Start Arrow OgródArrow Konwalie – kwiatowy dywan w ogrodzie

Konwalie – kwiatowy dywan w ogrodzie

Trudno wyobrazić sobie wiosenne bukiety bez tych drobniutkich białych dzwonków – konwalie nieustająco zachwycają swoim wdziękiem i zapachem. Ich uprawa jest niezwykle prosta, możemy śmiało posadzić je w swoim przydomowym ogrodzie, licząc się jednak z tym, że kwiatowy dywan przyjdzie nam podziwiać dopiero za trzy, cztery lata.

Najpopularniejszym gatunkiem, spotykanym niemalże we wszystkich lasach polskich, jest konwalia majowa. Jej główną zaletą są małe, białe, dzwonkowate kwiatki o ujmującym zapachu, który już stale kojarzy się z majowym relaksem na świeżym powietrzu.

Konwalia bardzo chętnie uprawiana jest w przydomowych ogródkach, gdyż nie jest rośliną bardzo wymagającą i rzadko atakują ją szkodniki – z jej uprawą poradzi sobie nawet początkujący ogrodnik. Pamiętać jednak należy, że bardzo łatwo się rozrasta, warto więc wyraźnie ograniczyć miejsce, w którym chcemy ją posadzić.

(Konwalie tworzą imponujące kwiatowe kobierce, kuszące zapachem w godzinach popołudniowych i wieczornych.)

Stanowisko i podłoże

Konwalie sadzimy w półcienistym miejscu w ogrodzie, gdy temperatura przekroczy 20 stopni C. Idealnym dla konwalii sąsiedztwem są drzewa i krzewy, które ochronią ją przed nadmiernym słońcem.

Roślina lubi leśną, bogatą w składniki pokarmowe glebę – najlepsza będzie więc gleba żyzna i próchnicza, przepuszczalna wodę. Podłoże można wzbogacić raz na 3 lata nawozami z zawartością wapnia, jesienią możemy dodać zebrany kompost.

Kwitnienie

Konwalie kwitną w maju przez kilka tygodni, jednak musimy liczyć się z tym, że pierwsze kwiaty pojawią się po 3-4 latach od posadzenia rośliny. Wcześnie powstają rozchodzące się poziomo kłącza sięgające ok. 10 cm poniżej poziomu gruntu.

Wysokość rośliny dochodzi do 20 cm, rozrasta się przez kłącza, które tworzą niezwykle efektowne kobierce. W sierpniu liście zaczynają zasychać, a jesienią mogą pojawić się czerwone owoce w miejsce dekoracyjnych białych dzwoneczków.

Jeżeli chcemy cieszyć się pięknem konwalii dłużej, warto posadzić je również w skrzynkach, które w chłodnym okresie przeniesiemy do domu. Po okresie spoczynku, roślina zakwitnie nam o każdej porze roku, jeżeli zapewnimy jej przynajmniej 20 stopniowe ciepło.

(Pełne wdzięku bukiety konwalii są śliczną, wiosenną dekoracją domu.)

Zastosowanie

Konwalie są nie tylko dekoracją naszych ogrodów, ale również mają właściwości lecznicze, szczególnie przy leczeniach zaburzeń serca. Należy jednak pamiętać, że konwalie są bardzo toksyczne – to trująca roślina, która po przedawkowaniu może doprowadzić nawet do śmierci, dlatego też ewentualne jej stosowanie należy uzgodnić z lekarzem. Warto również stosować nalewki czy zioła konwalii kupione u farmaceuty, a nie przygotowywać samodzielnie.

(Konwalie nie są dobrym rozwiązaniem, jeżeli w ogrodzie będą się bawić małe dzieci - to bardzo silnie trujące rośliny!)

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl
Zdjęcia: Dreamstime

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Kwiecień 15, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty