Start Arrow Budowa domuArrow Korzyści stosowania blachodachówki

Korzyści stosowania blachodachówki

Blachodachówki to coraz popularniejsze pokrycie dachowe, nie tylko z racji niższych, w porównaniu z dachówką ceramiczną kosztów, ale i z powodu swojej funkcjonalności.

Jedną z podstawowych, docenianych przez inwestorów zalet dachów krytych blachą jest ich lekkość. Samo pokrycie – waży od kilkunastu do około dziesięciu razy mniej niż tradycyjna dachówka ceramiczna. W nowych budynkach oznacza to możliwość zaprojektowania konstrukcji dachu o mniejszej nośności, a więc wymagającej mniejszego zużycia drewna. W remontowanych – pozwala na pokrycie dachu, którego konstrukcja została już nieco osłabiona upływem czasu. W obu przypadkach korzyścią dla inwestora jest mniejsza pracochłonność przy zastosowaniu takiego pokrycia, a także niższy koszt transportu na plac budowy.

Blaszany dach jednak nie musi być automatycznie dachem tanim. Najbardziej luksusowym metalem stosowanym jako pokrycie jest miedź. Jej trwałość ocenia się na kilkaset lat, ale cena sprawia, że jest ona materiałem zdecydowanie ekskluzywnym. Podobnie rzecz ma się z pokryciami dachowymi wykonanymi z aluminium. Dachy pokryte tymi materiałami są trwałe, lekkie, niezwykle efektowne i co nie mniej istotne nie wymagają konserwacji. Jednak z racji wysokich kosztów indywidualni inwestorzy rzadko decydują się na pokrycie nimi całych dachów. Częściej wykańczają w ten sposób tylko elementy szczególnie wyeksponowane – takie jak wieżyczki czy lukarny lub jedynie montują miedziane bądź aluminiowe rynny, rury spustowe itp. O ile w przypadku miedzi dach można pokrywać blachą w arkuszach bądź też blachodachówką, o tyle aluminium występuje jedynie w tej drugiej postaci. We wszystkich jednak przypadkach koszt pokrycia w ten sposób 1 metra kwadratowego dachu przekracza 100 zł.

fot. Ruukki

fot. Ruukki

Zupełnie inaczej ma się rzecz z blachodachówką produkowaną w oparciu o blachę stalową np. firmy Budmat lub Ruukki. Jej zaletą jest nie tylko niski koszt montażu, ale i relatywnie niska cena nominalna. Sposób obróbki blachy niweluje jej podstawowe mankamenty, a więc zmieniającą się pod wpływem temperatury objętość i brak odporności na korozję. Podstawowym zabiegiem, jakiemu blacha jest poddawana to jej profilowanie, które sprawia, że powierzchnia jest bardziej sprężysta, więc i bardziej odporna na odkształcenia pod wpływem temperatury, a także działanie wiatru.

Kolejne działania to powlekanie stalowego rdzenia np. cynkiem, ale też różnego rodzaju lakierami czy powłokami opartymi na tworzywach sztucznych. Dzięki nim pokrycie dachowe z blachy jest odporne na działanie czynników atmosferycznych, ale także na uszkodzenia mechaniczne – takie jak uderzenia kamyków, gałązek, szyszek. Blachodachówki są dostępne w niemal wszystkich kolorach, także w wersjach z odpowiednio utrwaloną posypką z kruszywa mineralnego. Często do złudzenia przypominają dachówkę ceramiczną, będąc od niej jednocześnie znacznie tańsze – zarówno biorąc pod uwagę cenę samego materiału, jak i koszt montażu dachu. Jakkolwiek blachodachówkę można zastosować wszędzie tam, gdzie zaprojektowano cięższe pokrycia np. dachówkę ceramiczną czy cementową, największe zyski osiąga się przewidując ten materiał już na etapie projektu.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu