Start Arrow Artykuły PremiumArrow Korzystna spłata kredytu we frankach – gdzie wymieniać CHF?

Korzystna spłata kredytu we frankach – gdzie wymieniać CHF?

Choć czasy brania kredytu we frankach mamy już dawno za sobą, to co jakiś czas w mediach nadal słyszymy o frankowiczach. To za sprawą wahającego się kursu franka oraz spraw, które trafiły do sądu. Kredyty frankowe na zakup domu lub mieszkania nadal są problemem dla wielu Polaków, którzy zdecydowali się na ten rodzaj finansowania w czasach ich popularności. Czy w dobie inflacji i wysokiego kursu franka można jeszcze spłacać raty w korzystny sposób i ulżyć portfelowi? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w artykule.

 

zdjęcie, źródło: www.pexels.com

zdjęcie, źródło: www.pexels.com

Kim są frankowicze?

To osoby, które zdecydowały się na kredyty frankowe, gdy ich popularność przypadła na lata 2000-2008. Zadłużenie było indeksowane lub denominowane w walucie CHF, czyli we frankach szwajcarskich. Niestety w perspektywie długoterminowej większość takich zobowiązań wzrastała mimo regularnego spłacania rat. Powodem była zmienna sytuacja na kursie walutowym CHF. Szacuje się, że były one obciążeniem dla około 4 mln Polaków. Według danych BIK pod koniec 2019 roku do spłaty pozostawało ponad 451 tys. kredytów frankowych. Jednak nie tylko w naszym kraju tak wiele osób zdecydowało się na tego typu finansowanie nieruchomości.

Dla kogo korzystniejsze były frankowe umowy kredytowe?

W większości sytuacji dla banków, ponieważ kredytobiorcy spłacali zobowiązania na podstawie wytycznych instytucji finansowych. Banki wyznaczały w tabelach kursowych cenę franka i wartość spreadu, a kredyty były przeliczane właśnie według tych notowań. Nie było wytycznych i ograniczeń w zakresie kształtowania kursu franka szwajcarskiego, co wpływało na wysokość zobowiązań frankowiczów. Stanowiło to dodatkowy zarobek dla banków, ponieważ zobowiązanie było zaciągnięte po kursie kupna CHF, natomiast spłata następowała po kursie sprzedaży. Większą swobodę w zakresie spłacania rat dała kredytobiorcom ustawa antyspreadowa, która umożliwiała spłatę rat za pomocą waluty zakupionej na własną rękę. Dzięki temu franki szwajcarskie na poczet kredytu można było zakupić m.in. w kantorze stacjonarnym, kantorze internetowym, czy w banku.

Gdzie opłaca się kupować franki?

Dzisiaj w dobie internetu trudno wyobrazić sobie zakup waluty na poczet spłaty kredytu w kantorze stacjonarnym. Jest to możliwość najbardziej czasochłonna oraz najmniej wygodna. Większość frankowiczów stawia dzisiaj na wymianę online np. w kantorach internetowych, które oferują korzystniejszy kurs CHF niż banki, a w tych czasami przy wymianie możemy spotkać się ze znacznie wyższym spreadem. Przed wyborem miejsca zakupu waluty warto porównać dostępne oferty oraz opinie o danych firmach. Przykładowo serwis InternetowyKantor.pl ma opcję planera kredytowego dla frankowiczów, co pozwala na wygodniejsze i bardziej preferencyjne warunki spłaty. Sprawdź wykresy i porównaj cenę franka: https://internetowykantor.pl/kurs-franka/.

Czy wszyscy kredytobiorcy oszczędzają na ratach?

Frankowicze chcą płacić mniej, ale nie wszyscy to robią. Dlaczego? Zwykle wynika to z niewiedzy oraz komfortu, a także obawy o bezpieczeństwo transakcji. Spłata rat za pomocą samodzielnie wymienionej waluty jest prosta. Wystarczy poinformować bank i zwykle podpisać aneks do umowy. Możemy założyć wówczas konto walutowe i samodzielnie wymieniać środki po najkorzystniejszym dla nas kursie. Przykładowo serwis InternetowyKantor.pl jeszcze bardziej upraszcza tę procedurę poprzez automatyczną wymianę i przelew bezpośrednio do banku – w tej sytuacji konto walutowe nie jest konieczne. Pozwala to oszczędzić nie tylko pieniądze, ale również czas.

 

 

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


maj 10, 2022
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: artykuły premium