje konstrukcji skrzydeł drzwiowych wewnętrznych. W zależności od potrzeb, przeznaczenia i zaplanowanych wydatków, można wybierać pomiędzy drzwiami wypełnionymi płytą wiórowo-otworową i konstrukcją typu „plaster miodu”.

(Drzwi z płyty wiórowej - Asteria B z kolekcji Classen, dostępne w salonach RuckZuck)

Klasycznym, najbardziej ekonomicznym i zarazem najpopularniejszym rozwiązaniem jest wypełnienie typu „plaster miodu”. To wysokospecjalistyczna tektura o strukturze i budowie wizualnie zbliżonej do plastra miodu. Standardowe wypełnienie stabilizujące pomiędzy konstrukcją a ramiakiem skrzydła drzwiowego znacznie redukuje ciężar skrzydła, jednak nie zapewnia dobrego wygłuszenia.

(Konstrukcja typu „plaster miodu”, fot. Classen)

Płyta wiórowo-otworowa to z kolei konstrukcja składająca się z drewnopochodnej płyty wiórowo-otworowej umieszczonej pomiędzy ramiakiem z drewna iglastego. Takie wypełnienie gwarantuje wysoką stabilność skrzydła oraz podwyższoną dźwiękoszczelność. Drzwi wewnętrzne o konstrukcji z płyty wiórowo-otworowej są cięższe, dzięki temu też znacznie bardziej odporne na odkształcenia.

(Konstrukcja płyty wiórowo-otworowej, fot. Classen)

Konstrukcja ma znaczący wpływ nie tylko na wytrzymałość i akustykę, ale też na cenę skrzydła drzwiowego. Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest wypełnienie typu „plaster miodu”, nieco droższym z kolei płyta wiórowo-otworowa.

 

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Komentarze

Najnowsze komentarze

Duże przeszklone drzwi | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-07-26 10:08:17

[...] Konstrukcja drzwi opiera się na trzech ramach, w których znajdują się trzy szyby przepuszczające dużą ilość światła do pomieszczenia. Nowy model cechuje prosta forma, faktura bez sęków oraz naturalny sosnowy kolor. [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Promocja

    Kinkiet Amelia White

  • Promocja

    Lampa podłogowa Rosa White

  • Poszewka na poduszkę Zippo Blue

  • Oprawa podłogowa ze ściemniaczem TULMIS

  • Lampa podłogowa Trójnóg Ocean Czerwieni

  • Lampa sufitowa / plafon Galaxy 1645