Start Arrow WykańczanieArrowNowe podłogi i posadzkiArrow Korek na podłodze

Korek na podłodze

Zastanawiam się nad podłogą wykonaną z korka. Podoba mi się oryginalność takiego rozwiązania, ale waham się, czy korek nadaje się np. na podłogę w salonie. Planuje wyłożyć nim tylko część powierzchni, ale i tak mam wątpliwości – pisze nasza czytelniczka.

Właściwości korka są niezwykłe. Jest pięciokrotnie lżejszy od wody, nie przepuszcza cieczy i gazów, doskonale amortyzuje drgania i wygłusza pomieszczenia, a ponadto jest odporny na działanie wilgoci i gnicie

Mimo tak wielu zalet korek jest ciągle mało popularnym materiałem wykończeniowym, a przecież lista jego zastosowań jest bardzo szeroka i warto o nim pomyśleć przy urządzaniu lub remoncie mieszkania.

Czy warto stosować korek na podłodze? – odpowiadają eksperci z firmy wykończeniowej Reno Styl:

Wbrew obiegowej opinii parkiety wykonane z korka nie są wcale miękkie. Parkiet korkowy twardością przewyższa parkiet bukowy, dlatego buty na szpilce nie są dla niego zagrożeniem. Nawet po bardzo silnym nacisku podłoga szybko podniesie się, nie pozostawiając śladów wgniecenia.

Parkiety korkowe robione są z dwóch warstw – prasowanego korka mielonego, czyli aglomeratu, i dekoracyjnej warstwy korka naturalnego.

Produkuje się dwa podstawowe rodzaje parkietów korkowych. Pierwszy zabezpiecza się z wierzchu lakierem (robi je np. firma Ipocork). Drugi pokrywa się bardzo wytrzymałą folią winylową (np. firmy Wicanders). Dostępne są także parkiety surowe do samodzielnego lakierowania oferowane w kolorze naturalnym lub barwione. Zależnie od rodzaju parkiety mają różną odporność na wgniecenia i ścieranie.

Zdecydowanie trwalsze są parkiety pokryte folią, które stosuje się nawet w pomieszczeniach biurowych o dużym natężeniu ruchu. Mniej wytrzymałe, ale za to przyjemniejsze w dotyku i bardziej elastyczne są parkiety o lakierowanej powierzchni, które idealnie nadają się do pokoju dziecięcego lub sypialni.

Mimo swej niewielkiej grubości (od 3 do 4 mm) parkiety korkowe są bardzo trwałe i doskonale izolują pomieszczenie termicznie i akustycznie. Dostępne są w kilkudziesięciu wzorach, barwione lub w kolorach naturalnych, pokryte warstwą dekoracyjną z korka lub naturalnego forniru z różnych gatunków drewna. Płytki mają przeważnie rozmiar 30 x 30 cm.

Z korka wykonuje się również panele podłogowe. Wyglądem nie różnią się one od tradycyjnych, drewnianych, a zachowują wszystkie unikalne właściwości korka.

Z korka wykonuje się również panele podłogowe o wymiarach 90×18,5 cm i grubość 9 mm. Podobnie jak panele drewniane są to elementy wielowarstwowe. Od spodu występuje płyta MDF frezowana na krawędziach, pokryta okleiną drewnopodobną, folią, lub sprasowanym aglomeratem korkowym. Rdzeń paneli tworzy warstwa sprasowanego korka. Strona zewnętrzna pokryta jest dekoracyjnym korkiem lub naturalnym fornirem drewnianym, chronionym przed uszkodzeniem przezroczystą folią.

Pomieszczenia pokryte płytami korkowymi łatwo jest utrzymać w czystości. Płyty i panele foliowane, podobnie jak lakierowane wystarczy odkurzyć i przemyć wodą z dodatkiem łagodnych detergentów. Okładziny wykonane z korka mają właściwości antystatyczne, nie elektryzują się i nie gromadzi się na nich kurz, zatem podłoga z korka jest dobrym rozwiązaniem dla alergików.

(Wbrew obiegowej opinii parkiety wykonane z korka nie są wcale miękkie. fot. Ipocork)

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Lampa podłogowa Trójnóg Pustynna Burza

  • Zwis pojedynczy Galaxy 1640

  • Promocja

    Lampa wisząca Aida White 2pł.

  • Zwis pojedynczy Galaxy 1642

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: wykańczanie